En İyi Lezzetlerden Sabah Papara & Akşam Papara

En İyi Lezzetlerden Sabah Papara & Akşam Papara

Sabah Paparası İçin Kullanılan Malzemelerimiz, Akşam Paparası İçin Kullanılan Malzemeler. Doğranan ekmeklerin üzerine ağız tadınıza göre tuzlanmış sıcak süt..

En İyi Lezzetlerden Sabah Papara & Akşam Papara
Fazile Paksoy
 
Bugün yine sizlere anılarımla birlikte çocukluğumda evimizde sıkça yapılan bir yemeği hatırlatmak istiyorum.Kalabalık bir sofranın başında koca bir sini paparayı nasıl da  kaşıklardık neşeyle. Çocukluğum bugünlere göre kalabalık dene bilecek bir ailede ve kalabalık konu komşu içinde geçti.
 
Rahmetli dedem ve anneannemin yaşamları savaş yıllarının yoklukları ile geçmiş. Anneannem o yılları anlatırken babam savaşa  gitmiş bir daha dönmemiş.  Ben babamdan saçı bitmedik yetim kalmışım derdi.
 
Sabah Papara & Akşam PaparaAnnem ve babamın çocukluk ve gençlik yıllarıda savaş sonrası yokluklarla geçmiş. Babamın çocukluğunda karne ile ekmek alınırmış. Bulgaristan'dan Urla'ya getirildiklerinde o zamanın hükümeti tarafından bir tarla, bahçeli bir ev ve hayvan damı verilmiş.
 
İskan hakkı derlerdi.
 
Ailenin bütün fertlerinin hakkı vardı o mallarda. Kendilerini memleket topraklarına getiren  Mustafa Kemal Atatürk'ü her sofra başında rahmetle anardık. Geçimlerini, verilen tarlada Bulgaristan'dan getirdikleri tohumları ekip yetiştirerek sağlamışlar. Gözleri gibi bakarlardi tohumlara. Zamanla zeytinin ve zeytin yağının çok önemli olduğunu öğrenmişler.
 
Rahmetli dedem Malgaca dağlarından tek tek söküp sırtında taşıdığı delice zeytinleri dikerek bir zeytinlik oluşturmuş. Annemin anlattığına göre daha sonra hükümet adamları gelip bu deliceleri aşılamış.
 
Tutmaları için yazın en sıcak günlerinde uzak bir kuyudan kovalarla su çekerek suladığımızı hatırlıyorum hayal meyal. Yıllar sonra aşılar büyüdü ve benim ilkokula başladığım yıllarda ilk zeytinlerimizi toplamaya başladık.
 
Zeytinlerin çoğu hurma denen yemeklik zeytini  veren  buranın yerli cinsi erkence idi. Zeytin taneleri çiy ve denizden esen bir rüzgar sayesinde ağacın üzerinde kendiliğinden tatlanır. Hiç bir işlem yapmadan yiyebilirsiniz.
 
Daha uzun süre saklamak içinde tuzlanır. Zamanla hurmalar soframızı çeşitlendirmeye başladı. Kıymetinden bir zeytini iki yudum yapardı büyüklerim. Ramazanda oruç açarken bile tek yudumda yediklerini görmedim.
 
İçlerinden sadece annem yaşıyor yaşı 88. Sabah kalktığında ilk işi yol boyunda olan zeytinleri toplamak. Yol üzerinde bir iki zeytin tanesi görse sahibi kim olursa olsun farketmez ezilip yabana gitmesinler diye alır ve ağacın köküne atar. Bu aralar en çok yediği yemek te ekmek paparası ve zeytin.
 
Ben de bu günlerde dişlerimden tedavi gördüğüm için karşılıklı papara yiyoruz. Annem hala zeytini iki yudum yapıyor.
 
Gelelim En İyi Lezzetlerden Sabah Paparasının Tarifine:
 
Sabah Papara & Akşam Papara
Sabah Paparası İçin Kullanılan Malzemelerimiz :
 
*  Bayat Ekmek,
*  Kaynar Süt,
*  Tuz,
*  Toz Biber Veya Kara Biber.
 
Sabah Paparası Yapılış Tarifi:
 
Doğranan ekmeklerin üzerine ağız tadınıza göre tuzlanmış sıcak süt gezdirilir. Ekmekler yumuşayana kadar beklenir. Üzerine isteğe göre karabiber veya toz kırmızı biber serperek zeytin eşliğinde kaşıklanır.
 
Akşam Paparası Nasıl Yapılır?
 
Akşam Paparası İçin Kullanılan Malzemeler:
 
*  Bayat Ekmek,
*  Kaynar Su,
*  Yoğurt,
*  Zeytin Yağ,
*  Soğan,
*  Salça,
*  Toz Biber,
*  Tuz
 
Akşam Paparası Yapılış Tarifi;
 
Soğanlar küçük küçük doğranır. Şeffaflaşana kadar zeytin yağında kavrulur.Salçası eklenir biraz daha kavrulur. Bir siniye yudum yudum doğranan bayat ekmeklerin üzerine kaynar su gezdirilir. Daha sonra  biraz tuzla çırpılmış yoğurt dökülür. En üste kavurduğumuz soğanlar eklenir.Afiyet olsun.
 
Çok kolay bir tarif ama toplum olarak zor günler geçirdiğimiz bu günlerde ekmeğin ve zeytin ağacının değerini ve önemini  anlatmak  istedim  sizlere. Sofralarımızdan zeytin, ekmek ve sevdikleriniz eksik olmasın.
 
Sevgilerimle.


Türk Aşçı Haberleri Not:
Eğer sizde mesleki haberinizin yada tarifinizin web sitemizde yayınlanmasını istiyorsanız; "Haberini Yada Tarifini Paylaş" sayfamızdaki kriterlere uygun bir şekilde uygun içeriklerinizi bize gönderebilirsiniz. Türk Aşçı Haberleri internet sitesinde yayınlanan yazı, haber, röportaj, fotoğraf, resim, sesli veya görüntülü şair içeriklerle ilgili telif hakları www.turkascihaberleri.com 'a aittir. Bu içeriklerin iktibas hakkı saklıdır. İlgili haber kopyalanarak başka bir site tarafından yayınlanmaya ihtiyaç duyulduğu takdirde kaynak gösterilerek ve web sitemize link verilerek kullanıması mümkündür.


  • Facebook'ta paylaş

Bu Habere Yorum Yap

   
 
 

Benzer Haberler