Rusya-İslam Dünyası Helal Sergisi 19 Mayıs'ta Kazan'da

Rusya-İslam Dünyası Helal Sergisi 19 Mayıs'ta Kazan'da

Tataristan Başbakan Yardımcısı Vasil Tsikrasov, 11 Mayıs'ta düzenlenen özel bir konferansta, Volga Federal düzeyinde 71 etkinliğin ve Rusya Cumhuriyeti genelinde 79 etkinliğin...

Eve News göre, Rusya'nın Tataristan Cumhuriyeti, Volga Nehri boyunca Bulgarların İslam'ı kabul etmesinin 1100. yıldönümü münasebetiyle 19-21 Mayıs tarihleri ​​arasında bir dizi törene tanık oluyor.
 
Tataristan Başbakan Yardımcısı Vasil Tsikrasov, 11 Mayıs'ta düzenlenen özel bir konferansta, Volga Federal düzeyinde 71 etkinliğin ve Rusya Cumhuriyeti genelinde 79 etkinliğin anma törenine tahsis edileceğini söyledi. Bu törenlerin ve festivallerin coğrafyası Kaliningrad'dan Sahalin'e kadar uzanacak ve yıl boyunca konferanslar, yarışmalar, festivaller, konferanslar, konserler vb. düzenlenecek.
 
Rapora göre bu kez Tataristan'a Cezayir, Suriye, Endonezya, Bahreyn ve daha birçok ülkeden çok sayıda turistin yanı sıra önemli konukların gelmesi bekleniyor.
 
Dünyanın dört bir yanından otuz büyükelçi ve çeşitli merkezi bakanlıkların başkanları, Kazan Sergisi ve Grand Polker Müzesi'ne katılıyor.
 
Uluslararası Ekonomi Zirvesi Zirvesi (Rusya-İslam Dünyası ve Rus Helal Sergisi) 19 Mayıs'ta Rusya'nın Kazan kentinde gerçekleştirilecek olup, bu fuarın ana teması ekonomi ve helal alanda kamu çıkarlarının paylaşımıdır.
 
Katılımcı sayısı bakımından oldukça büyük olan etkinlik, dünyanın 55 ülkesinden ve Rusya'nın 42 bölgesinden yaklaşık 160 katılımcının ilgi gösterdiği bu etkinliğe toplam 5.000 davetlinin katılması bekleniyor.
 
Bu zirveye 2009 yılından bu yana İran İslam Cumhuriyeti, BAE, Malezya, Kırgızistan, Endonezya, Tayland, Cezayir, Azerbaycan, Singapur, Türkiye, Küba, Sudan, Suudi Arabistan, Afganistan, Bahreyn, Ürdün, Fas, Pakistan, Katar ve Kazakistan katılımıyla düzenledi.
 
Uluslararası kuruluşlar, devlet kurumları, finans kuruluşları, 25 ülkeden büyükelçiler, 72 ülkeden parlamenterler, yatırımcılar ve işadamlarının yanı sıra 250 haber ajansından 5.000'den fazla temsilcinin katıldığı zirve en son 2019'da Corona salgını öncesinde gerçekleştirildi.
 
Kazan Uluslararası Ekonomi Zirvesi'nin oturum aralarında, kurum temsilcileri ve zirveye katılanların katılımıyla "Helal" başlıklı bir sergi düzenlenecek. Rusya Federasyonu bölgeleri ile İslam dünyası ülkeleri arasındaki karşılıklı işbirliği için en önemli fırsatlardan biridir.
 
St. Polker Konferansı, 21 Mayıs'ta, Volga Nehri boyunca Bulgarların İslam'ı kabul etmesini anmak için Grand Polker Müzesi'nde düzenlenecek bir diğer önemli etkinlik.
 
Tataristan Cumhurbaşkanı Yardımcısı, Polker Müzesi'nde Rusya'nın 76 bölgesinden ve yedi ülkeden bin imamın katılımıyla Din Alimleri Meclisi'nin çok önemli ve sembolik bir toplantı olacağını duyurdu.
 
Türkye gastronomi haberlerinde de yer alan bilgilere göre Tataristan İslam Dini Otoritesi diğer önemli olaylara hazırlanıyor. 
 
Tataristan Bilgisayar Araştırma Merkezi el yazması veritabanının, 20 Mayıs'ta Rusya'da yapılan bir toplantı sırasında Kazan'da basılan Asya Kur'an tilavetinin çevrimiçi bir versiyonunu, İslam dünyasında okunan ilk baskı olarak sunması planlanıyor. Tabii ki, bu kitabın yaklaşık 4.000 kopyası bu etkinliğin meraklılarına ve katılımcılarına sunulacak. 
 
Ayrıca, katedral camisinin ilk temel taşı, gelecekte turistik bir yer olması için eski Park Greeley bölgesinde Kazan şehrinde atılacak.
 


Türk Aşçı Haberleri Ve Güncel Mutfak Haberleri Not::
Eğer sizde mesleki haberinizin yada tarifinizin web sitemizde yayınlanmasını istiyorsanız; "Haberini Yada Tarifini Paylaş" sayfamızdaki kriterlere uygun bir şekilde uygun içeriklerinizi bize gönderebilirsiniz. Türk Aşçı Haberleri internet sitesinde yayınlanan yazı, haber, röportaj, fotoğraf, resim, sesli veya görüntülü şair içeriklerle ilgili telif hakları www.turkascihaberleri.com 'a aittir. Bu içeriklerin iktibas hakkı saklıdır. İlgili haber kopyalanarak başka bir site tarafından yayınlanmaya ihtiyaç duyulduğu takdirde kaynak gösterilerek ve web sitemize link verilerek kullanıması mümkündür.


  • Facebook'ta paylaş

Bu Habere Yorum Yap

   
 
 

Benzer Haberler