Van'ın Gastronomide Kalkınması İçin İlk Adımı Atıldı

Van'ın Gastronomide Kalkınması İçin İlk Adımı Atıldı

Müze bahçesinde kurulan ocaklarda pişirilen yöresel yemekler "Keledoş, Helise, ayran aşı, Van Sengeseri, yumurtalı Siyabo, un helvası", Türkiye'nin farklı illeri..

Van'ın Gastronomide Kalkınması İçin İlk Adımı Atıldı
 
Büyükşehir Belediyesi, Kültür ve Turizm İl Müdürlüğü, Doğu Kalkınma Ajansı (DAKA), Doğu Anadolu Aşçılar ve Pastacılar Federasyonu ile Van Aşçılar ve Pastacılar Derneğince Van Müzesi bahçesinde düzenlenen festival kapsamında Kale Atatürk Kültür Parkı'nda kortej yürüyüşü düzenlendi.
 
Müze bahçesinde kurulan ocaklarda pişirilen yöresel yemekler "Keledoş, Helise, ayran aşı, Van Sengeseri, yumurtalı Siyabo, un helvası", Türkiye'nin farklı illerinin yanı sıra Yunanistan, Tunus, Lübnan, İran ve Kırgızistan'dan gelen aşçı ve gastronomi meraklılarına ikram edildi.
 
Vali ve Büyükşehir Belediye Başkan Vekili Ozan Balcı, yaptığı açıklamada, uluslararası festivalle kentin kültür ve turizmine katkı sağladıklarını söyledi.
 
Festivale 5 ülkeden aşçı ve gastronomi yazarlarının katıldığını anlatan Balcı, "Güzel bir etkinlik oluyor. 
 
Bu etkinliği çok önemsiyoruz. Vanlılar misafir etmez, ağırlar. Ağırlamak, kalpten geliyor. Dolayısıyla Van halkı gelen misafirleri soylu kültürleriyle ağırlıyor. Herkesi bu güzel etkinliğe katılmaya davet ediyorum." dedi.
 
Doğu Anadolu Aşçılar ve Pastacılar Federasyonu Başkanı Ali Geyik de kentte ilk kez düzenlenen festivalin büyük ilgi gördüğünü ifade etti.
 
Türkiye'nin ünlü aşçılarının da festivale katıldığını belirten Geyik, "Van'ın gastronomide kalkınması için ilk adımı attık. Bundan sonra her yıl daha büyük festivaller düzenleyeceğiz. 
 
Yemeklerin hepsi tamamen yöresel. Gelenler farklı lezzetler tatma fırsatı buldu. Üç gün devam edecek festival şimdiden büyük ilgi görüyor." diye konuştu.
 
Van Aşçılar ve Pastacılar Derneği Başkanı Nurullah Kaplan da Van'ın zengin mutfağını tanıtma fırsatı bulduklarını dile getirdi.


Türk Aşçı Haberleri Ve Güncel Mutfak Haberleri Not::
Eğer sizde mesleki haberinizin yada tarifinizin web sitemizde yayınlanmasını istiyorsanız; "Haberini Yada Tarifini Paylaş" sayfamızdaki kriterlere uygun bir şekilde uygun içeriklerinizi bize gönderebilirsiniz. Türk Aşçı Haberleri internet sitesinde yayınlanan yazı, haber, röportaj, fotoğraf, resim, sesli veya görüntülü şair içeriklerle ilgili telif hakları www.turkascihaberleri.com 'a aittir. Bu içeriklerin iktibas hakkı saklıdır. İlgili haber kopyalanarak başka bir site tarafından yayınlanmaya ihtiyaç duyulduğu takdirde kaynak gösterilerek ve web sitemize link verilerek kullanıması mümkündür.


  • Facebook'ta paylaş

Bu Habere Yorum Yap

   
 
 

Benzer Haberler