Mutfakta İnovasyon

Mutfakta İnovasyon

Osmanlı Saray mutfağı Matbah-ı Amire alanında, 2. Bayezid Külliyesi ve Sağlık Müzesi İmarethane bölümünde incelemeler yapıldı. Ayrıca Trakya Tarımsal Araştırma Enstitüsün de gerçek..

 
Edirne'de, Bir Dünya Mutfak Projesi kapsamında Türk Mutfağı ve Osmanlı Mutfağı ile Mutfakta İnovasyon Uygulamaları etkinliği gerçekleştirildi.
 
Edirne Tanıtım ve Turizm Derneği'nden yapılan açıklamada, Dr. Sadık Ahmet Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi'nin koordinatörlüğünde 3 ortaklı yürütülen proje kapsamında İstanbul'da düzenlenen etkinliklerin ardından projenin Edirne ayağının da gerçekleştiği belirtildi.
 
Etkinlik kapsamında, Edirne ve bölgenin gastronomi çalışmalarına yön veren tarihi noktalar ile tarım alanları ziyaret edildiği aktarılan açıklamada, şunlar kaydedildi:
 
"Osmanlı Saray mutfağı Matbah-ı Amire alanında, 2. Bayezid Külliyesi ve Sağlık Müzesi İmarethane bölümünde incelemeler yapıldı. 
 
Ayrıca Trakya Tarımsal Araştırma Enstitüsün de gerçekleştirilen Lavanta Tarla Günü'ne katılan Letonya, Romanya ve Türkiye'deki okulların meslek dersi öğretmenleri ve yöneticileri lavanta ile yapılan farklı ürünlerin tadımı yaptılar. Lavantanın inovasyon çalışmalarında nasıl değerlendirilebileceği konusunda tecrübe edindiler. 
 
Enstitüde geliştirilen çeltik, buğday, arpa, mısır ve farklı tarım ürünlerinin agro-turizm ve gastronomi de kullanımı konusunda bilgilendirmeler aldılar."
 
Trakya Üniversitesi öğretim üyesi Prof.Dr Emel Gönenç Güler, proje kapsamında, Türk mutfağı, uluslararası gastronomi pazarlaması, dünya mutfağı, gastronomi turizmi potansiyeli konulu sunum yaptı.


Türk Aşçı Haberleri Ve Güncel Mutfak Haberleri Not::
Eğer sizde mesleki haberinizin yada tarifinizin web sitemizde yayınlanmasını istiyorsanız; "Haberini Yada Tarifini Paylaş" sayfamızdaki kriterlere uygun bir şekilde uygun içeriklerinizi bize gönderebilirsiniz. Türk Aşçı Haberleri internet sitesinde yayınlanan yazı, haber, röportaj, fotoğraf, resim, sesli veya görüntülü şair içeriklerle ilgili telif hakları www.turkascihaberleri.com 'a aittir. Bu içeriklerin iktibas hakkı saklıdır. İlgili haber kopyalanarak başka bir site tarafından yayınlanmaya ihtiyaç duyulduğu takdirde kaynak gösterilerek ve web sitemize link verilerek kullanıması mümkündür.


  • Facebook'ta paylaş

Bu Habere Yorum Yap

   
 
 

Benzer Haberler