Yöresel Lezzetler Yarışması

Yöresel Lezzetler Yarışması

Türk profesyonel ve eğitmen aşçı, televizyon programcısı Eyüp Kemal Sevinç’in jüri başkanlığını yaptığı “Yöresel Lezzetler Yarışması”nda Devrekli hanımlar Devrek’in yöresel lezzetleri olan Kömeç..

 
31.Uluslararası Devrek Baston ve Kültür Festivali etkinlikleri çerçevesinde Devrek’in coğrafi işaretli yiyecekleri olan Beyaz Baklava ve Kömeç dallarında “Yöresel Lezzetler Yarışması” yapıldı.
 
Türk profesyonel ve eğitmen aşçı, televizyon programcısı Eyüp Kemal Sevinç’in jüri başkanlığını yaptığı “Yöresel Lezzetler Yarışması”nda Devrekli hanımlar Devrek’in yöresel lezzetleri olan Kömeç ve Beyaz Baklavası’nı hazırladı.
 
8 kişilik jüri üyeleri kadınların hazırladıkları en iyi Kömeç ve Beyaz Baklava’yı belirledi. Buna göre Beyaz Baklava kategorisinde Behiye Keklikoğlu birinci, Nazmiye Türkarslan ikinci ve Gülhan Taşçı da üçüncü oldu.
 
Türkiye gastronomi haberlerinde de yer alan bilgilere göre; Kömeç yapımı kategorisinde de ki yemek yarışmalarında Yurdagül Görür birinci, Nebiye Türkmen ikinci ve Birsen Çakar da üçüncü oldu.
 
Dereceye giren hanımları kutlayan Devrek Belediye Başkanı Çetin Bozkurt, Devrek’e özgü yöresel ürenleri üretenlere her zaman sahip çıkacaklarını, belirtti.
 
Bozkurt şöyle konuştu:
 
“Belediye olarak her zaman üreten insanın yanında olduk, bundan sonrada olacağız. 
 
Üreten insana sahip çıkmayı kendimize bir ilke edindik. Yöremizin gastronomi haritamızda ürünü olan Beyaz Baklama ve Kömeç’i uluslararası alanlara taşıyacağız. Bildiğiniz gibi Zonguldak’ın coğrafi işaretli 4 ürününden 3’ü Devrek’e ait. 
 
Bundan da son derece mutluyuz, bu rakamı daha da artırmayı amaçlıyoruz. Ben yarışmamıza katılan herkese teşekkür ediyorum”
 
Dereceye girenlerin ödüllerini Başkan Bozkurt ve Eyüp Kemal Sevinç’in elinden aldı.


Türk Aşçı Haberleri Ve Güncel Mutfak Haberleri Not::
Eğer sizde mesleki haberinizin yada tarifinizin web sitemizde yayınlanmasını istiyorsanız; "Haberini Yada Tarifini Paylaş" sayfamızdaki kriterlere uygun bir şekilde uygun içeriklerinizi bize gönderebilirsiniz. Türk Aşçı Haberleri internet sitesinde yayınlanan yazı, haber, röportaj, fotoğraf, resim, sesli veya görüntülü şair içeriklerle ilgili telif hakları www.turkascihaberleri.com 'a aittir. Bu içeriklerin iktibas hakkı saklıdır. İlgili haber kopyalanarak başka bir site tarafından yayınlanmaya ihtiyaç duyulduğu takdirde kaynak gösterilerek ve web sitemize link verilerek kullanıması mümkündür.


  • Facebook'ta paylaş

Bu Habere Yorum Yap

   
 
 

Benzer Haberler