Tahir Tekin Öztan; Her Şehrin Aşçılık Milli Takımı Olmalı

Tahir Tekin Öztan; Her Şehrin Aşçılık Milli Takımı Olmalı

"Lezzette standart olmaz. Ama hizmette olur" diyen Sahan Group Yönetim Kurulu Başkanı Tahir Tekin Öztan, başta en iyi restoranlar olmak üzere her işletmenin bir psikolog çalış..

 
Tahir Tekin Öztan'dan Gastronomi Festivali'nde önemli açıklamalar
 
4. Gaziantep Uluslararası Gastronomi Festivali kapsamında düzenlenen "Turizm ve Gastronomi Sektöründe Standartların Sağlanabilmesi için Gerekli Çözüm Yolları" konulu panelde konuşan Sahan Group Yönetim Kurulu Başkanı Tahir Tekin Öztan, "Standartlaşma lezzette değil hizmette olur" dedi.
 
Tahir Tekin Öztan'dan Gastronomi Festivali'nde önemli açıklamalar
 
4. Gaziantep Uluslararası Gastronomi Festivali kapsamında düzenlenen " Turizm ve Gastronomi Sektöründe Standartların Sağlanabilmesi için Gerekli Çözüm Yolları" konulu panelde konuşan Sahan Group Yönetim Kurulu Başkanı Tahir Tekin Öztan, "Standartlaşma lezzette değil hizmette olur" dedi.
 
Hürriyet Gazetesi Gastronomi, Seyahat, Kültür & Sanat Yazarı Müge Akgün'ün moderatörlüğünde gerçekleşen panele Sahan Group Yönetim Kurulu Başkanı Tahir Tekin Öztan, Dedeman Otelleri Yönetim Kurulu Başkanı Banu Dedeman, Banyan Restaurant Kurucu Ortağı Cem Pasinli ve Alshaya Group Türkiye Ağırlama Direktörü Ergün Demiray konuşmacı olarak katıldı.
 
"Her İşletme Bir Psikolog Çalıştırmalı"
 
"Lezzette standart olmaz. Ama hizmette olur" diyen Sahan Group Yönetim Kurulu Başkanı Tahir Tekin Öztan, başta en iyi restoranlar olmak üzere her işletmenin bir psikolog çalıştırması gerektiğini ifade etti. Öztan, "Çalışanın motivasyonu ve psikolojisi çok önemli. 
 
Motivasyonu düşük, psikolojisi bozuk bir çalışanın müşteriye nasıl hizmet edeceğini düşünebiliyor musunuz? Müşteri bir kül tablası istese, motivasyonu bozuk çalışan kül tablasını masaya vurur. 
 
Müşteri de, 'Yemek yemeye mi geldik, yoksa dayak yemeye mi?' der. Bunları yaşamamak için mutlaka her müessese bir psikolog çalıştırmalı. İşe alımlarda ve işten çıkarmalarda da psikolog çok önemli" dedi.
 
Dünyanın En Zor İşini Yapıyoruz
 
Öztan konuşmasını şöyle sürdürdü: "Dünyanın en zor işini yapıyoruz. Çalışanların önemli bölümü vasıfsız. Bu çalışanlarla vasıflı insanlara hizmet veriyorsunuz. Onun için işimiz çok zor. 
 
Sen her gün 50 yaşındaki insana tırnağını uzat diyemezsin. Bizim işletmelerde manikürcü çalıştırıyoruz. Haftada bir gün geliyor. Kontrollerini yapıyor. Mantar vs. gibi bir hastalık varsa tedbir alıyor. Eğitim çok önemli. Eğitimli eleman çalıştırmak gerek. Ve hizmet içi eğitime önem vermek gerek. İnsana yatırım yapmak gerek.
 
Her Şehrin Milli Takımı Oluşturulmalı
 
Biz lezzet standartlarını sağlayamayız ama reçete standartlarını sağlayabiliriz. Bakın ister Gaziantep mutfağı olsun, isterse de başka bir ilin mutfağı. Hiçbir kimse ben Gaziantep mutfağını biliyorum diyemez. 'Bu Gaziantep yemeğidir' diyebilmek için o yemeğin altına en az 15-20 tane imza istiyorum. Şehir milli takımı oluşturacaksınız, sonra da ülke milli takımı oluşturulacak. 
 
Ben Antep yemekleri ile ilgili kitap yazdım. Bir yemeğin yirmi farklı tarifi çıktı. Şimdi bunların hangisi Antep yemeğidir? Aslında hepsi Antep yemeğidir. Çünkü burada yaratıcılık var. Mesela alinazik. Kimisi kuşbaşı ile, kimisi kıyma ile yapar. İkisini de bulamayan üzerine yağ döker. Bunun üçü de Antep yemeğidir" dedi.
 
Başkan Fatma Şahin Büyük Başarılara İmza Atıyor
 
En farklı fuar ve festivallerden 4. Gaziantep Uluslararası Gastronomi Festivali kapsamında düzenlenen "Turizm ve Gastronomi Sektöründe Standartların Sağlanabilmesi için Gerekli Çözüm Yolları" konulu panele panelist olarak katılan Tahir Tekin Öztan Gaziantep Büyükşehir Belediye Başkanı Fatma Şahin’in bir çok alanda olduğu gibi gastronominin gelişmesi ve sürdürülebilir hale gelmesi yönünde önemli projelere imza attığını ifade ederek “Başarıların altında elbette önemli bir ekip ve büyük çaba ve gayretler bulunmakta. 
 
Bu anlamda bu büyük organizasyonun gerçekleşmesindeki özverili çaba ve gayretlerinden dolayı Gaziantep Büyükşehir Belediye Başkanımız Sayın Fatma Şahin’e sonsuz teşekkürlerimi sunuyorum. Bu güzel çalışmaların sonuçlarını önümüzdeki dönemlerde alacağımıza inanıyorum” dedi.


Türk Aşçı Haberleri Ve Güncel Mutfak Haberleri Not::
Eğer sizde mesleki haberinizin yada tarifinizin web sitemizde yayınlanmasını istiyorsanız; "Haberini Yada Tarifini Paylaş" sayfamızdaki kriterlere uygun bir şekilde uygun içeriklerinizi bize gönderebilirsiniz. Türk Aşçı Haberleri internet sitesinde yayınlanan yazı, haber, röportaj, fotoğraf, resim, sesli veya görüntülü şair içeriklerle ilgili telif hakları www.turkascihaberleri.com 'a aittir. Bu içeriklerin iktibas hakkı saklıdır. İlgili haber kopyalanarak başka bir site tarafından yayınlanmaya ihtiyaç duyulduğu takdirde kaynak gösterilerek ve web sitemize link verilerek kullanıması mümkündür.


  • Facebook'ta paylaş

Bu Habere Yorum Yap

   
 
 

Benzer Haberler