Pilav Yapmanın Püf Noktası...

Pilav Yapmanın Püf Noktası...

Pilavın Lezzeti Neden Gider? Pilav suyuna hangi malzemeler konur, pilav suyu nasıl yapılır? Pil suyu nasıl hazırlanır? Pilav yaparken bu ürünleri kullanmak ve Tavuk suyunu evde yapmakta çok kolay. Püf Noktaları..

 
Pilav Yapmanın Püf Noktası Nelerdir?
 
Pirinç pilavı yaparken sakın marketten alınan et suyu veya tavuk suyu kullanmamalısınız. Bu ürünler pilava lezzet katmak bir yana aslında pilavın lezzetini kaçırıyor.
 
Pirinç pilavı veya bulgur pilavı en sevilen lezzetler arasında yer alıyor. Pilavınızın lezzetli olmasını istiyorsanız bilmeniz gereken bir kaç küçük püf nokta bulunuyor; Marketten aldığınız et suyu veya tavuk suyu aslında faydalı değil.
 
Pilavın Lezzeti Neden Gider? Pilav suyuna hangi malzemeler konur, pilav suyu nasıl yapılır? Pilav suyu nasıl hazırlanır?
 
Pilav Yapmanın Püf Notları Nelerdir?
Pilav yaparken bu ürünleri kullanmak aslında pilavın tüm lezzetini kaçırmaktadır. Bu yüzden kendi haşladığınız tavuğun suyunu pilavlarınıza ekleyebilirsiniz ama aşağıdaki tavuk suyunu eklemeniz pilavlarınızın daha lezzetli olmasını sağlayacaktır...
 
Tavuk suyunu evde yapmanın çok daha kolay olduğunu biliyormuydunu?
 
pilav suyu için kullanılan Malzemeler nelerdir?
 
** Tavuk 2 Kg (Sadece Kemiği)
** Su 3 Lt Soğuk
** Soğan 1 Adet
** Havuç 1 Adet
** Kereviz 1 Adet (Sadece Sapı)
** Pırasa 1 Adet
** Tane Karabiber Bir Tutam 
** Maydanoz Birkaç Adet (Sapı)
** Defne Yaprağı 1 Adet
** Biraz Taze Kekik
 
Tavuk Suyunun Yapılış Tarifi;
 
Soğuk su ile tavuk kemiklerini tencereye alın. Suyu kaynatın ve sonra altını kısın. Su üstünde biriken tortuları sürekli temizleyin.
 
Kısık ateşte 1,5 saate yakın kaynayan tavuk suyuna sebzeleri ve ateşten almadan yarım saat öncede baharat torbasını ekleyin. Tavuk suyunu süzdürün ve soğutun.
 
Bu tarife göre hazırladığınız tavuk suyu sayesinde yapacağınız pilav çok ama çok daha lezzetli olacaktır.
 
Pilav Yapmanın Püf Notları Nelerdir?
Peki tane tane pirinç pilavının tarifi nasıldır?
 
Tane tane pirinç pilavının tarifine Türk aşçı haberleri ve güncel mutfak haberlerinde yüzlerce pilav tariflerinden yer verildi. Ayrıca pilavın demlenmesi için yapılması gereken püf noktada anlatıldı.
 
** Pilavı yapmadan önce soğan doğranmalıdır.
** Ufak bir boy soğan yeterli olacaktır.
** Soğan tamamen aroma için kullanılacaktır.
** Damak zevkine göre miktarına karar verilebilir.
** Soğanın gözleri yakmaması için çok keskin bir bıçak kullanılması, soğanın soğuk suyla yıkanması gerekmektedir.
** İki yemek kaşığı kadar tereyağı tencereye konur ve eritilmeye başlanır.
** Yağı çok fazla kızdırmadan soğanlar içine ilave edilir ve kavrulmaya başlanır. Soğanların acılığı gidene ve aromasını vermeye hazır olana kadar karıştırılmalıdır.
** Pirinçler daha önceden kaynar suda yarım saat kadar bekletildiği ve iyice durulandığı için, pirinçleri çok uzun süre kavurmamak gerekir.
** Mutfaklarımızda en iyi ve en lezzetli pilav tariflerinde Eğer sıcak suda bekletmemiş olsaydık 15 dakika kadar kavurmuş olmak gerekirdi.
 
Pilav Yapmanın Püf Notları Nelerdir?
** Pirinçler tencereye dökülür ve dairesel hareketlerle karıştırılmaya başlanır. Tahta kaşıkla tencerenin dibinden başlayıp pirinçleri kırmadan karıştırmak gerekir.
** Harlı ateşte 10 dakikaya kadar kavrulursa yeterli olacaktır. Pirincin ve soğanın çok fazla yanıp kavrulmasına engel olunmalıdır.
** Bu noktada biraz tuz ilave edilebilir. Şayet hazır et suyu ve tablet kullanıyorsanız, onların içerisinde tuz oranı yüksek olduğu için hiç koymayabilir ya da çok az tuz kullanabilirsiniz.
** Pirinç kavrulduktan sonra, üzerine suyu eklenir. Ardından son bir kez karıştırılır. Tercihe göre üzerine biraz karabiber ilave edilebilir.
** Arzu ediliyorsa limon kabuğu da tencereye konabilir.
** Ardından tencerenin kapağı kapatılır, ocağın ateşi iyice açılır. Suyunu çekene kadar harlı ateşte, çok az suyu kaldığında ateşin altını kısarak pişirmek gerekir.
** Pilav suyunu çektikten sonra, ocağın ateşi kapatılır ve pilav demlenmeye bırakılır. Demleme işlemi için temiz bir mutfak bezi kullanılır. Tencerenin üzeri kapatılır. Yarım saat kadar dinlendirmeye bırakılır.
** Pilav demlendikten sonra servise başlanabilir. Kaseye çok az zeytinyağı dökülür ve bir fırça yardımıyla kasenin geneline dökülür. Ardından pilav kaseye doldurulur, kasenin üzerine tabak konur. Ters çevrilerek pilav tabağa dökülür.
** Üzerine arzuya göre bir dilim limon konulabilir. Taze maydanoz ile de süslenebilir. Yerli safranla renk verilebilir. Karabiber de kullanılabilecek baharatlar arasındadır.
 
Pilavın Demlenmesi Nasıl Sağlanır?
 
Pilava suyunu ilave ettikten sonra, kısık ateşte suyunu çekmesi beklenir. Ardından tencerenin altı kapatılır.
 
Pilav Yapmanın Püf Notları Nelerdir?
Temiz bir mutfak bezi veya kağıt havluyla dinlendirmeye bırakılır. Böylelikle pilavın iyice yumuşaması ve suyunu çekmesi sağlanır. Gazete kağıdı kullanılmamalıdır. Çünkü gazete kağıdı üstündeki boyalar, pirince zarar vermektedir. Yaklaşık yarım saat kadar dinlendirilen pilav, servis edilebilir.
 
Pilavın Lapa Olmaması İçin Bilmeniz Gerekenler
 
Pilav pişirirken dikkat edilmesi gereken bir kaç husus vardır. Öncelikle pirincin temiz olmasına dikkat edilmelidir. Çünkü ne şekilde üretildiğini bilemeyiz. Pirinç ayıklanmalı ve yıkanmalıdır.
 
Pilavın yapışması istenmiyorsa, iyice yıkayıp ve durulayıp nişasta oranı düşürülmelidir. Kullanılacak yağ mutlaka eritilmelidir.
 
Pilavın su miktarına dikkat edilmelidir. Tavuk, et hatta sebze suyu kullanırken çok fazla su kullanmamaya dikkat edilmelidir. Aksi takdirde pilav lapa olur.
 
Pilavı sadece kavururken karıştırmak gerekir. Suyu ekledikten sonra kapak kapatılmalıdır. Pilav mutlaka demlenmeye bırakılmalıdır. Eğer içerisinde limon gibi aromatik sebzeler konulmuşsa, demleme esnasında çıkartmak gerekir.
 
Pilavı ilk önce harlı ateşte, daha sonra suyunu çekene kadar kısık ateşte pişirmek gerekir. Pilav ısıtılırken pencerenin dibine yapışmaması için biraz ıslatılır.
 


Türk Aşçı Haberleri Ve Güncel Mutfak Haberleri Not::
Eğer sizde mesleki haberinizin yada tarifinizin web sitemizde yayınlanmasını istiyorsanız; "Haberini Yada Tarifini Paylaş" sayfamızdaki kriterlere uygun bir şekilde uygun içeriklerinizi bize gönderebilirsiniz. Türk Aşçı Haberleri internet sitesinde yayınlanan yazı, haber, röportaj, fotoğraf, resim, sesli veya görüntülü şair içeriklerle ilgili telif hakları www.turkascihaberleri.com 'a aittir. Bu içeriklerin iktibas hakkı saklıdır. İlgili haber kopyalanarak başka bir site tarafından yayınlanmaya ihtiyaç duyulduğu takdirde kaynak gösterilerek ve web sitemize link verilerek kullanıması mümkündür.


  • Facebook'ta paylaş

Bu Habere Yorum Yap

   
 
 

Benzer Haberler