Hakan Mumcu; Türk Mutfağını Ve Türk Aşçılığını Anlamak

Hakan Mumcu; Türk Mutfağını Ve Türk Aşçılığını Anlamak

Ülkemize gelen misafirlere Anadolu medeniyetleri lezzetlerini, Osmanlı ve modern Türk mutfağı lezzetlerini sunmak ve bu konuya daha fazla odaklanmak, bu lezzetleri...

Türk Mutfağını Ve Türk Aşçılığını Anlamak....
 
Yaklaşık 25 ülkede bulundum ve sabah kahvaltı kültürümüzde çok sevdiğim için her ülkede sabahları menemen yaptım. (menemen domates, yeşil biber ve yumurtadan oluşan basit bir Türk mutfağının yemeğidir)
 
sonuçta 4/5 kalemden oluşan bir yemek ....
 
fakat hiç birinin, bir birine benzemediğini !
 
ve hiç biri ülkemin ne biberinin nede domatesin in %50 lezzetine bile yaklaşamadı.
 
bir daha anladım ki,
her şey zamanında ve yerinde güzel.
benim naçizane fikrimce...
 
Yabancı kökenli mutfaklar ile çok zaman harcamamak lazım tabiiki hiç olmasın demiyorum globalleşen dünyamızda ve gastronomi dünyasında tabiiki olacak.
 
fakat.....
 
Ülkemize gelen misafirlere Anadolu medeniyetleri lezzetlerini, Osmanlı saray mutfağı ve modern Türk mutfağı lezzetlerini sunmak ve bu konuya daha fazla odaklanmak.
 
Aynı zamanda bu lezzetleri Anadolu topraklarında yetişen yerli ürünler ile yapmak, Türk mutfağını ve Türk aşçılığını gastronomi dünyasında bir adım daha öteye taşıyabilir diye düşünüyorum.


Türk Aşçı Haberleri Ve Güncel Mutfak Haberleri Not::
Eğer sizde mesleki haberinizin yada tarifinizin web sitemizde yayınlanmasını istiyorsanız; "Haberini Yada Tarifini Paylaş" sayfamızdaki kriterlere uygun bir şekilde uygun içeriklerinizi bize gönderebilirsiniz. Türk Aşçı Haberleri internet sitesinde yayınlanan yazı, haber, röportaj, fotoğraf, resim, sesli veya görüntülü şair içeriklerle ilgili telif hakları www.turkascihaberleri.com 'a aittir. Bu içeriklerin iktibas hakkı saklıdır. İlgili haber kopyalanarak başka bir site tarafından yayınlanmaya ihtiyaç duyulduğu takdirde kaynak gösterilerek ve web sitemize link verilerek kullanıması mümkündür.


  • Facebook'ta paylaş

Bu Habere Yorum Yap

   
 
 

Benzer Haberler