Son Dönemin Popüler Konusu; Yararlı Bakteri “Probiyotik”

Son Dönemin Popüler Konusu; Yararlı Bakteri “Probiyotik”

Kalın bağırsak, sağlık için gerekli olan mikrobiyom adlı 100 trilyon “iyi” bakteri içeriyor. Bu faydalı bakteriler, sağlıklı beslenme ve bağırsak fonksiyonunun korun masına yardımcı olurken..

 
Son Dönemin Popüler Konusu; Yararlı Bakteri “Probiyotik” 
 
Probiyotik, prebiyotikler, bu yararlı bakterilerin faydalarını sağlamayı vadeden takviyeler ve yiyecekler gündemin kapsamlı bir kısmında yer alıyor. 
 
Yoğun bilgi kirliliğine karşın Sofra/Compass Group Türkiye Ülke Diyetisyeni Emel Terzioğlu Arslan;
 
bu yararlı bakterilerin vücut için oynadığı rolü, hangi gıdaların tüketilmesi gerektiği ve takviyeleri alırken önem taşıyan noktaların neler olduğu gibi önemli bilgileri paylaştı.
 
Kalın bağırsak, sağlık için gerekli olan mikrobiyom adlı 100 trilyon “iyi” bakteri içeriyor. Bu faydalı bakteriler, sağlıklı beslenme ve bağırsak fonksiyonunun korunmasına yardımcı olurken benzer inflamatuar bağırsak hastalıklarının iyileşmesine de destek olabiliyor. 
 
Araştırmalar; 
mikrobiyomun kilo ve ruh halini düzenlemede dahi rol oynayabileceğini gösteriyor.
 
Hangi besinler probiyotik bakteriler açısından zengin?
 
Her birey hayata kendi benzersiz mikrobiyomuyla başlıyor. Bu faydalı bakterilere de yenilen yiyecekler ve takviyeler aracılığıyla yeni, iyi veya kötü bakteriler ekleniyor. En iyi probiyotik kaynaklarının başında bağışıklık sistemimiz için yoğurt, peynir ve kefir geliyor. 
 
Bu besinlerin yanında; 
 
ev yapımı turşular, kombucha gibi fermente gıdalar da iyi probiyotik kaynakları. En çok bilinen prebiyotikler ise; muz, elma, çilek, yaban mersini, enginar, kuşkonmaz, tam buğday, arpa, keten tohumu, badem, ceviz ve yer elması.
 
Probiyotik takviyeleri alırken nelere dikkat edilmeli?
 
Piyasada besinler dışında alınabilecek pek çok probiyotik takviyesi mevcut. Bu da hangi takviyenin alınması gerektiği, sağlık için daha fazla önem taşıdığına dair kafa karışıklığına neden oluyor. 
 
Son Dönemin Popüler Konusu; Yararlı Bakteri “Probiyotik”
Emel Terzioğlu Arslan’a göre takviye alırken dikkat edilmesi gereken noktalar: 
 
• Yeterli miktarda alındığında organizmaya fayda sağlamalı. Özellikle Lactobacillus ve Bifidobacterium türleri yeterli alınırsa organizmaya fayda sağlar. 
• Canlı mikroorganizmalar olmalı ve minimum 1 milyar canlı mikroorganizma içermeli. 
• Sinerjik etki gösteren bakteriler bir arada olmalı. 
• Sindirim koşullarına dirençli olmalı.
 
Bunlara rağmen her probiyotik her sağlık problemine iyi gelecek diye bir durumun söz konusu olmadığı da unutulmamalı. Hangi sağlık probleminde hangi probiyotiğin kullanılması gerektiği konusunda bir uzmandan destek alınarak yol izlemek en doğrusu.
 
Vücudun faydalı bağırsak bakterileri üretmesine yardımcı olunabileceğinin altını çizen Sofra/Compass Group Türkiye Ülke Diyetisyeni Emel Terzioğlu Arslan, “Diyetinize bol miktarda çözünmez lif açısından zengin yiyecekler ekleyin. 
 
Yulaf ezmesi ve tam tahıllı ekmek gibi tam tahıllı ürünlerin yanı sıra kuşkonmaz, pırasa, soğan, sarımsak ve tatlı patates gibi sebzeleri de diyetinize ekleyebilirsiniz. Fasulye, mercimek ve bezelye de iyi kaynaklardır. Buna karşılık şeker, ve doymuş yağ içeriği yüksek olan gıdalar ile işlenmiş gıdaları sınırlayın.” tavsiyelerinde bulunuyor.
 
SOFRA/ COMPASS GROUP TÜRKİYE Hakkında: 
1987’de kurulan Sofra/Compass Group Türkiye, dünyanın lider yiyecek ve destek hizmetleri firması olan Compass Group PLC bünyesindedir. Türkiye’de, EUREST, OBASAN ve TURKAŞ markasıyla iş merkezlerine, fabrikalara, SCOLAREST markasıyla eğitim kurumlarına ve MEDIREST markasıyla sağlık kurumlarına toplu yemek hizmeti veren Sofra/Compass Group Türkiye, 
 
EUREST SERVICES markası ile tesis işletim ve bakım onarımı, temizlik, iç taşıma ve depolama, idari ve ofis destek, açık alan ve çevre bakım gibi destek hizmetleri, EUROSERVE GÜVENLİK markası ile de koruma ve güvenlik hizmetlerini, Türkiye’nin her noktasında 81 ilde, 30 bin çalışanıyla, 4 bine yakın farklı lokasyonda hizmet sunmaktadır. Toplu yemek hizmeti verdiği kuruluşların kendi tesislerinde kurduğu mutfaklarında ve Türkiye genelinde 4 merkezi yemek üretim tesislerinde günde toplam 1,3 milyon öğün yemek üretimi gerçekleştirmektedir. 
 


Türk Aşçı Haberleri Ve Güncel Mutfak Haberleri Not::
Eğer sizde mesleki haberinizin yada tarifinizin web sitemizde yayınlanmasını istiyorsanız; "Haberini Yada Tarifini Paylaş" sayfamızdaki kriterlere uygun bir şekilde uygun içeriklerinizi bize gönderebilirsiniz. Türk Aşçı Haberleri internet sitesinde yayınlanan yazı, haber, röportaj, fotoğraf, resim, sesli veya görüntülü şair içeriklerle ilgili telif hakları www.turkascihaberleri.com 'a aittir. Bu içeriklerin iktibas hakkı saklıdır. İlgili haber kopyalanarak başka bir site tarafından yayınlanmaya ihtiyaç duyulduğu takdirde kaynak gösterilerek ve web sitemize link verilerek kullanıması mümkündür.


  • Facebook'ta paylaş

Bu Habere Yorum Yap

   
 
 

Benzer Haberler