Nefis Sinop Lakerdası Coğrafi İşaret İle Tescillendi...

Nefis Sinop Lakerdası Coğrafi İşaret İle Tescillendi...

Sinop'ta Lakerda nasıl yapılır? celemeleri ve laboratuvar çalışmaları diğer ürünlere göre biraz daha fazla sürdü" şeklinde konuştu. Sinop Lakerdası'nın videolu tarifi nedir?

 
Sinop Lakerdası Coğrafi İşaret İle Tescillendi....  Sinop Lakerdasının "Özellikleri Nelerdir"
 
Sinop'ta binlerce yıllık deniz ve balıkçılık kültürünü yansıtan 'Sinop lakerdası', coğrafi işaretle tescillendi ve tarihe geçen ilk deniz ürünü oldu. Sinop TSO tarafından başvurusu yapılan ürünün, büyük market raflarında da yer alması bekleniyor.
 
Sinop'un binlerce yıllık deniz ve balıkçılık kültürünü yansıtan, önceleri yoksul ailelerin tükettiği ardından restoranlara kadar giren 'Sinop lakerdası' coğrafi işaretle tescillendi ve ilk kez coğrafi işaret alan deniz ürünü olarak tarihe geçti.Karadeniz'de torik veya iri palamudun dilimlenerek hazırlanan 'Sinop lakerdası' coğrafi işaretle tescillendi. 
 
Sinop Lakerdası Coğrafi İşaret İle Tescillendi....Sinop'ta 11. coğrafi işaretli ürün olarak kaydedilen ürün, ayrıca ilk kez coğrafi işaret alan bir deniz ürünü olarak da tarihe geçti. Sinop Ticaret ve Sanayi Odası (TSO) tarafından başvurusu yapılan ve incelemeleri yaklaşık 2 yıl süren en sevilen balık çeşitlerinden Sinop lakerdasının gelecek günlerde büyük market raflarına da girmesi bekleniyor.
 
Son dönemlerde küresel etkilerle birlikte yerel ürünlere de sahip çıkma konusunda her ülkenin farklı girişimlerde bulunduğunu kaydeden Sinop TSO Başkanı Salim Akbaş, "Ülkemizde de yöresel ürünlerin daha yüksek katma değer alması için coğrafi işaret alma noktasında çalışmalar başlatıldı. 
 
Şu an ilimizde de bugüne kadar alınmış 11 coğrafi işaretli ürün içerisine gastronomi haritamızda Sinop lakerdasını da katmanın gururunu yaşıyoruz" diye konuştu.
 
İlk kez deniz ürünü coğrafi işaret aldıYapılan başvurunun üzerinden 2 yıl geçtiğini belirten Akbaş, "Çok eski dönemden beri evlerimizde büyüklerimizin yapıp bizlere lezzet olarak sunduğu bir üründü. 
 
Biz bunu hem markalaştırmak hem de kalitesini korumak için 2021 yılı Mart ayında Türk Patent Kurumu'na anlattığımız ürünümüzün dosyalarını hazırlamıştık. Süreç çok uzun sürdü, bir deniz ürününe tescilli yemeklerimizden coğrafi işaret alınmış ilk ürün olarak tarihe geçti. 
 
Sinop Lakerdası Coğrafi İşaret İle Tescillendi....Deniz ürünü, yenilebilir bir ürün olduğu için incelemeleri ve laboratuvar çalışmaları diğer ürünlere göre biraz daha fazla sürdü" şeklinde konuştu.Büyük marketlerin raflarına da girecek. Sinop TSO adına alınan ikinci coğrafi işaretli ürün olduğunu söyleyen Akbaş, ürünün ulusal marketlerde satılması için çalışmalar yürüteceklerini vurguladı. 
 
Akbaş, "Son dönemde coğrafi işaretlere olan ilgi arttıkça bu değerlere de sahip çıkmamıza olan inançla Sinop lakerdasının tescilini yapmış olduk. Önümüzdeki günlerde uzmanlarla birlikte bir çalıştay yapacağız, bu çalıştay sonrasında bu ürünlerin ulusal market raflarında da yer almasıyla ilgili belli bir süreci kat etmiş olacağız" dedi.
 
Sinop'ta Lakerda nasıl yapılır?
 
Balıklar temizlenmesinin ardından 3 gün tuzlu ve buzlu suda bekletiliyor. Ardından len iyi balık yemeklerinden akerdanın en önemli kısmı olan tuzlama işlemine geçiliyor. Tuzlanan balıklar, buzdolabına kaldırılıyor. Dinlenmeye alınan balıklar, daha sonra saklama kaplarına konularak hazır duruma getiriliyor.
 
Sinop Lakerdası'nın videolu tarifi nedir? Sinop Lakerdası nasıl yapılır? Sinop Lakerdası yapmak için hangi malzemeler kullanılır? Sinop Lakerdası yapmanın özellikleri nelerdir?
 
 


Türk Aşçı Haberleri Ve Güncel Mutfak Haberleri Not::
Eğer sizde mesleki haberinizin yada tarifinizin web sitemizde yayınlanmasını istiyorsanız; "Haberini Yada Tarifini Paylaş" sayfamızdaki kriterlere uygun bir şekilde uygun içeriklerinizi bize gönderebilirsiniz. Türk Aşçı Haberleri internet sitesinde yayınlanan yazı, haber, röportaj, fotoğraf, resim, sesli veya görüntülü şair içeriklerle ilgili telif hakları www.turkascihaberleri.com 'a aittir. Bu içeriklerin iktibas hakkı saklıdır. İlgili haber kopyalanarak başka bir site tarafından yayınlanmaya ihtiyaç duyulduğu takdirde kaynak gösterilerek ve web sitemize link verilerek kullanıması mümkündür.


  • Facebook'ta paylaş

Bu Habere Yorum Yap

   
 
 

Benzer Haberler