Hatay Nar Ekşisi'ne Coğrafi İşaret Tescil Belgesi Verildi

Hatay Nar Ekşisi'ne Coğrafi İşaret Tescil Belgesi Verildi

ATSO'nun 2005 yılından bu yana gastronomi kenti Hatay'ın lezzetlerinin ve değerlerinin markalaşması çalışmaları kapsamında 14 ürünün tescillenmesinin sağlandığı..

 
Antakya Ticaret Odasından (ATSO) yapılan açıklamaya göre, ATSO'nun girişimleriyle kentin önemli lezzetlerinden Hatay nar ekşisinin tescillenmesi için TÜRKPATENT'e başvuru yapıldı.
 
Hatay Nar Ekşisi'ne Coğrafi İşaret Tescil Belgesi Verildi
Türk aşçı haberleri ve güncel mutfak haberleri olarak gastronomi haritamızda kaynağından edinmiş olduğumuz bilgilere göre;
 
Kurumun değerlendirmesinin ardından ürüne, coğrafi işaret tescil belgesi verildi.
 
Hatay Nar Ekşisi'ne Coğrafi İşaret Tescil Belgesi Verildi
ATSO'nun 2005 yılından bu yana gastronomi kenti Hatay'ın lezzetlerinin ve değerlerinin markalaşması çalışmaları kapsamında 14 ürünün tescillenmesinin sağlandığı bildirildi.
 
Açıklamada, Hatay'da biber salçası, zahter, barburi üzümü ve beyaz bal kabağında da tescil sürecinin devam ettiği belirtildi.
 
Hatay Nar Ekşisi nasıl yapılır? İşte Hatay Nar Ekşisinin videolu tarifi...
 


Türk Aşçı Haberleri Ve Güncel Mutfak Haberleri Not::
Eğer sizde mesleki haberinizin yada tarifinizin web sitemizde yayınlanmasını istiyorsanız; "Haberini Yada Tarifini Paylaş" sayfamızdaki kriterlere uygun bir şekilde uygun içeriklerinizi bize gönderebilirsiniz. Türk Aşçı Haberleri internet sitesinde yayınlanan yazı, haber, röportaj, fotoğraf, resim, sesli veya görüntülü şair içeriklerle ilgili telif hakları www.turkascihaberleri.com 'a aittir. Bu içeriklerin iktibas hakkı saklıdır. İlgili haber kopyalanarak başka bir site tarafından yayınlanmaya ihtiyaç duyulduğu takdirde kaynak gösterilerek ve web sitemize link verilerek kullanıması mümkündür.


  • Facebook'ta paylaş

Bu Habere Yorum Yap

   
 
 

Benzer Haberler