Sivas Peyniri Neden En Çok Aranılan Peynirler İçerisinde?

Sivas Peyniri Neden En Çok Aranılan Peynirler İçerisinde?

Sivas peyniri nedir? Sivas peynirinin özelikleri nelerdir? Sivas peyniri yaylalarda nasıl yapılır? Sivas peyniri, Türkiye'nin Sivas iline özgü bir peynir çeşididir. İşte Sivas peyniri..

 
Sivas Peyniri Neden En Çok Aranılan Peynirler İçerisinde?
 
Sivas’ta Yapılan Bu Peynir İçin Siparişlere Yetişilemiyor!
 
Sivas’ın Zara ilçesine bağlı Korkut köyü sakinleri yazın gelmesiyle birlikte yaylalara çıktı. 
 
Koççukuru yaylasına gelen köy sakinleri hayvansal gıda üretimine başladı. Başta peynir olmak üzere Peynirin Tarihinde tereyağı, kaymak gibi birçok ürünü tamamen doğal imkânlarla Peynir Çeşitleri içerisinde üreten yayla halkı, gelen siparişlere yetişemiyor. Hiçbir katkı maddesi kullanılmadan yapılan ürünler, büyük emekler sonucu hazırlanıyor.
 
Sivas Peyniri Neden En Çok Aranılan Peynirler İçerisinde?
Sivas Peynirinde Katkı maddesi kullanılmıyor...
 
Yaptıkları peynirin rağbet gördüğünü dile getiren Esma Demirdöven, Yaptığımız peynirleri yiyoruz, satıyoruz, isteyenlere veriyoruz. Çok istiyorlar peynirleri. Gurbette yaşayanlara gönderiyoruz” dedi.
 
Peynirin yapım aşamalarını anlatan Hülya Yılmaz ise “Yaylaya göçtük. Koyun ve inek sağıyoruz. Peynir, yağ, tereyağı, kaymak yapıyoruz. Yayık yayıyoruz. Peyniri leğene seriyoruz, yüzünün kaymağını topluyoruz onu yağ yapıyoruz. Altının sütünü peynir yapıyoruz. 
 
Sütü ısıtıyoruz, maya atıyoruz ve tutturuyoruz ve pişiriyoruz. Piştikten sonra soğutuyoruz. Daha sonra torbalıyoruz, kurutuyoruz. Kuruduktan sonra doğruyoruz, bidonlara basıp satıyoruz. Tamamen doğal peynir. 2 günün sütünden 2 bidon peynir basıyoruz” ifadelerini kullandı.
 
Sivas peyniri nedir? Sivas peynirinin özelikleri nelerdir? Sivas peyniri yaylalarda nasıl yapılır? 
 
Sivas peyniri, Türkiye'nin Sivas iline özgü bir peynir çeşididir. İşte Sivas peyniri hakkında bazı bilgiler:
 
Sivas Peyniri Neden En Çok Aranılan Peynirler İçerisinde?
Sivas peyniri, tam yağlı inek sütünden elde edilen bir peynir çeşididir. İnek sütü, genellikle Sivas'ın yaylalarında otlatılan hayvanlardan elde edilir.
 
Sivas peyniri, beyaz renkte, sert ve kıvamlı bir peynirdir. Tuzlu bir tat profiline sahiptir ve yoğun bir aroması vardır.
 
Özel bir üretim süreci ile elde edilir. Sivas peyniri, yaylalarda, geleneksel yöntemlerle yapılan el yapımı bir peynirdir. Bu süreçte hijyenik koşullara dikkat edilir ve doğal fermantasyon kullanılır.
 
Sivas peyniri, mayalanma ve olgunlaşma sürecinden geçirilir. Taze süt mayalanarak yoğurt kıvamına getirilir ve sonra kesilir. Elde edilen peynir kütlesi, tülbent veya benzeri bir malzeme ile sarılır ve bekletilir. Bu süreçte peynir suyunun süzülmesi ve peynirin sertleşmesi sağlanır.
 
Sivas peyniri genellikle tekerlek şeklinde veya küçük bloklar halinde üretilir. Olgunlaşma süresi boyunca peynirin lezzeti ve kıvamı daha da iyileşir.
 
Sivas peyniri, Sivas yöresine özgü bir tat ve aroma sunan değerli bir peynir çeşididir. Yaylalarda doğal ve geleneksel yöntemlerle üretildiği için benzersiz bir lezzete sahip olabilir.


Türk Aşçı Haberleri Ve Güncel Mutfak Haberleri Not::
Eğer sizde mesleki haberinizin yada tarifinizin web sitemizde yayınlanmasını istiyorsanız; "Haberini Yada Tarifini Paylaş" sayfamızdaki kriterlere uygun bir şekilde uygun içeriklerinizi bize gönderebilirsiniz. Türk Aşçı Haberleri internet sitesinde yayınlanan yazı, haber, röportaj, fotoğraf, resim, sesli veya görüntülü şair içeriklerle ilgili telif hakları www.turkascihaberleri.com 'a aittir. Bu içeriklerin iktibas hakkı saklıdır. İlgili haber kopyalanarak başka bir site tarafından yayınlanmaya ihtiyaç duyulduğu takdirde kaynak gösterilerek ve web sitemize link verilerek kullanıması mümkündür.


  • Facebook'ta paylaş

Bu Habere Yorum Yap

   
 
 

Benzer Haberler