Uluslararası Manisa Mesir Festivali Coşkuyla Başladı

Uluslararası Manisa Mesir Festivali Coşkuyla Başladı

Nevruz kutlamalarının geleneksel ritüelleri arasında yer alan renkli yumurtaların çarpıştırılması, demir dövme ve ateşten atlama gösterileri de yapıldı. Festivalin sembol isimleri Hafsa Sultan

 
484. Uluslararası Manisa Mesir Festivali Coşkuyla Başladı...
 
Manisa'da dört yüz seksen dördüncü kez düzenlenen geleneksel Mesir Macunu Festivali, UNESCO'nun Somut Olmayan Kültürel Miras Listesi'nde yer almasıyla uluslararası bir öneme sahip. Koronavirüs önlemleri ve geçtiğimiz yıl Kahramanmaraş merkezli depremler nedeniyle ara verilen festival, bu yıl Nevruz Bayramı kutlamalarıyla birlikte renkli görüntülere sahne oldu.
 
Festival kapsamında Manisa Valisi Enver Ünlü, Büyükşehir Belediye Başkanı Cengiz Ergün ve diğer yetkililer tarafından Milli Egemenlik ve Atatürk Anıtı'na çelenk sunumu gerçekleştirildi. Nevruz kutlamalarının geleneksel ritüelleri arasında yer alan renkli yumurtaların çarpıştırılması, demir dövme ve ateşten atlama gösterileri de yapıldı.
 
Festivalin sembol isimleri Hafsa Sultan ve Merkez Efendi'yi canlandıran tiyatrocuların eşlik ettiği protokol, Sultan Camii Külliyesi'ne kadar yürüyerek vatandaşları selamladı.
 
Festivalin Öne Çıkan Anları: 41 Çeşit Baharatın Macuna Dönüşümü
Manisa'nın ve mesir macununun tanıtımına büyük katkı sağlayan festivalde, 41 farklı baharat ve bitkinin kazana eklenerek macun haline getirilmesi töreni gerçekleştirildi. Manisa Büyükşehir Belediye Başkanı Cengiz Ergün, bu köklü gelenek sayesinde atalarımızın değerlerini gelecek nesillere aktarma önemini vurguladı.
 
Manisa'yı Mesir'i Tanıtma ve Turizm Derneği Başkanı Ufuk Tanık, mesir macununun coğrafi işaret alımı için Avrupa Birliği'nde yürütülen çalışmaların son aşamaya geldiğini belirtti.
 
Mesir Macunu ve Tarihi
Manisa'nın simgelerinden biri haline gelen mesir macunu, Osmanlı Padişahı Yavuz Sultan Selim'in eşi Hafsa Sultan'ın sağlığına kavuşmasıyla ün kazandı. Merkez Efendi tarafından hazırlanan ve 41 çeşit baharat ile bitkinin karışımından oluşan bu özel macun, hastalıklara şifa olarak görülüyor. Günümüzde de bu geleneğin devam ettirilmesi, Manisa mutfağında Manisa'nın kültürel mirasının korunmasına katkı sağlıyor.
 
Türk Aşçı Haberleri ve Güncel Mutfak Haberleri web sitesi olarak yaptığımız araştırmalara göre, mesir festivali, Manisa'nın yanı sıra Türk kültürünün zenginliğini de dünyaya tanıtan bir etkinlik olarak öne çıkıyor. Festival, hem tarihi hem de kültürel bir miras olarak, Manisa'nın ve Türkiye'nin tanıtımına katkıda bulunuyor.


Türk Aşçı Haberleri Ve Güncel Mutfak Haberleri Not::
Eğer sizde mesleki haberinizin yada tarifinizin web sitemizde yayınlanmasını istiyorsanız; "Haberini Yada Tarifini Paylaş" sayfamızdaki kriterlere uygun bir şekilde uygun içeriklerinizi bize gönderebilirsiniz. Türk Aşçı Haberleri internet sitesinde yayınlanan yazı, haber, röportaj, fotoğraf, resim, sesli veya görüntülü şair içeriklerle ilgili telif hakları www.turkascihaberleri.com 'a aittir. Bu içeriklerin iktibas hakkı saklıdır. İlgili haber kopyalanarak başka bir site tarafından yayınlanmaya ihtiyaç duyulduğu takdirde kaynak gösterilerek ve web sitemize link verilerek kullanıması mümkündür.


  • Facebook'ta paylaş

Bu Habere Yorum Yap

   
 
 

Benzer Haberler