Şıra Çıkarılması Tarifi

Şıra Çıkarılması Tarifi

Şıra, üzüm suyunun kaynatılmasından ve çeşitli katkı maddelerininde katılmasından elde edilen Osmanlı Şerbeti Şıra

Şıra, üzüm suyunun kaynatılmasından ve çeşitli katkı maddelerininde katılmasından elde edilen Osmanlı Şerbetleri 'nden Şıra
 
Şıra Çıkarılması Tarifi
 
Şıra, üzüm suyunun kaynatılmasından ve çeşitli katkı maddelerininde katılmasından elde edilen bastık, sucuk, pekmez, dilme, tarhana, muska gibi gıda maddelerine verilen addır. 
 
Şıra, özellikle üzümün hasat mevsimi olan Eylül ve Ekim aylarında yapılır. Şıra, genel olarak dokülgen üzümden yapılır. Yıkanan üzümler üzüm teknesine yerleştirilir ve üzerine şıra toprağı serpilir. 
 
Tepeleme işleminin ardından elde edilen üzüm suyu mahsere kazanına aktarılır. Mahsere kazanının yüzünden alınan üzüm suyuna Burun Şerbeti adı verilir ve bastık bu suyla yapılır. 
 
Kaynayan şıraya az su ile yoğrulan nişasta aktarılır ve iyice karışması sağlanır. Bal rengini alan şıra bastık ve sucuk batırılması için hazır hale gelir.


Türk Aşçı Haberleri Ve Güncel Mutfak Haberleri Not::
Eğer sizde mesleki haberinizin yada tarifinizin web sitemizde yayınlanmasını istiyorsanız; "Haberini Yada Tarifini Paylaş" sayfamızdaki kriterlere uygun bir şekilde uygun içeriklerinizi bize gönderebilirsiniz. Türk Aşçı Haberleri internet sitesinde yayınlanan yazı, haber, röportaj, fotoğraf, resim, sesli veya görüntülü şair içeriklerle ilgili telif hakları www.turkascihaberleri.com 'a aittir. Bu içeriklerin iktibas hakkı saklıdır. İlgili haber kopyalanarak başka bir site tarafından yayınlanmaya ihtiyaç duyulduğu takdirde kaynak gösterilerek ve web sitemize link verilerek kullanıması mümkündür.


  • Facebook'ta paylaş

Bu Habere Yorum Yap

   
 
 

Benzer Haberler