Ispanak Mücver Tarifi

Ispanak Mücver Tarifi

Sıcak İştah Açıcılarımızdan Olan Ispanak Mücver, Zaman Zaman Osmanlı Saray Mutfağında Önemli...

Yöresel Mutfaklarımızda Yapılan  Sıcak  İştah Açıcılarımızdan Olan Ispanak Mücver, Zaman Zaman Osmanlı Saray Mutfağında Önemli Menülerin İçerisinde Farklı Yöntemler İle Yapılan Kızartma Tarifleri içerisinde Yerini Almıştır.
 
Ispanak Mücver Tarifi
Ispanak Mücver Kullanılan Malzemeler 
 
*    1 Kg. Ispanak
*    2 Baş Soğan
*    3 Yumurta
*    1 Çorba Kaşığı Un 
*    1 Kabartma Tozu 
*    Tuz, 
*    Karabiber 
 
Osmanlı saray mutfağı ve Anadolu mutfak kültüründe cızır cızır mücver tarifleri 'bizden olan Ispanak Mücver Yapılış Tarifi;
 
Ispanaklar temizlenip yıkandıktan sonra 10 dakika sıcak suda bekletilip yumuşaması sağlanır, ince kıyılmış soğanlar ile 5-6 dakika sıvı yağ ilave edilerek kavrulur. 
 
Karışım soğuduktan sonra yumurta, un, tuz, karabiber ve kabartma tozu ilave edilerek yumuşak bir karışım elde edilir. Kaşıkla kızgın yağa dökülerek kızartılır. 


Türk Aşçı Haberleri Not:
Eğer sizde mesleki haberinizin yada tarifinizin web sitemizde yayınlanmasını istiyorsanız; "Haberini Yada Tarifini Paylaş" sayfamızdaki kriterlere uygun bir şekilde uygun içeriklerinizi bize gönderebilirsiniz. Türk Aşçı Haberleri internet sitesinde yayınlanan yazı, haber, röportaj, fotoğraf, resim, sesli veya görüntülü şair içeriklerle ilgili telif hakları www.turkascihaberleri.com 'a aittir. Bu içeriklerin iktibas hakkı saklıdır. İlgili haber kopyalanarak başka bir site tarafından yayınlanmaya ihtiyaç duyulduğu takdirde kaynak gösterilerek ve web sitemize link verilerek kullanıması mümkündür.


  • Facebook'ta paylaş

Bu Habere Yorum Yap

   
 
 

Benzer Haberler