loader
Hurma Tatlısı Tarifi

Hurma Tatlısı Tarifi

Çok zengin bir kültüre sahip olan Osmanlı’nın mutfağı da aynı derecede zengindi. Bugün dünyanın en büyük mutfakları arasında...

Hurma Tatlısı Tarifi “Şef Tamer Şen” 
Hurma Tatlısı Kullanılan Malzemeler
 
*     1 Çay Bardağı Sıvı
*     1 Çay Bardağı Margarin Veya Tereyağı
*     1 Çay Bardağı Süt
*     1 Paket Kabartma Tozu
*     3,5 Su Bardağı Un
*     100 Gr. İri Dövülmüş Ceviz
*     1 Tatlı Kaşığı Tarçın
*     2 Su Bardağı Toz Şeker
*     2 Su Bardağı Su
*     1/2 Tatlı Kaşığı Limon Suyu
 
Hurma Tatlısı Yapılış Tarifi
Hamur yoğrulacak kaba, sıvıyağ eritilip soğutulan margarin, kabartma tozu ve süt eklenip çırpma teli ile karıştırılarak, elenmiş un ilave edilip yoğrulur.
Hamurdan ceviz büyüklüğünde parçalar kopartılır. 
Önce yuvarlamr sonra yassılaştırılır. 
Hamurların orta kısımlarına iri dövülmüş ceviz ve tarçın koyularak karıştırılır iki kenarı üst tarafta birleştirilip yapıştırılır.
Hurma şekli alan hamurlar 180° ısılı fırında altları ve üstleri pembeleşene kadar pişirilir.
Fırından alınır alınmaz üzerlerine önceden hazırlanıp soğutulan şerbet gezdirilir. 
Servis tabağına alınarak servis yapılır.
 
OSMANLI SARAY MUTFAĞIOsmanlı Tatlı Kültürü
Çok zengin bir kültüre sahip olan Osmanlı’nın mutfağı da aynı derecede zengindi. Bugün dünyanın en büyük mutfakları arasında yer alan Osmanlı Mutfağı’nın olmazsa olmazlarından biri de Osmanlı tatlılarıdır. Lezzetiyle yüz yıllardır ağzımızı tatlandıran Osmanlı tatlıları hala sofralarımızdaki yerini korumaktadır.
 
Tatlı Yiyelim Tatlı Konuşalım
Atalarımızın “tatlı”nın insan ilişkilerindeki olumlu etkilerini keşfetmesi İslamiyet’i kabul etmelerinden ve Anadolu’ya yerleşmelerinden sonra olmuş. Kurutulmuş meyvelerin, pestillerin kendi doğal tatları, bunlarla hazırlanan hoşaflar, bal ve pekmezle yapılan helvalar başlangıçta yeterliymiş. Ama Arap ülkeleri fethedilince oralarda yedikleri şuruplu hamur tatlıları çok hoşlarına gitmiş.
 
16. yüzyılda Mısır’ın fethinden sonra şeker kamışının kolay bulunur hale gelmesi, şekerli yiyeceklerin tüketimini de yaygınlaştırmış. Daha sonra Balkanlar'dan gelen meyve şekerlemeciliği, Ortadoğu kaynaklı baklava ve benzeri tatlıların yanında saray ve konak mutfaklarında ortaya çıkan vezirparmağı, dilberdudağı, saray lokması, revani gibi şuruplu hamur tatlıları Osmanlı Mutfağı'nın vazgeçilmez yiyecekleri olmuşlar.
 
Tatlılar ve Şerbetler
Osmanlı Mutfağı’nda et ve pilav kadar önemli olup, tatlısız bir Osmanlı sofrası düşünülemezdi. Sıradan günlük yemeklerde bile mutlaka bir tatlı yenilir, ziyafetlerde -özellikle ramazanda- sofralar helva, kadayıf, verde, aşure, muhallebi, sütlaç, pelte, elmasiye, reçel, hoşaf, şerbet gibi çeşitli tatlılarla donatılırdı.  Osmanlı Mutfağı'nda yapılan yemekler büyük bir topluluğu doyurmak için yapıldığından büyük kazanlarda pişirilirdi. Mutfak birçok bölümden oluşurdu ve sarayda tatlılar ve reçeller, mutfağın Helvahane bölümünde ve onun bir yan birimi olan Reçelhane’de pişirilirdi. 
Baklava Alayı
Şerbetli tatlılar arasında Osmanlı’da en büyük rağbeti gören ise kuşkusuz baklavaydı. Halk arasında çok sevilen baklavanın ünü Osmanlı Sarayı’na kadar uzanmaktadır. Baklava; bayram, düğün ve özel kutlama sofralarında mutlaka yer almıştır. Hatta baklava yapımı o kadar ciddiye alınmış ki, 17. yüzyıl sonlarında Saray’da “baklava alayı” bile kurulmuştur. 
 
Osmanlı Sarayı’nda baklavanın önemi, konaklardaki gibi sadece zenginlik ve ince zevk alâmeti sayılmasından değil, aynı zamanda devlet törelerine girmiş olmasındandır.  17. yüzyılın sonlarında – 18. yüzyılın başlarında ortaya çıkmış olan baklava alayı geleneği, bunun en belirgin örneğidir. Bu gelenek kapsamında, Ramazan ayının ortasında, padişahın askere iltifatı olarak,  saraydan Yeniçeri Ocağı’na baklava giderdi. Halk için de bir gelenek haline gelen "Baklava Alayı" Ramazan ayının önemli motiflerinden biriydi.

   • Facebook'ta paylaş

Bu Habere Yorum Yap

   
 
 

Benzer Haberler