Dünyaca Ünlü Şefler İkinci Kez Gastroantep’te...

Türk gastronomi profesyonelleri düzenleyecekleri birbirinden farklı panellerle festivale renk katacak. GastroAntep Uluslar arası Gaziantep Gastronomi Festivali’nde...

Dünyaca Ünlü Şefler İkinci Kez Gastroantep’te...
Gaziantep Büyükşehir Belediyesi’nin Gaziantep Valiliği Koordinasyonunda Gaziantep’i Geliştirme Vakfı (GAGEV) ile iş birliği içinde, dünyanın en önemli gastronomi merkezlerinden biri olma hedefiyle düzenlediği GastroAntep Uluslararası Antep mutfağı ve Gaziantep Gastronomi Festivali’nin ikincisi, 13 – 14 Eylül tarihlerinde gerçekleştirilecek.
 
Dünya Bankası’nın en rekabetçi 7 şehirden biri olarak seçtiği, UNESCO’nun 116 şehir arasında gastronomi alanında Yaratıcı Şehirler Ağı’nda (UCCN) Türkiye’yi temsil eden ilk şehir olan Gaziantep, dünyanın en önemli gastronomi merkezlerinden biri olma yolunda ilerliyor. GastroAntep Uluslararası Gaziantep Gastronomi Festivali’nin ikincisi, 13 – 14 Eylül tarihlerinde gerçekleştirilecek. Festivale dünyaca ünlü şeflerin ve Türk gastronomi profesyonellerinin workshop ve panelleri damgasını vuracak.
 
Dünyaca ünlü şefler GastroAntep’te
Bu yıl workshop’ları ile festivale damgasını vuracak dünyaca ünlü şefler arasında ise; iki Michelin yıldızlı restoranı Jane’de egzotik tatlar sunan dünyaca ünlü şef Nick Bril, iki Michelin yıldızının sahibi ve dünyanın en iyi 9’uncu restoranı Disfrutar ile öne çıkan Eduard Xatruch, iki Michelin yıldızlı restoran Pure C’nin sahibi ve şefi Syrco Bakker, iki Michelin yıldızlı restoran VUN’un şefi Andrea Aprea, restoranı Ristorente Tokuyoshi ile;
 
 
Kısa sürede Michelin yıldızının sahibi olan Yoji Tokuyoshi, Thai mutfağının dünyadaki temsilcisi Prin Polsuk, Orta Doğu mutfağını dünyaya tanıtan başarılı şef Joe Barza, Gürcistan’da mutfağın kraliçesi adledilen Tekuna Gachechiladze üç Michelin yıldızlı restoran Ômer’in başarılı şefi Patrick Laine, kısa süre önce tatlı restoranı CODA ile Michelin yıldızını yakalayan dünyaca ünlü pasta şefi Rene Frank, patisserie dünyasında haute mutfağının öncüsü Paco Torreblanca, Rus mutfağını yeniden inşa eden şef Igor Grishechkin, iki Michelin yıldızlı restoranı L’Escaleta ile avant-garde mutfağının dünaydaki önemli temsilcisi Kiko Moya;
 
iki Michelin yıldızlı restoranı Il Pabliaccio ile yemek tutkusunu mutfağına yansıtan başarılı şef Anthony Genovese, dünyaca ünlü İtalyan pastacı Gianluca Fusto, Bask Culinary Center’ın ünlü eğitmen şefi Diego Prado, moleküler gastronominin ustası Mohamad Orfali, restoranı RİJKS ile dünyanın en iyi şefi seçilen Joris Bijdendijk, Hotel Cinzia’da risottoların ustası Costardi Kardeşler, Londra’da Kol Restaurant’ın Meksikalı şefi Santiago Lastra Rodriguez ve Belçika’nın önemli çiftçilerinden Olivier Mehuys, GastroAntep Festivali’nde yerini alacak.
 
Local Chef, GastroAntep’e damgasını vuracak
Türk gastronomi profesyonelleri düzenleyecekleri birbirinden farklı panellerle festivale renk katacak. GastroAntep Uluslararası Gaziantep Gastronomi Festivali’nde ayrıca Local Chef ve Local Chef Üniversiteliler Yemek yarışması da düzenlenecek. 14 Eylül’de yurt içi ve yurt dışından ünlü şeflerin jüri olacağı Local Chef’te 6 otel yarışacak, 13 Eylül’de gerçekleşecek Local Chef Üniversiteliler yarışmasında ise 6 üniversite Türkiye’nin gastronomi profesyonellerine hünerlerini sergileyecek.
 
 
40 Ülkeden Michelin Yıldızlı Şefler Katılacak  
Güneşten, topraktan, tarihten gelen yerel lezzeti tüm dünyaya tanıtmak amacıyla bu yıl ikincisi düzenlenecek olan Uluslararası Gaziantep Gastronomi Festivali (GastroAntep) başlıyor. 
 
Gazi şehir, tek yürek, gastronomi festivaline kilitlendi.  Almanya, Belçika, Fransa, Gürcistan, Hollanda, İngiltere, İspanya, İtalya, Lübnan, Malezya, Rusya, Tayland, Amerika Birleşik Devletleri, Brezilya, İsveç, Kolombiya, Meksika, Birleşik Arap Emirlikleri, Yunanistan gibi 40 ülkeden gurme ve şeflerin katılacağı festivalde, eşsiz Antep mutfağı yeniden uluslararası bir boyut kazanacak.  
 
Gastronominin başkenti
Dünya Bankası’nın en rekabetçi yedi şehirden biri olarak seçtiği, Birleşmiş Milletler Eğitim, Bilim ve Kültür Örgütü’nün (UNESCO) 116 şehir arasında gastronomi alanında Kreatif Şehirler Ağı’nda (UCCN) Türkiye’yi temsil eden ilk şehir olan Gaziantep, dünyanın en önemli gastronomi merkezlerinden biri olma yolunda ilerliyor. Güneydoğu ve Mezopotamya’nın dünyaya açılan penceresi Gaziantep, gastronomisini GastroAntep Festivali’yle tanıtacak. Gazi şehir, festivalle geleneksel lokantaları, yerel gıda ürünleri ve zengin kültürüyle dünyanın en önemli gastronomi destinasyonlarından biri olmayı hedefine aldı.
 
Festival, biber hasadıyla başlayacak
Gaziantep Valiliğinin koordinasyonunda Büyükşehir Belediyesi ve Gaziantep'i Geliştirme Vakfı (GAGEV) iş birliğinde 12-15 Eylül tarihlerinde organize edilecek Uluslararası Gaziantep Gastronomi Festivali’ne (GastroAntep) sayılı günler kala, festival coşkusu kenti sardı. 12 Eylül 2019’da saat 10.00’da biber hasatıyla başlayacak olan GastroAntep, 4 gün boyunca Festival Park, ulusal ve uluslararası konuklara eşsiz Antep yemeklerini sunacak. Festival, uluslararası düzeyde yeme içme sektörünün ileri gelenlerine ve ziyaretçilerine unutamayacakları bir gastronomi deneyimi yaşatacak.
 
Etkinlikler, seminerler, atölyeler
Dünyaca ünlü Michelin yıldızlı şefler, ünlü pasta şefleri, UNESCO gastronomi şehirleri, yerli ve yabancı basın temsilcileri, Türkiye’nin gastronomi profesyonelleri, üniversiteler, gurmeler, gastronomi yazarları, Gaziantepli tarım üreticileri ve Türkiye’nin farklı noktalarındaki Gaziantep mutfağının temsilcileri festivalde bir araya gelecek. Festivalde, dünya UNESCO Gastronomi şehirlerinin Gaziantep‘in yöresel ürünleriyle düzenleyeceği workshop etkinliklerinin yanı sıra festival kapsamında Gaziantep sokak yemeklerinden gıda ürünlerine kadar tohum, tarım, hasat konularında uzman konuşmacıların yer alacağı seminerler gerçekleştirilecek. 
 
GastroAntep Festivali, Kültür ve Turizm Bakanlığı, Türkiye Belediyeler Birliği, Türkiye Seyahat Acentaları Birliği ve İpekyolu Kalkınma Ajansı'nın kurumsal sponsorluğundaki meraklılarıyla buluşacak. Dünyaca ünlü Michelin yıldızlı şefler, ünlü pasta şefleri, UNESCO gastronomi şehirleri, yerli ve yabancı basın temsilcileri, Türkiye'nin gastronomi profesyonelleri, üniversiteler, gurmeler, Gaziantepli tarım üreticileri ve Türkiye'nin farklı noktalarındaki Gaziantep mutfağının temsilcileri festivalde bir araya gelecek. Festival kapsamında konuklar için geziler, müze ziyaretleri, panel ve seminerler, atölyeler, şovlar, kadın ve çocuklar için atölye çalışmaları, konserler ve pek çok eğlenceli etkinlik organize edilecek.
 
Michelin yıldızlı şefler yerel ürünleri kullanacak
Festival kapsamında konuklar için geziler, müze ziyaretleri, panel ve seminerler, atölyeler, şovlar, kadın ve çocuklar için atölye çalışmaları, konserler ve pek çok eğlenceli etkinlik organize edilecek. Michelin yıldızlı şefler, tamamen yerel ürünler kullanarak workshoplar düzenleyecek. Dünyanın yalnızca yerel ürünlerle gerçekleştirilen tek gastronomi yarışması ‘Local Chef’ yapılacak. Böylece GastroAntep Festivali, Gaziantep’in gastronomi kültürü ve yörenin tarımsal gıda ürünlerinin dünyaya açıldığı bir platform olma özelliği taşıyacak. GastroAntep Festivali’yle Türkiye’deki gastronomi öğrencilerine global platformlarda staj imkanı sağlanacak.
 
Festivale hangi sanatçılar katılacak?
Festival kapsamında Festival Park, müzik dünyasının önemli isimlerini ağırlayacak. Buna göre, 13 Eylül Cuma günü saat: 20.00 Mehmet Yakar, saat: 21.00 Yavuz Bingöl, 14 Eylül Cumartesi günü saat:19.30 Oğuz Sırmalı, saat 20.00’da şarkıcı Edis, 15 Eylül Pazar günü saat 20.00’da ise Berdan Mardini, Turgay Başyayla, Çiğdem Doğan ve Hünkar sevilen şarkıları seslendirecek.

 Türk Aşçı Haberleri Ve Güncel Mutfak Haberleri Not::
Eğer sizde mesleki haberinizin yada tarifinizin web sitemizde yayınlanmasını istiyorsanız; "Haberini Yada Tarifini Paylaş" sayfamızdaki kriterlere uygun bir şekilde uygun içeriklerinizi bize gönderebilirsiniz. Türk Aşçı Haberleri internet sitesinde yayınlanan yazı, haber, röportaj, fotoğraf, resim, sesli veya görüntülü şair içeriklerle ilgili telif hakları www.turkascihaberleri.com 'a aittir. Bu içeriklerin iktibas hakkı saklıdır. İlgili haber kopyalanarak başka bir site tarafından yayınlanmaya ihtiyaç duyulduğu takdirde kaynak gösterilerek ve web sitemize link verilerek kullanıması mümkündür.


  • Facebook'ta paylaş

Bu Habere Yorum Yap

   
 
 

Benzer Haberler