Evde Yemek Hazırlarken Coronavirüs'e Dikkat!!!

Evde Yemek Hazırlarken Coronavirüs'e Dikkat!!!

Salgın Boyunca Dışarıdan Yemek Siparişi Güvenli mi? Ancak evde yemek yaparken temel gıda güvenliği tedbirlerini almazsak Korona virüs..

Evde Yemek Hazırlarken Coronavirüs'e Dikkat!!!
Salgın özelinde alabileceğimiz bazı özel önlemler elbette var, ancak öncelikle normal şartlarda da almamız gereken gıda güvenliği tedbirlerini aldığımızdan emin olmalıyız. 
 
Yeni satın aldığınız gıda ürünlerini ev mutfağınıza yerleştirirken, yemek yaparken, pişirdiğiniz yemeği servis ederken sık sık ellerinizi yıkamayı ve kullandığınız yüzeyleri uygun bir temizleyiciyle temizlemeyi ihmal etmemelisiniz. Virüsün hangi yüzeylerde ne kadar tutunabildiğine dair henüz elimizde kesin veriler yok. O yüzden tedbiri elden bırakmamamız gerekiyor.
 
Türk Aşçı Haberleri Olarak Yaptığımız Araştırmada
Bu süreçte dünya genelinde panik alışverişinin çok yaygın olduğunu görüyoruz. Herkes evine çeşitli gıda ürünlerini stoklamaya çalışıyor. İhtiyacınız olan temel gıda maddelerini önceden almak mantıklı bir karar. 
 
Bu hem markete gitme sıklığınızı düşürür hem de bu süreçte sağlıklı beslenme düzeni oturtmanıza yardımcı olur. Ancak ihtiyacınızdan fazla ürün stoklamak hem gıda ürünlerinin herkese eşit derecede dağılmasının önüne geçer hem de ilerleyen zamanlarda gıda ürünlerinin fiyatının artmasına sebep olabilir. 
 
Yemeklerinizde Sağlık Ve Yaşam Açısından Dolayısıyla, evinizde, dolabınızda halihazırda var olan gıdaları tüketmeye öncelik vermelisiniz. Bu süreçte corona virüsü kapmamak ve yaymamak çok önemli. Ancak evde yemek yaparken Faydalı bilgilerden temel gıda güvenliği tedbirlerini almazsak gıda zehirlenmesi gibi farklı sorunlar da yaşayabiliriz. 
 
Et ve süt ürünlerini doğru bir şekilde muhafaza ettiğinizden ve raf ömrü kısa ürünleri zamanında tükettiğinizden emin olun. 
 
Evinize raf ömrü kısa ürünleri bolca depolamak, panikle gıda stoklamak beslenme düzeninizi değiştirerek fazla yemenize sebep olabilir. Evde hareketiniz de kısıtlı olacağı için uzun vadede farklı sağlık sorunlarına yol açabilirsiniz. 
 
Dolayısıyla virüsün yayılmasını önleme amaçlı tedbirlere geçmeden önce temel gıda güvenliği ve sağlıklı beslenme prensiplerine uyduğumuzdan emin olmamız gerekiyor. Bunları yerine getirdikten sonra eve getirdiğimiz gıdaların ve paketli ürünlerin dezenfekte edilmesi de büyük önem taşıyor.
 
Eve Getirdiğiniz Gıda Ürünlerinin ve Gıda Temizliği
Marketten satın alıp evinize getirdiğiniz ya da eve teslimatla sipariş verdiğiniz ürünlerin üzerine tutunmuş virüs olabilir. Aldığınız ürünleri dolabınıza yerleştirirken ellerinizi sık sık yıkamaz, ürünlerin temas ettiği yüzeyleri etkili bir şekilde temizlemezseniz, eve giren virüsü dokunma yoluyla taşıyabilir ve kendinize, ailenize bulaştırabilirsiniz. 
 
Bu küçük bir olasılık olsa da tedbiri elden bırakmamak gerek. Ambalajlı ve konserve ürünlerin tamamını alkol bazlı bir temizleyici ya da seyreltilmiş çamaşır suyu kullanarak bir bez yardımıyla silebilirsiniz. 
 
Meyve-sebze gibi taze ürünleri bol suyla yıkayıp, balkon vb. gibi bir yerde havalandırabilirsiniz. Balkonunuz yoksa bol suyla yıkamanız da yeterli olacaktır. Bu temizlik işlemini bitirdikten sonra tüm yüzeyleri alkol bazlı bir dezenfektan ya da çamaşır suyuyla silerek temizlemeli ve ellerinizi bol su ve sabunla en az 20 saniye boyunca yıkamalısınız.
 
Salgın Boyunca Dışarıdan Yemek Siparişi Güvenli Mi?
Bu süreçte dışarıdan yemek siparişinin ne kadar güvenli olduğu ve koronavirüsün hijyen ve yemek yoluyla bulaşıp bulaşmadığı da aklımızı kurcalayan sorular arasında yer alıyor. Öncelikle, Dünya Sağlık Örgütü'ne göre şu ana kadar bu hastalığın gıda yoluyla bulaştığını gösteren bir vaka yok. 
 
Tükettiğiniz gıdanın üzerinde SARS-CoV-2 virüsü bulunuyorsa dahi bu virüsün midenize ulaştığında hayatta kalması neredeyse imkansız, çünkü midenizin asit seviyesi oldukça yüksek ve böyle bir ortamda bir virüsün tutunabilmesi ve etkisini koruyabilmesi mümkün görünmüyor. 
 
Koronavirüs Salgınında Ancak burada asıl dikkat edilmesi gereken nokta üzerinde virüs olduğunu varsaydığımız gıdayı yerken ellerinizle, yüzünüzle ve başka yüzeylerle kurduğunuz temas.  
 
Ellerinizle başka yüzeylere dokunursanız, çok küçük bir ihtimal de olsa, virüsü yayma ihtimaliniz var.
 
Dolayısıyla dışarıdan sipariş verdiğinizde de dikkat etmeniz gereken en önemli noktalardan biri gelen ambalajı ve paketi hemen çöpe atmanız, yemeğinizi yerken yüzünüze, burnunuza dokunmamanız ve yemeğinizi yedikten sonra hemen ellerinizi ve yüzünüzü yıkamanız. 
 
Restoranlarda gıda güvenliği konusunda alınan önlemler zaten çok yüksek olduğu için, dışarıdan yemek siparişi verdiğinizde virüs kapma riskinizin oldukça düşük olduğunu belirtmekte fayda var. 
 
Ancak yine de tedbiri elden bırakmayarak zaten güvendiğiniz restoranlardan sipariş vermeli ve siparişiniz eve geldiğinde de gerekli tedbirleri almalısınız.
 
Mümkün olduğu durumlarda siparişinizin kapınıza bırakılmasını rica edebilir ve temassız teslimat hizmetlerinden yararlanarak dışarıdan yemek siparişi verebilirsiniz. Ancak yemeğinizin dış ambalajını ve paketini bir an önce atmayı ihmal etmemelisiniz. Teslimat sonrasında, yemeğinizi yemeden önce ve sonra ellerinizi ve yüzünüzü bol su ve sabunla yıkamayı da unutmayın. 
 
Bu basit tedbirleri aldığınız müddetçe mutfağınızda ve dışarıdan siparişte gıda güvenliğini sağlayabilir ve istediğiniz yemeği gönül rahatlığıyla yiyebilirsiniz.
 


Türk Aşçı Haberleri Ve Güncel Mutfak Haberleri Not::
Eğer sizde mesleki haberinizin yada tarifinizin web sitemizde yayınlanmasını istiyorsanız; "Haberini Yada Tarifini Paylaş" sayfamızdaki kriterlere uygun bir şekilde uygun içeriklerinizi bize gönderebilirsiniz. Türk Aşçı Haberleri internet sitesinde yayınlanan yazı, haber, röportaj, fotoğraf, resim, sesli veya görüntülü şair içeriklerle ilgili telif hakları www.turkascihaberleri.com 'a aittir. Bu içeriklerin iktibas hakkı saklıdır. İlgili haber kopyalanarak başka bir site tarafından yayınlanmaya ihtiyaç duyulduğu takdirde kaynak gösterilerek ve web sitemize link verilerek kullanıması mümkündür.


  • Facebook'ta paylaş

Bu Habere Yorum Yap

   
 
 

Benzer Haberler