Şef Mehmet Kudat; Şifa Kaynağı Zeytinyağı...

Şef Mehmet Kudat; Şifa Kaynağı Zeytinyağı...

Bu mevsimde hangi ot ve sebzelerden nasıl zeytinyağlı yemekler ve mezele yapılır? Bir Türk Mutfağı şefi olarak zeytinyağı nasıl muhafaza...

Şef Mehmet Kudat; Şifa Kaynağı Zeytinyağı...
 
Ülkemizde 183 milyon zeytin ağacı var. Kişi başı ortalama 3 ağaç düşer bu mübarek cennet meyvasından zeytin ve zeytinyağı varken neden sofralarımızdan eksik ediyoruz? Sıvı ve margarin yağlardan uzak duralım. Bir Türk Mutfağı şefi olarak tavsiyem zeytinyağı nasıl muhafaza edilir? 
 
Bu mevsimde hangi ot ve sebzelerden nasıl zeytinyağlı yemekler ve mezele yapılır? Sizler için yazıp tarifli bir şekilde paylaşmak istedim. Tamda mevsiminde neler yemeliyiz?
 
Evde işyerlerimizde Zeytinyağı için nelere dikkat etmeliyiz;
Zeytinyağı ışık, sıcak, hava, zaman faktörlerinden etkilenir. Zeytinyağı Alırken ve Zeytinyağı saklarken, kapalı ve ışıksız yerde korunmalıdır. Zeytinyağı Serin bir yerde durmalıdır.
 
Şef Mehmet Kudat; Şifa kaynağı zeytinyağı...
Zeytinyağı Buzdolabına konulmaz. Zeytinyağı Cam ve koyu renkli olan şişeler tercih edilmelidir. Zeytinyağı Hava almamalıdır. Zeytinyağı bekledikçe bozulur.
 
Her zeytinyağının kendine has renk, koku ve tadını aynen koruyabilme süresi ortalama 1,5 senedir, bekledikçe bozulmasa da, aromasını yavaş yavaş yitirir, giderek rengi açılır, tadı acı bir hâl alır. Mideyi rahatsız eder.
 
Zeytinyağının Faydaları Neler?
Zeytinyağı Yüksek tansiyon, kolesterol, damar sertliği, mide ve bağırsak ülserleri, romatizma, safra kesesi tembelliği, safra taşı, safra kanalı tıkanıklığı, karaciğer bozuklukları, kabızlık, kansızlık, gut hastalığı ve deri çatlamalarını başarı ile tedavi ediyor.
 
Zeytinyağlarını insan sağlığında ve özellikle kalp ve damar hastalıklarından korunmada etkili olması, tekli, doymamış bir yağ olmasındandır.
 
Şef Mehmet Kudat; Şifa kaynağı zeytinyağı...
Zeytinyağlı mezelerden bazıları bunlardır;
Yapımı da çok kısa süren bu mezeler sofralarımızda sürekli yediğimiz yemeklerdir. Zeytinyağlı mezeler diğer meze çeşitlerine göre daha fazla sevilmekte ve daha fazla tüketilmektedir. Hemen her sebze ve ürünlerde zeytinyağı kullanımı yapılabilir ve kesinlikle sağlığa zararlı değildir. 
 
Hatta insan sağlığına faydaları saymakla bitmeyen zeytinyağı meze içinde kullanılması ve yapılması da sağlığa oldukça faydalıdır. Zeytinyağlı mezeler akşam yemeklerinde, eğlencelerde, pikniklerde ve alkollü ortamlarda da tüketimi yapıldığı için her ortama uyum sağlayan soğuk yemeklerdir. 
 
Yapımı da pratik olan zeytinyağlı mezeler Türkiye de her bölgede yapılmaktadır. Birçok çeşidi bulanan bu mezeler damak tadımızın vazgeçilmez soğuk zeytinyağlı mezeleridir.
 
Türk Aşçı Haberleri Olarak Siz Takipçilerimize Sunuyoruz;
Bu Linkleri Tıklayarak Osmanlı Saray Mutfağı ve Yöresel Mutfaklar Haberlerimizi'de  İnceleyebilirsiniz…


Türk Aşçı Haberleri Ve Güncel Mutfak Haberleri Not::
Eğer sizde mesleki haberinizin yada tarifinizin web sitemizde yayınlanmasını istiyorsanız; "Haberini Yada Tarifini Paylaş" sayfamızdaki kriterlere uygun bir şekilde uygun içeriklerinizi bize gönderebilirsiniz. Türk Aşçı Haberleri internet sitesinde yayınlanan yazı, haber, röportaj, fotoğraf, resim, sesli veya görüntülü şair içeriklerle ilgili telif hakları www.turkascihaberleri.com 'a aittir. Bu içeriklerin iktibas hakkı saklıdır. İlgili haber kopyalanarak başka bir site tarafından yayınlanmaya ihtiyaç duyulduğu takdirde kaynak gösterilerek ve web sitemize link verilerek kullanıması mümkündür.


  • Facebook'ta paylaş

Bu Habere Yorum Yap

   
 
 

Benzer Haberler