Muğla Mutfak Kültüründe Armut Kompostosu...

Muğla Mutfak Kültüründe Armut Kompostosu...

Geleneksel Türk mutfağında armut komposto nasıl yapılır? Osmanlıda sofraların şahı, sofraların padişahı, özellikle iftar ve sahur menülerinin...

Muğla Mutfak Kültüründe Armut Kompostosu Nasıl Yapılır?
Yeliz Tezcan Bingöl‎ 
 
Geleneksel Türk mutfağında armut komposto nasıl yapılır? Osmanlıda sofraların şahı, sofraların padişahı, en sağlıklı yiyeceklerden özellikle iftar ve sahur menülerinin vazgeçilmez çeşidi kompostolar…
 
Peki bugüne kadar yöresel mutfaklarımızdan ve yöresel lezzetlerimizden en iyi kompostolardan olan evinizde Armut Kompostosu yaptınız mı?
 
İste sizlere Türk mutfağı sevdalısı Yeliz Tezcan Bingöl’ün kaleminden mevsiminde taze meyvelerden en natürel, en sade ve en sağlıklı Armut Kompostosu tarifi…
 
Muğla Mutfak Kültüründe Armut Kompostosu Nasıl Yapılır?
Muğla Mutfak Kültüründe En İyi Lezzetlerden Armut Kompostosu Nasıl Yapılır?
Muğla Yemek Kültüründe Armut Kompostosu İçin Kullanılan Malzemeler Nelerdir?
 
*     1 Kg Armut
*     9 Su Bardağı Su
*     3 Su Bardağı Şeker
*     Yarım Limon Suyu
*     7 Tane Karanfil
 
En İyi İftar Ve Sahur Menülerinden Armut Kompostosu Yapılış Tarifi;
 
Muğla Mutfak Kültüründe Armut Kompostosu Nasıl Yapılır?
Armutları yıkıyoruz. Pişireceğimiz tencereye suyu koyuyoruz. Armutların kabuklarını soyup ve çekirdek kısımlarını çıkartıp küp şeklinde doğruyoruz. 
 
Doğradığımız armutları su dolu tencereye koyuyoruz. Böylece kararmamış oluyorlar. Hazırlama aşaması bittikten sonra şekeri ve karanfili ekleyip ocağa koyuyoruz. 
 
Şekeri eriyinceye kadar karıştırıyoruz. Ara ara karıştırarak pişiriyoruz. Pişmeye yakın limon suyunu ekleyip karıştırıyoruz. 
 
Pişince oda sıcaklığına gelince buzdolabında soğuttuktan sonra servis edebiliriz.


Türk Aşçı Haberleri Ve Güncel Mutfak Haberleri Not::
Eğer sizde mesleki haberinizin yada tarifinizin web sitemizde yayınlanmasını istiyorsanız; "Haberini Yada Tarifini Paylaş" sayfamızdaki kriterlere uygun bir şekilde uygun içeriklerinizi bize gönderebilirsiniz. Türk Aşçı Haberleri internet sitesinde yayınlanan yazı, haber, röportaj, fotoğraf, resim, sesli veya görüntülü şair içeriklerle ilgili telif hakları www.turkascihaberleri.com 'a aittir. Bu içeriklerin iktibas hakkı saklıdır. İlgili haber kopyalanarak başka bir site tarafından yayınlanmaya ihtiyaç duyulduğu takdirde kaynak gösterilerek ve web sitemize link verilerek kullanıması mümkündür.


  • Facebook'ta paylaş

Bu Habere Yorum Yap

   
 
 

Benzer Haberler