Urfa'da En İyi Ciğer Kebabı...

Urfa'da En İyi Ciğer Kebabı...

En iyi sakatat yemeklerimizden Urfa ciğer kebabı için gerekli malzemeler nelerdir? rfa Ciğer Kebabı, kendine has üretim yöntemi, yapımının uzun zaman alması, zahmetli olması...

Urfa'da En İyi Ciğer Kebabı Nasıl Yapılır?
 
Urfa Ciğer Kebabı, kendine has üretim yöntemi, yapımının uzun zaman alması, zahmetli olması, ustalık gerektirmesi ve lezzetiyle tanınmıştır. Şanlıurfa’nın vazgeçilmez lezzetleri arasında yer alan Urfa Ciğer Kebabı, kahvaltının yanı sıra, öğlen, akşam ve sahur yemeklerinde sofralardan eksik olmaz. 
 
Her zaman zevkle yenilen Urfa Ciğer Kebabı özellikle ramazan ayında en çok tüketilen yemeklerin başında gelmektedir. 
 
Urfa'da En İyi Ciğer Kebabı Nasıl Yapılır?
Üretim tekniği, ustalık ve Şanlıurfa Biberi’nin kullanılması Urfa Ciğer Kebabı yapımındaki en önemli faktörlerdendir. Ürün fındık büyüklüğünde kesilen kuzu karaciğeri ve aynı kuzuların kuyruk yağı kullanılarak odun kömüründe pişirilen bir kebap türüdür. Kebap pişerken Şanlıurfa Biberi ve tuz karışımı eklenir.
 
En İyi Sakatat Yemeklerimizden Urfa Ciğer Kebabı İçin Gerekli Malzemeler:
 
*     1 Kilogram Taze Kuzu Karaciğeri
*     250 Gram Kuzu Kuyruk Yağı
*     1 Yemek Kaşığı Şanlıurfa Biberi
*     10 Gram Tuz
*     Odun Kömürü
*     Ciğer Kebabı Şişleri
 
Urfa Ciğer Kebabı Sunumunda:
 
Urfa'da En İyi Ciğer Kebabı Nasıl Yapılır?
*     Közlenmiş Taze Biber
*     Kuru Soğan
*     Maydanoz
*     Nane
*     Açık Ekmek (Lavaş) Ya Da Yufka Ekmek (Sac Ekmeği),
*     Limon
*     Şanlıurfa Biberi
*     Ayran
 
 
En İyi Sokak Lezzetlerinden Urfa Ciğer Kebabı Yapılışı:
 
Kuzu karaciğeri fındık büyüklüğünde küpler halinde doğranır. Kuzuların kuyrukları kuyruklar ciğerlerden biraz daha küçük olacak şekilde doğranır. Kebap şişinden daha ince ve kısa olan özel ciğer kebabı şişlerine; bir ciğer + bir kuyruk + iki ciğer + bir kuyruk + bir ciğer saplanır. Toplamda bir ciğer şişine 4 adet ciğer parçası, 2 tane kuyruk parçası saplanır.
 
Mangalda önceden hazırlanan odun kömürü ateşi kor haline gelince şişler kor ateş üzerine konulur. Pişme esnasında ciğerlerin üzerine (önceden bir kapta hazırlanarak karıştırılan) Şanlıurfa Biberi ve tuz karışımından serpilerek mangalın üzerine tekrar konur, şişleri çevrile çevrile pişirilir. Pişen ciğerler; açık ekmeğinin (lavaş) veya yufka (sac) ekmeğinin arasına şişler ciğerden çekilerek servis yapılır. 
 
Urfa'da En İyi Ciğer Kebabı Nasıl Yapılır?
Açık ekmek (lavaş) ya da yufka (sac) ekmek ile yapılan dürüme mevsimine göre; maydanoz, kuru soğan, nane, tuz, közlenmiş taze biber (isot) eklenir ve C2000/005 tescil numarasıyla coğrafi işaret olarak tescilli Şanlıurfa Biberi serpilerek (arzuya göre limon sıkılarak) sıcak olarak, kulplu kalaylı bakır tasta sunulan ayran eşliğinde yenilir. 
 
Urfa Ciğer Kebabı yapımının ustalık gerektirmesi ve kullanılan Şanlıurfa Biberi’nin kattığı lezzetle tanınmıştır. Üretimdeki ustalık ve yöre insanının kültürüyle iç içe olması sebepleri ile de Şanlıurfa ile özdeşleşmiştir.


Türk Aşçı Haberleri Ve Güncel Mutfak Haberleri Not::
Eğer sizde mesleki haberinizin yada tarifinizin web sitemizde yayınlanmasını istiyorsanız; "Haberini Yada Tarifini Paylaş" sayfamızdaki kriterlere uygun bir şekilde uygun içeriklerinizi bize gönderebilirsiniz. Türk Aşçı Haberleri internet sitesinde yayınlanan yazı, haber, röportaj, fotoğraf, resim, sesli veya görüntülü şair içeriklerle ilgili telif hakları www.turkascihaberleri.com 'a aittir. Bu içeriklerin iktibas hakkı saklıdır. İlgili haber kopyalanarak başka bir site tarafından yayınlanmaya ihtiyaç duyulduğu takdirde kaynak gösterilerek ve web sitemize link verilerek kullanıması mümkündür.


  • Facebook'ta paylaş

Bu Habere Yorum Yap

   
 
 

Benzer Haberler