Sorgül Buğdayı Konya Ovası 'nda Neden Başarılı Olamadı?

Sorgül Buğdayı Konya Ovası 'nda Neden Başarılı Olamadı?

Tarım ve Orman Bakanlığının desteği ile Bakan Yardımcısı Ayşin Işıkgece'nin organizasyo -nu ile Sorgül buğdayı Konya Ovasında Tigem Altınova..

Konya Ovasında Sorgül Buğdayı Neden Başarılı Olamadı?
 
Büyük umutlarla deneme ekimi yapılan Sorgül buğdayı hayal kırıklığına uğrattı!
 
Konya'da kuraklığa karşı büyük bir umutla deneme ekimi yapılan Sorgül buğdayından istenilen verim alınamadı. TİGEM, sağlıklı bir değerlendirme yapabilmek için ikinci bir deneme ekimi yapacak.
 
Tarım ve Orman Bakanlığının desteği ile Bakan Yardımcısı Ayşin Işıkgece'nin organizasyonu ile Sorgül buğdayı Konya Ovasında Tigem Altınova Tohum Yetiştirme tesislerinde toprakla buluşmuştu. Sorgül buğdayının Konya'da su ihtiyacı olmadan üretimi gerçekleştirileceği iddia edilmişti. Ancak alınan verim çok düşük çıkarken, ikinci bir deneme ekiminin yapılmasına karar verildiği öğrenildi.
 
Türkiye 'de “Topraktan Tabağa” projesini hayata geçiren Türk mutfağı şeflerinden ve Sosyal Girişimci Ebru Baybara Demir'in yerli tohumun yaygınlaştırılması kapsamında, Sorgül buğdayının Mardin'den sonra Konya'da üretiminin yapılması için bir çalışma başlatılmıştı. Sulama yapılmadan üretildiği iddia edilen Sorgül buğdayının kapsamlı bir tanıtımla Konya'da deneme ekimleri yapılmıştı. Ancak büyük umutlarla yapılan deneme ekimlerinden alınan düşük verim büyük bir hayal kırıklığına uğrattı.


Türk Aşçı Haberleri Ve Güncel Mutfak Haberleri Not::
Eğer sizde mesleki haberinizin yada tarifinizin web sitemizde yayınlanmasını istiyorsanız; "Haberini Yada Tarifini Paylaş" sayfamızdaki kriterlere uygun bir şekilde uygun içeriklerinizi bize gönderebilirsiniz. Türk Aşçı Haberleri internet sitesinde yayınlanan yazı, haber, röportaj, fotoğraf, resim, sesli veya görüntülü şair içeriklerle ilgili telif hakları www.turkascihaberleri.com 'a aittir. Bu içeriklerin iktibas hakkı saklıdır. İlgili haber kopyalanarak başka bir site tarafından yayınlanmaya ihtiyaç duyulduğu takdirde kaynak gösterilerek ve web sitemize link verilerek kullanıması mümkündür.


  • Facebook'ta paylaş

Bu Habere Yorum Yap

   
 
 

Benzer Haberler