Mide Şişkinliği Nedir?

Mide Şişkinliği Nedir?

Şişkinlik karın ağrısına yol açıyor, Bu hastalıklar şişkinlik yapabilir, Kadınlarda şişkinlik daha çok görülüyor. Mide şişkinliğine karşı yapılması gerekenler. Bazı besinlerin şişkinliğe yol açtığı..

Mide Şişkinliği Nedir?
 
İnsanların yaklaşık% 16-30'u düzenli olarak mide şişkinliği şikayeti yaşadıklarını belirtiyor. Birçok soruna bağlı olarak ortaya çıkan mide şişkinliğinin kaynağının araştırılması önem taşıyor. Mide şişkinliği bazen ciddi hastalıkların belirtisi olabilmekle birlikte, çoğunlukla beslenme alışkanlıkları ile sindirim sisteminin tolere edemediği gıdalar nedeniyle de yaşanabiliyor. Doç. Dr. Mustafa Kaplan, mide şişkinliği ve alınması gereken önlemler ile ilgili bilgi verdi.
 
Şişkinlik karın ağrısına yol açıyor
 
Mide şişkinliğinin en önemli nedeni sindirim sistemindeki aşırı katı, sıvı veya gazın ortaya çıkmasıdır.
 
Bununla birlikte, bazı insanlarda şişkinliğe sadece hastanın hassasiyetinin artmasının neden olduğu düşünülmektedir. Şişkinlik karın ağrısına, rahatsızlığa ve midede dolgunluk hissine yol açar. Ayrıca şişkinlik, karın bölümünün olduğundan daha büyük (hamile gibi) görünmesine, spazm ve ağrıya neden olabilir. Sindirim sisteminde mide şişkinliğine yol açan iki gaz kaynağı vardır. Biri bağırsaktaki bakteriler tarafından üretilen gazdır, diğeri ise yediğimiz veya içtiğinizde yutulan havadır. Öte yandan, vücutta biriken aşırı miktardaki sıvı yani ödemin şişkinliğe neden olduğu düşünülür. Ancak şişkinlik vücutta su-ödem toplanması ile aynı şey olarak değerlendirilmemelidir. Çünkü şişkinliğin kaynağı vücutta biriken gazdır.
 
Bu hastalıklar şişkinlik yapabilir
 
İrritabl bağırsak sendromunun (IBS)önemli bir belirtisi mide şişkinliğidir. IBS hastalarının çoğu şişkinlik yaşar ve bunların yaklaşık% 60'ı şişkinliği en kötü semptom olarak bildirir. Bu gruptaki hastalarda mide şişkinliği karın ağrısından bile daha rahatsız edicidir. FODMAP adı verilen karbonhidratlar, özellikle irritabl bağırsak sendromu olan kişilerde şişkinlik ve diğer sindirim semptomlarına neden olabilir. Onun için yüksek FODMAP içeren (buğday, soğan, sarımsak, brokoli, lahana, karnabahar, enginar, fasulye, elma, armut, karpuz) uzak durulmalıdır. Bu yiyeceklerin çoğuna karşı aşırı ilgi varsa, disiplinli bir diyet uygulanmalıdır.
 
Çölyak hastalığının önemli bir belirtisi karındaki şişkinliktir. Bazı gıdalarda bulunan glutene karşı vücudun gösterdiği reaksiyonun bir sonucu olarak çölyak hastalığı ortaya çıkar. Gluten, buğday, arpa ve çavdar gibi tahıllarda bulunan bir proteindir. Ancak burada çölyak dışı gluten duyarlılığı olan hastaları ayırmak gerekir.
 
Ülserin bir belirtisi olan mide şişkinliği ağrıyla birlikte görülmektedir. Mide veya onikiparmak bağırsağı, mide asidi ve pepsin gibi sıvılar tarafından tahrip edilmesiyle ülser oluşmaktadır. Bu süreçte ortaya çıkan gaz, mide şişkinliğine neden olur.
 
Dispepsi, bir aydan fazla süre devam eden ağrı ile karnın üst bölgesindeki şişlikle kendini belli eder. Halk arasında hazımsızlık olarak bilinen ve çok önemsenmeyen bu sorun nedeniyle geğirme yoluyla gaz çıkarma isteği ortaya çıkar.
 
Kabızlık mide şişkinliğini artıran bir faktördür. Artan su alımı, fiziksel aktivite kabızlığa karşı etkilidir. Daha fazla çözünür lif almak genellikle kabızlık için önerilir.
 
Mide ve bağırsak kanserlerinin ilk belirtileri arasında mide şişkinliği vardır. Kanser nedeniyle mide şişkinliği artarak devam eder.
 
Kadınlarda daha çok görülüyor
 
Mide şişkinliği genelde yemeklerden sonra, aşırı gaz üretimi veya sindirim sistemi kaslarının hareketindeki bozukluklar nedeniyle ortaya çıkan bir durumdur. Erkeklere oranla kadınlarda daha çok görülen mide şişkinliği problemi yaşam kalitesini ciddi anlamda düşüren önemli bir sorundur. Sindirim sisteminde şişkinliğe neden olan az miktarda oluşan gaz normaldir. Ancak gaz miktarının artması ve sürenin uzaması mide şişkinliğini ciddi bir sorun haline getirir. Hastalarda bazen hayat kalitesini çok etkileyen geğirme, makattan veya ağızdan gaz çıkarma ihtiyacı da olabilmektedir.
 
Mide şişkinliğine karşı yapılması gerekenler
 
Mide şişkinliği ciddi bir hastalığın belirtisi değilse, basit bir şekilde uygulanacak tedbirler sayesinde sorun olmaktan çıkmaktadır. Bu konuda alınması gereken önlemler şöyle sıralanmaktadır:
 
Yenilen besinler gaza ve şişkinliğe neden olduğu için küçük ve az öğünler halinde yemek çok faydalı olabilir. Şişkinliğe neden olan hızlı yeme alışkanlığı unutulmalıdır. Buradaki en büyük sorumlu gazlı içecekler olabilmektedir.
 
Besinleri iyice çiğnenmeli, küçük parçalar halinde yutulmalıdır. Çünkü yutulan hava miktarı azalacağından gaza dolayısıyla şişkinliğe dönüşmeyecektir.
 
Bazı besinlerin şişkinliğe yol açtığı düşünülerek, bu yiyeceklerin miktarları azaltılmalıdır.
 
Şeker alkolleri genellikle şekersiz yiyeceklerde ve sakızlarda bulunur. Bu tatlandırıcılar genellikle şekere güvenli alternatifler olarak kabul edilir. Ancak yüksek miktarlarda sindirim sorunlarına neden olabilirler. Kalın bağırsağınızdaki bakteriler onları sindirir, gaz ve şişkinliğe neden olur.
 
Ksilitol, sorbitol ve mannitol gibi şeker alkollerinden uzak durulmalıdır. Sakız ve diğer şeker alkolleri tüketilmemelidir.
 
Bir hastalığa bağlı olmayan midedeki şişkinliğe bazı bitki çayları yararlı olabilmektedir.
 
Türk aşçı haberleri olarak yapmış olduğumuz araştırmada internet üzerinde Mide şişkinliğine dair en çok sorulan soruları araştırdık...
 
Şişkinliği gidermek için ne yapmalı?
Mide şişkinliğine ne iyi gelir?
 
Nane. Sindirim sistemindeki kaslarda spazm ve kasılmaları engelleyen, aynı zamanda gazın atılımını da kolaylaştıran nane mide şişkinliğine en ideal çözümlerden. ...
Rezene. ...
Zencefil. ...
Papatya çayı ...
Anason çayı ...
Limonlu su.
 
Mide neden şişer ve sertleşir?
 
Yiyecekle birlikte yutulan hava miktarı şişkinliğe neden olur. Çok hızlı yemek aşırı hava yutulmasına yol açar. Bu hava mide ve bağırsaklarda gaz oluşturacağından şişkinlik nedenidir. Bazı yüksek lifli yiyecekler sindirim sisteminde büyük miktarlarda gaz üretilmesine neden olduğu için mide şişkinliğine neden olur.
 
Mide şişkinliği belirtileri nelerdir?
Mide şişkinliği belirtileri
 
İshal,
Hazımsızlık,
Mide krampları,
Gaz oluşumu ve birikimi.
Nefes almada güçlük.
 
Karın şişliği hangi hastalığın belirtisidir?
 
Karın şişmesi ve gaz hissi sıkça karşılaşılan sorunlar.
 
Şişkinlik ve gaza sebep olabilecek faktörler şu şekilde sıralanabilir:
 
Gastrit ve mide mikrobu (Helikobakter)
Hassas barsak sendromu (Irritable kolon)
Kalın barsak diğer hastalıkları (Divertikül, aşırı bakteri çoğalması vb.)
 
Insan kendini neden şiş hisseder?
 
Çölyak, irritabl bağırsak sendromu, ülser, gastrit, dispepsi, kabızlık, mide ve bağırsak kanserleri, safra kesesi bozuklukları, mide fıtığı gibi hastalıklar bağırsak ve mide de gaz birikimine neden olarak şişkinlik oluşturur. Ödem: Vücutta biriken fazla sıvı da şişkinliğe neden olabilir.
 
Karnımda şişlik var ne yapmalıyım?
 
Şeker hastaları gibi bazı insanlar için mide sadece yavaş boşalır, bu nedenle yemek yedikten hemen sonra şişkinlik hissedebilir ve bazı insanlar kilo aldıktan sonra şişkinlik hissedebilir.
1- Bitki bazlı süte geçin. ...
2- Yemeğinizi yavaş yiyin. ...
3- Sakıza ara verin. ...
5- Diyetinizdeki karbonhidratları yeniden düşünün.
 
Karın şişmesi ve sertleşmesi nasıl geçer?
 
Karın bölgesindeki şişliklerin geçmesi için şunlara dikkat edilmesi gerekir:
- Az yağlı yiyecekler tüketilmelidir.
- Yemek yedikten sonra hemen uzanılmamalıdır.
- Mutlaka düzenli yürüyüş ve egzersizler yapılmalıdır.
- Laktoz içeren besinlerin fazla tüketilmemesi gerekir.
 
Mide şişkinliği nefes darlığı yapar mı?
 
Gazın artması öncelikle mide ve bağırsaklarda şişkinliğe yol açar. Şişkinlik ise karın ağrısına, kapladığı hacimle nefes darlığına çok daha ilerlerse kalpte çarpıntılara yol açabilir.
 
Sürekli geğirme hissi neden olur?
Sindirim Sistemi Bozuklukları
 
Sindirim siteminde oluşan bozukluklar; gastrit, reflü, mide fıtığı, ülser gibi rahatsızlıklar sürekli gaz oluşmasına neden olur. Aşırı yağlı yemek yemek de gaz oluşturur ve gazdan dolayı sürekli bir geğirme yaşanır.
 
Sürekli karın şişkinliği ve gaz neden olur?
 
Yemek yerken yutulan hava, bazen karında şişkinlik hissine ve gaz sıkışmasına neden olur. Genelde yemeklerden sonra geğirme bu durumun bir sonucudur. Özellikle bazı besinler gaz sıkışmasına neden olabilmektedir. Besinlerin bağırsaklarda işlenme sürecinde gaz ortaya çıkmakta ve sıkışabilmektedir.
 
Hangi mide hastalığı nefes darlığı yapar?
 
Mide içeriği (asidi), mideden yemek borusuna doğru geri kaçar. Bu yüzden, sıklıkla yemeklerden sonra görülür. Ülkemizde olduğu kadar tüm dünyada da sıklıkla karşılaşılan ve oldukça can sıkıcı bir rahatsızlıktır. Reflü, hastaların bir kısmında nefes darlığı ve göğüs ağrısı şikayetlerine neden olmaktadır.
 
Aşırı geğirme psikolojik olur mu?
 
Dr. Bülent Yaşar, “Yüksek sesli, bazen dakikada 15-20 kereyi bulabilen yoğunluktaki geğirmeler mide kaynaklı değil, yemek borusuna yutulan fazla havanın çıkarılmasıdır ki bu hastaların büyük kısmında obsesif bozukluk, anksiyete veya depresyon gibi psikolojik hastalıklara rastlanır” dedi.
 
Sırta vuran gaz sancısı nasıl geçer?
Gaz Sancısı Nasıl Tedavi Edilir?
 
Gaz sancınız olduğunda ilk yapılması gereken, sıcağa yakın ılık bir bardak su içmektir. ...
Belinizi sıkan giysiler çıkarılmalı özellikle mide üstü rahat bırakılmalı ve yüz üstü uzanılmalıdır.
Birisi sırtınıza ve bel çevrenize yukarıdan aşağı doğru masaj yaparak gazı çıkarmanız sağlamalıdır.
 
Stresten geğirme olur mu?
 
Türk Gastroenteroloji Derneği Başkanı Prof. Dr. Serhat Bor, stresli ortamda yaşayanlarda geğirmenin arttığını bildirdi.
 
Gastrit psikolojiyi bozar mı?
 
Stres de gastritin bir diğer nedenidir. Ağır ve ani stresler kadar tekrarlayan, uzun süreli streslerin de gastrite, ülsere hatta mide kanamasına bile yol açabileceği biliniyor. Stres ne kadar uzun süreliyse gastriti o kadar kronikleştiriyor ve reflü oluşumunu kolaylaştırıyor.


Türk Aşçı Haberleri Ve Güncel Mutfak Haberleri Not::
Eğer sizde mesleki haberinizin yada tarifinizin web sitemizde yayınlanmasını istiyorsanız; "Haberini Yada Tarifini Paylaş" sayfamızdaki kriterlere uygun bir şekilde uygun içeriklerinizi bize gönderebilirsiniz. Türk Aşçı Haberleri internet sitesinde yayınlanan yazı, haber, röportaj, fotoğraf, resim, sesli veya görüntülü şair içeriklerle ilgili telif hakları www.turkascihaberleri.com 'a aittir. Bu içeriklerin iktibas hakkı saklıdır. İlgili haber kopyalanarak başka bir site tarafından yayınlanmaya ihtiyaç duyulduğu takdirde kaynak gösterilerek ve web sitemize link verilerek kullanıması mümkündür.


  • Facebook'ta paylaş

Bu Habere Yorum Yap

   
 
 

Benzer Haberler