Gastronomi Öğrencilerine En İyi Staj Fırsatları...

Gastronomi Öğrencilerine En İyi Staj Fırsatları...

Ege, Akdeniz, Anadolu mutfağı ve Osmanlı Saray mutfağıyla çok zengin olduğunu söyledi. Bu kültürün gelişip yayılması için eğitim kurumlarının da çalışması gerektiğini belirten Kırmızı..

Gastronomi Öğrencilerine En İyi Staj Fırsatları...
 
Gastronomi öğrencilerine staj ve iş imkânı sunmak amacıyla İstanbul Ayvansaray Üniversitesi ve  Beltur arasında anlaşma yapıldı. Rektör Prof. Dr. Emre Alkin, yapılan bu iş birliğiyle öğrencilere sunulan katkılarla Türk mutfağının zenginliklerinin tüm dünya yayılabileceğini ve öğrencilerinin İstanbul’da bulunan 113 Beltur noktasında staj ve çalışma imkânına sahip olabileceklerini söyledi.
 
Anlaşmanın ardından öğrenciler ile hocalar mutfağa girdi, Yemek pişirdi. Yapılan iş birliği ile Türkiye’nin en önemli markalarından olan mutfak kültürünü iş ve aşa dönüştürmek istediklerini belirten Prof. Dr. Alkin, “Gastronomi ve mutfak sanatları konusunda hem meslek yüksekokulu bazında hem de lisans bazında mezunlar vererek onları Beltur’a kazandırmak istiyoruz. Öğrencilerimiz, firmanın bulunduğu 113 yerde staj yapma imkânına sahip olacak. Ayrıca başarılı olurlarsa iş hayatına buralarda devam edebilecekler” dedi.
 
“Kültürümüzü Evrenle Buluşturacağız"
 
Gastronomi alanında beş yüzden fazla öğrencileri olduğuna değinen Prof. Dr. Alkin, yaptıkları yenilik ve çalışmalarla bunun daha da  artacağını düşündüğünü söyledi. Üniversitelerinin kuruluş amacının özellikle Türk kültürünü evrenle buluşturmak olduğunu belirten Prof. Dr. Alkin, “Yani ana vatanımızın kültürünü evrenle buluşturan medeniyete doğru bir yolculuktayız. Yaptığımız anlaşmayla da mutfak kültürümüzün şefkatini, güzelliklerini her yere yaymak istiyoruz” diye konuştu.
 
Gastronomi Öğrencilerine En İyi Staj Fırsatları...Türkiye Geleceğine Yatırım Yapacaklar
 
Türkiye’nin bir gastronomi ülkesi olduğunu vurgulayan Üniversitenin Mütevelli Heyet Başkanı Nihat Kırmızı; Ege, Akdeniz, Anadolu mutfağı ve Osmanlı Saray mutfağıyla çok zengin olduğunu söyledi. Bu kültürün gelişip yayılması için eğitim kurumlarının da çalışması gerektiğini belirten Kırmızı, “Biz de gastronomi öğrencilerimizin kendini geliştirmesi için ekstra çalışmalar yapıyoruz. Yapılan anlaşmayla öğrencilerimiz staj yapıp işi yerinde öğrenme imkânına sahip olacak. Bu sayede de hem kendi geleceklerine hem de Türkiye geleceğine yatırım yapacaklar” dedi.
 
Gastronomide Yetişen İş Gücüne İhtiyaç Var
 
Amaçlarının her zaman İstanbullulara kaliteli ve ucuz hizmet verebilmek olduğunu belirten Beltur Genel Müdürü Cenk Akın ise “Bu servisi sağlayabilmemiz için yetişmiş iş gücüne ihtiyacımız var. Bunun için de üniversite öğrencilerimizle birikimlerimizi paylaşmak istedik. Üniversite öğrencileri bizim için çok önemli. Onların staj görüp kendilerini geliştirerek ileriye dönük planlamalar yapması da çok önemli” dedi.
 
Ödül Alan Şeflerle Çalışacaklar
 
Akın, "Çeşitli restoranlarımız, kafelerimiz, dondurma, burger konseptlerimizle dolu pek çok yerimiz var. Öğrencilere tabiri caizse kendi elleriyle mutfakta çalışacakları ortam sunacağız. Deneyimli, çeşitli alanlarda uluslararası ödüller almış şeflerimizle çalışma imkânı bulacaklar. Daha da önemlisi, yeni menü oluşumunda neler, nasıl yapılabilir gibi konuların üstünde durulacak. Sadece yemek pişirmeyi değil, mutfak yönetimi nasıl olur buna da hâkim olacaklar” diye konuştu.
 
“Türkiye’de Servis Konusunda Eksiklik Var”
 
Türkiye’de servis konusunda eksiklik ve zayıflık olduğuna da değinen Akın, ileride bu konuya yönelik ihtiyacın artacağını söyledi. Servisin her şeyden önemli olduğunu belirten Akın, “Çünkü bir şeyleri yapıyorsunuz ama o iyi şeyleri gösterebilmeniz için de bunu iyi sunmanız gerekiyor. Biz de üniversite ile anlaşmayı yaparken öğrencilerin sadece mutfakta değil, ön kısımda da bize yardımcı olmalarını istedik” şeklinde konuştu.


Türk Aşçı Haberleri Ve Güncel Mutfak Haberleri Not::
Eğer sizde mesleki haberinizin yada tarifinizin web sitemizde yayınlanmasını istiyorsanız; "Haberini Yada Tarifini Paylaş" sayfamızdaki kriterlere uygun bir şekilde uygun içeriklerinizi bize gönderebilirsiniz. Türk Aşçı Haberleri internet sitesinde yayınlanan yazı, haber, röportaj, fotoğraf, resim, sesli veya görüntülü şair içeriklerle ilgili telif hakları www.turkascihaberleri.com 'a aittir. Bu içeriklerin iktibas hakkı saklıdır. İlgili haber kopyalanarak başka bir site tarafından yayınlanmaya ihtiyaç duyulduğu takdirde kaynak gösterilerek ve web sitemize link verilerek kullanıması mümkündür.


  • Facebook'ta paylaş

Bu Habere Yorum Yap

   
 
 

Benzer Haberler