Coğrafi İşaret Tescilli Meşhur Van Kahvaltısı Tanıtıldı...

Coğrafi İşaret Tescilli Meşhur Van Kahvaltısı Tanıtıldı...

Guinnes Rekorlar Kitabı'na giren ve Coğrafi İşaret Tescil Belgesi alan meşhur Van kahvaltısı kendine has, yöresel kahvaltı çeşitleriyle CNN'in manşetine taşındı. Kahvaltıcılar Soka..

Coğrafi İşaret Tescilli Meşhur Van Kahvaltısı Tanıtıldı...
 
Meşhur Van kahvaltısı, zengin, yöresel kahvaltı ve lezzetli ürün çeşidiyle, uluslararası yayın kuruluşu CNN'in manşetinde yer aldı. Van kahvaltısı; murtuğa, otlu peynir, ballı cevizli kavut ve cevizli çemen gibi kendine has lezzetleriyle öne çıkarıldı.
 
Guinnes Rekorlar Kitabı'na giren ve Coğrafi İşaret Tescil Belgesi alan meşhur Van kahvaltısı kendine has, yöresel kahvaltı çeşitleriyle CNN'in manşetine taşındı.
 
Türkiye'nin Doğu Anadolu Bölgesi'nde yer alan Van, meşhur ve özgün kahvaltısıyla dünyaya tanıtıldı.
 
Makalede, mevsimine göre yaklaşık 20 ile 35'e yakın ürün çeşidiyle öne çıkan kahvaltıya, özellikle Van'ın 'Kahvaltıcılar Sokağı'nda yer alan restoranlarda günün her saati ulaşılabildiği belirtildi.
 
Peki tarihi 20. yüzyılın ortalarına dayandığı düşünülen meşhur Van kahvaltısında neler var? 
 
Coğrafi İşaret Tescilli Meşhur Van Kahvaltısı
Türkiye Gastronomi turizminde ve gastronomi haberlerinde de yer alan Serpme olarak servis edilen meşhur kahvaltıda; murtuğa, hakiki Van balı, yoğurt kaymağı, süt kaymağı, yayık tereyağı, otlu peynir, cacık, örme ve beyaz peynir, kavurmalı-sucuklu yumurta, zeytin, kavut, gencirun, süzme yoğurt, piyaz, tahin-pekmez, tandır ekmeği, menemen ve mevsim meyveleri yer alıyor.
 
CNN’in haberinde, Van kahvaltısındaki yöresel ürünlerin, Anadolu yaylalarında otlayan hayvanlardan elde edilen süt ürünlerinden yapıldığı anlatıldı. Tamamen doğal ürünlerin, fırında sıcak gözleme ve taze demlenmiş çayla servis edildiği bilgisi de öne çıkarıldı. 
 
Van’ın Kahvaltıcılar Sokağı'nda restoranı olan Yusuf Konak, “7'den 70'e her türlü müşterimiz var. Siyasetçi, yazar, öğretmen... Van, dünyanın kahvaltı başkenti diyebiliriz” sözleriyle dikkat çekti.
 
Özyeğin Üniversitesi Gastronomi ve Mutfak Sanatları Bölüm Başkanı Özge Samancı, Van kahvaltısının 1940'larda çay tüketiminin artmasıyla önemli bir toplumsal rol oynamaya başladığını belirtti. Samancı, "Kahvaltının rolü büyük ve Türk toplumu için önemi son yıllarda daha da belirginleşti. Birçok aile için günün en önemli öğünü kabul ediliyor” diye konuştu.
 
Samancı, Van kahvaltı salonlarının, Van’dan sonra Ankara ve İstanbul’da da açıldığını belirtti.


Türk Aşçı Haberleri Not:
Eğer sizde mesleki haberinizin yada tarifinizin web sitemizde yayınlanmasını istiyorsanız; "Haberini Yada Tarifini Paylaş" sayfamızdaki kriterlere uygun bir şekilde uygun içeriklerinizi bize gönderebilirsiniz. Türk Aşçı Haberleri internet sitesinde yayınlanan yazı, haber, röportaj, fotoğraf, resim, sesli veya görüntülü şair içeriklerle ilgili telif hakları www.turkascihaberleri.com 'a aittir. Bu içeriklerin iktibas hakkı saklıdır. İlgili haber kopyalanarak başka bir site tarafından yayınlanmaya ihtiyaç duyulduğu takdirde kaynak gösterilerek ve web sitemize link verilerek kullanıması mümkündür.


  • Facebook'ta paylaş

Bu Habere Yorum Yap

   
 
 

Benzer Haberler