Ayran Aşı Tescillendi

Ayran Aşı Tescillendi

Van TSO öncülüğünde başlatılan çalışmalarla, Van ile özdeşleşen gastronomi haritamızdaki ürünler tescil belgesi almaya devam ediyor. Van'a özgü ürünlerin coğrafi işaret tescillerini yapmak üzere çalışma başlatan..

Ayran Aşı Tescillendi
 
Van Ticaret ve Sanayi Odası tarafından Türk Patent ve Marka Kurumu'na yapılan başvuru sonuçlanarak, Van'ın yöresel yemeklerinden Ayran Aşı'na 'Coğrafi İşaret ve Marka Belgesi' verildi. Van'ın değerlerine sahip çıkmaya devam eden Van Ticaret ve Sanayi Odası, Ayran Aşı yemeğine de 'Coğrafi İşaret Tescil Belgesi' almanın mutluluğunu yaşıyor.
 
Van TSO öncülüğünde başlatılan çalışmalarla, Van ile özdeşleşen gastronomi haritamızdaki ürünler tescil belgesi almaya devam ediyor. Van'a özgü ürünlerin coğrafi işaret tescillerini yapmak üzere çalışma başlatan Van TSO, birçok ürünün tescillenmesini sağladı. Bu kapsamda Türk Patent ve Marka Kurumu'na yapılan başvuru sonucu, kentin kadim lezzetlerinden Ayran Aşı'na da "Coğrafi İşaret Tescil Belgesi" verildi.
 
Van Ticaret ve Sanayi Odası ev sahipliğinde tescil belgesi alan Van Kilimi, Murtuğa, Van Gül Reçeli, Van Kahvaltısı, Van Kavutu, Van Keledoşu, Van Otlu Peyniri, Van Savatlı Gümüş İşletmeciliği, Van Pastası ve Sengeser Yemeği'nin ardından, Ayran Aşı da 'Coğrafi İşaret Tescil Belgesi' aldı.
 
Konuyla ilgili açıklamalarda bulunan Van TSO Başkanı Necdet Takva, Van'ın önemli lezzetlerinden olan tescilli yemeklerimizden Ayran Aşı için de 'Coğrafi İşaret Tescil Belgesi' alındığını duyurdu.
 
Ayran Aşı Nasıl Yapılır?
Ayran Aşı İçin Kullanılan Malzemeler Nelerdir?
 
*    1 Su Bardağı Kırık Yarma
*    9 Su Bardağı Su
*    1 Su Bardağı Haşlanmış (Pişirilmiş) Nohut
*    1, 5 Su Bardağı Yoğurt
 
Ayran Aşı Üzerinin Yağ Sosu İçin,
 
*    Yarım Çay Bardağı Sıvı Yağ
*    1 Yemek Kaşığı Tereyağ Veya Margarin
*    1 Tatlı Kaşığı Nane
 
Ayran Aşı Yapılış Tarifi
 
Geniş bir tencereye iyice yıkanan yarma alınır. Üzerine soğuk su ve nohut ilave edilerek ocak yakılıp tuzu ilave edilir, orta ateşte tencere kapağı kapatılmadan kaynayana dek pişirilir.
 
Yarma yumuşadıktan sonra ocak kapatılır ve çorba soğumaya bırakılır. Ayrı bir kapta yoğurt iyice çırpılır. Soğuyan çorbanın üzerine dökülür ve karıştırılır.
 
Diğer taraftan uygun bir tavaya sıvı yağ ve tereyağı alınır ocak yakılır. Yağlar eriyince üzerine 1 tatlı kaşığı nane dökülür.
 
Yağ biraz soğuduktan sonra çorbaya ilave edilir ve soğuk ayran aşı çorbası servise hazır.
 
Ayran Aşı, Soğuk servis edilir.


Türk Aşçı Haberleri Ve Güncel Mutfak Haberleri Not::
Eğer sizde mesleki haberinizin yada tarifinizin web sitemizde yayınlanmasını istiyorsanız; "Haberini Yada Tarifini Paylaş" sayfamızdaki kriterlere uygun bir şekilde uygun içeriklerinizi bize gönderebilirsiniz. Türk Aşçı Haberleri internet sitesinde yayınlanan yazı, haber, röportaj, fotoğraf, resim, sesli veya görüntülü şair içeriklerle ilgili telif hakları www.turkascihaberleri.com 'a aittir. Bu içeriklerin iktibas hakkı saklıdır. İlgili haber kopyalanarak başka bir site tarafından yayınlanmaya ihtiyaç duyulduğu takdirde kaynak gösterilerek ve web sitemize link verilerek kullanıması mümkündür.


  • Facebook'ta paylaş

Bu Habere Yorum Yap

   
 
 

Benzer Haberler