Süt Ürünleri Etiketlerine Yazılması Yasaklanan İfadeler

Süt Ürünleri Etiketlerine Yazılması Yasaklanan İfadeler

Tebliğ, fermente süt ürünlerinin tekniğine uygun ve hijyenik şekilde üretilmesi, ambalajlan 'ması, depolanması, taşınması ve pazarlanması için gereken ürün özelliklerini belirliyor...

 
Süt Ürünleri Etiketlerine Yazılaması Yasaklanan İfadeler Nelerdir?
 
Tarım ve Orman Bakanlığı tarafından hazırlanan tebliğe göre, fermente süt ürünlerinin etiketinde 'köy', 'ev', 'geleneksel, çiftlik' ve '%100' gibi ifadeler yer alamayacak. Karar Resmi Gazete'de yayımlanarak yürürlüğe girdi. Piyasada var olan veya basılı ambalaj materyali olan gıda işletmecilerine, tebliğe uyum sağlamaları için 31 Aralık 2023'e kadar geçiş süreci tanındı.
 
Türk aşçı haberleri olarak edinmiş olduğumuz bilgilere göre, Fermente süt ürünlerinin etiketinde 'köy', 'ev', 'geleneksel, çiftlik' ve '%100' gibi ifadeler yer alamayacak.
 
Tarım ve Orman Bakanlığı tarafından hazırlanan Türk Gıda Kodeksi Fermente Süt Ürünleri Tebliği, Resmi Gazete'de yayınlanarak yürürlüğe girdi.
 
Tebliğ, fermente süt ürünlerinin tekniğine uygun ve hijyenik şekilde üretilmesi, ambalajlanması, depolanması, taşınması ve pazarlanması için gereken ürün özelliklerini belirliyor.
 
Tebliğde yapılan revizyonla kefir ürününün tanımı yeniden düzenlendi. Türkiye'ye özgü bir ürün olan süzme yoğurdun ayrıca tanımı yapılarak, ürüne dair kriterler belirlendi.
 
Isıl işlem görmüş fermente süt ürünleri için yeni hükümler eklenerek, ürüne ait kriterler düzenlendi.
 
Ayrana eklenebilecek tuz oranı yüzde 1 iken, bu oran yüzde 0,8'e düşürüldü. 
 
Tebliğ kapsamındaki ürünlerin üretiminde kullanılan starter kültürlere ilave olarak eklenebilecek yan kültürlerin etiket bilgilerinde belirtilmesi zorunlu hale getirildi.
 
Tebliğde yapılan bir diğer düzenleme ile ürünlerde laktaz enzimi hariç hiçbir enzimin kullanılamayacağı hükme bağlandı.
 
Üretilecek ürünlerde birden fazla farklı hayvan türüne ait süt kullanılması durumunda, sütün elde edildiği hayvan türlerinin adlarının, etikete belirtilmesine ilişkin düzenleme yapıldı.
 
Yeni düzenleme ile süt ve süt ürünleri aroma vericilerinin kullanımı yasaklandı
 
31 Aralık 2023'e kadar süre verildi...
 
Tebliğ kapsamındaki ürünlerin etiketinde "köy", "ev", "geleneksel, çiftlik" ve "%100" gibi ifadelerin yer almayacağı hususuna yönelik düzenleme yapıldı.
 
Özellikle Peynir çeşitleri olarak oldukça fazla ihracatı olan ve peynir mayası kullanılmadan yoğurt kültürü kullanılarak üretilen labne (labneh), ilgili tebliğinde düzenlenmek üzere bu tebliğ kapsamından çıkartıldı.
 
Piyasada var olan veya basılı ambalaj materyali olan gıda işletmecilerine, tebliğe uyum sağlamaları için 31 Aralık 2023'e kadar geçiş süreci tanındı.
 
Yapılan düzenlemelerle, Avrupa Birliğine uyumun yanında taklit ve tağşişin önlenmesi, tüketicilerin korunması ve haksız rekabetin önlenmesi amaçlanıyor.


Türk Aşçı Haberleri Ve Güncel Mutfak Haberleri Not::
Eğer sizde mesleki haberinizin yada tarifinizin web sitemizde yayınlanmasını istiyorsanız; "Haberini Yada Tarifini Paylaş" sayfamızdaki kriterlere uygun bir şekilde uygun içeriklerinizi bize gönderebilirsiniz. Türk Aşçı Haberleri internet sitesinde yayınlanan yazı, haber, röportaj, fotoğraf, resim, sesli veya görüntülü şair içeriklerle ilgili telif hakları www.turkascihaberleri.com 'a aittir. Bu içeriklerin iktibas hakkı saklıdır. İlgili haber kopyalanarak başka bir site tarafından yayınlanmaya ihtiyaç duyulduğu takdirde kaynak gösterilerek ve web sitemize link verilerek kullanıması mümkündür.


  • Facebook'ta paylaş

Bu Habere Yorum Yap

   
 
 

Benzer Haberler