• Lezzetli Et Nasıl Pişirilir?

  Lezzetli Et Nasıl Pişirilir?

 • Lezzetli Et Nasıl Pişirilir?

  Lezzetli Et Nasıl Pişirilir?

 • Lezzetli Et Nasıl Pişirilir?

  Lezzetli Et Nasıl Pişirilir?

 • Lezzetli Et Nasıl Pişirilir?

  Lezzetli Et Nasıl Pişirilir?

 • Lezzetli Et Nasıl Pişirilir?

  Lezzetli Et Nasıl Pişirilir?

 • Lezzetli Et Nasıl Pişirilir?

  Lezzetli Et Nasıl Pişirilir?

 • Lezzetli Et Nasıl Pişirilir?

  Lezzetli Et Nasıl Pişirilir?

 • Lezzetli Et Nasıl Pişirilir?

  Lezzetli Et Nasıl Pişirilir?

 • Lezzetli Et Nasıl Pişirilir?

  Lezzetli Et Nasıl Pişirilir?

 • Lezzetli Et Nasıl Pişirilir?

  Lezzetli Et Nasıl Pişirilir?

Lezzetli Et Nasıl Pişirilir?

Lezzetli et pişirmenin en önemli sırrı Terbiyesidir. Ancak yanlış uygulanan teknikler eti lezzetlendirmek yerine tersi etki gösterebilir. Bazı etler marinasyona kesin olarak ihtiyaç duyarken...

Lezzetli Et Nasıl Pişirilir?
Lezzetli et pişirmenin en önemli sırrı Terbiyesidir. Ancak yanlış uygulanan teknikler eti lezzetlendirmek yerine tersi etki gösterebilir.
 
Yanlış Et Kullanımı:
Bazı etler marinasyona kesin olarak ihtiyaç duyarken, bazıları ise marine edilmez. Örneğin bonfile, antrikot gibi etleri marine etmeniz gerekir. Ancak pirzola, T bone gibi etler için marinasyon yanlış bir pişirme yöntemidir.
 
Eti Dövmeyin: 
En sık yapılan yanlışlardan biri marine edilecek eti dümdüz olana kadar dövmektir. Bu yöntemde etin dokusu bozulur, marinasyon etin içine işlemediğinden pişen et kuru ve tatsız olur.
 
Eti Dondurmayın: 
Marine ettiğiniz eti derin dondurucuda saklayıp daha sonra pişirmek iyi bir fikir değildir. Dondurup tekrar çözülmeye bıraktığınız et sulanır ve kıvamı bozulur.
 
ANTEP MUTFAĞITuz ve Sirke Kullanın: 
Marinasyonda tuz konulmaması gerektiği, çünkü tuzun eti sertleştireceği söylenir. Oysa bu yaygın bir yanlıştır. Etinizi marine ederken tuz koyabilirsiniz. Ayrıca limon, balsamik sirke ya da elma sirkesi gibi bir asit eklemeyi de unutmayın.
 
Marinasyonu Başka Yerde Kullanmayın: 
Hazırladığınız marinasyonda etlerinizi beklettikten sonra arta kalan sosu asla garnitürleri lezzetlendirmek gibi başka yerlerde kullanmayın. Çiğ etten marinasyona geçen bakteriler sebzelere de bulaşacak ve sağlığınız için tehlike oluşturacaktır.
 
Etinizin Kalınlığı Önemli: 
Hazırladığınız marinasyonun lezzetini, etinizi yerken almak istiyorsanız etinizin kalınlığına dikkat etmelisiniz. İnce bir dilim ete marinasyon nüfuz edemeyeceği gibi çok kalın kesilmiş dilimlerin iç kısımlarına da marinasyon ulaşamayacaktır. Bu sebepten etinizin kalınlığının 1-3 cm arasında olmasına özen gösterin.
 
Etinizi Dinlendirin: 
Yemek için sabırsızlansanız da hazırladığınız marinasyonda etinizi buzdolabında en az 8 saat dinlendirmeniz gerektiğini unutmayın. Ne kadar uzun süre dinlendirirseniz lezzeti o kadar artacaktır. En ideal süre ise 24 saattir.
 
AŞÇILIK MESLEĞİ HAKKINDASıcaklığa Dikkat Edin: 
Marine ettiğiniz eti buzdolabında dinlendirdikten sonra çıkarıp hemen pişirmeyin. Etin oda sıcaklığına gelmesini bekleyip öyle pişirmelisiniz. Nasıl ki her anahtar her kapıyı açmıyorsa, aynı şekilde her et ile her et yemeği yapılamaz. Ancak doğru anahtar ile doğru kilidi buluşturursak yani doğru seçilmiş bir et ile yola çıkar ve doğru pişirme yöntemini uygularsak en iyi sonuca ulaşırız.
 
Peki, bu kadar önemli olan nedir? 
Bir et kemiğe ve yağa ne kadar yakın ise o kadar lezzetli ve bir o kadar da yumuşak olur. İyi et içinde mermerimsi yağ dokusunu barındıran bir yapıda olmalıdır. Bunun sebebi ise şudur; et pişerken sıvı kaybeder ve kendini kasmaya başlar. Eğer biz yağsız bir seçim yapmışsak bu eti ızgaraya attığımızda et iyice kasılacak ve tabağınıza aldığınızda çok sert bir doku ile karşılaşmanıza sebep olacaktır.
 
Yoğun mermerimsi dokuya sahip olan et ise içindeki yağ dokularını pişerken yitirecek, bu nedenle etin içinde kasılmalar minimum düzeyde gerçekleşecektir. Böylece lokmayı ağzınıza attığınızda yumuşacık bir lezzet elde edeceksiniz.
 
Doğru pişirme nasıl olmalı?
İyi bir et pişirmek için öncelikle ihtiyacımız olan döküm bir ızgara veya döküm tavadır. Çünkü eti pişiren ne ocağın ateşi ne de kömürdür. Eti pişiren yüksek ısıya kadar ulaşıp, o ısıyı ete aktaran dökümdür. Bu nedenle en iyi lezzete ulaşmak için döküm ızgarada pişirme işlemini yapmalıyız.
 
Öncelikle pişireceğiniz etleri 1 saat önceden dolabınızdan çıkarıp etin oda sıcaklığına gelmesini sağlayın. Oda sıcaklığına gelen etin her iki yüzünü de kızartmada kullanılan yağlardan biri ile (ayçiçek, fındık ya da mısır özü yağı olabilir) ile yağlayın ve deniz tuzu ile tuzlayın.
 
OSMANLI SARAY MUTFAĞIYağın buradaki görevi dökümün ısısını hızlıca ete aktararak eti mühürleme işlemini hızlı yapmasıdır. Ve tuz eti sertleştirmez bunu da unutmayalım. Eti koymadan önce döküm tavanın yeterince ısındığından emin olalım. Elinizi tavaya yaklaştırıp 5’e kadar sayın. 5. saniyede elinizi çekecek kadar ısıyı hissediyorsanız tava yeterince ısınmış demektir.
 
Ardından etleri tavaya koyarak pişirme işlemine başlayın. Pişirirken ete cok fazla temas etmemeliyiz çünkü her temas etten lezzet kaybı demektir. Az orta pişme derecesi için, etin her iki yüzünü 2’şer dakika, orta pişmiş için her iki yüzünü 4’er dakika, orta iyi pişmiş için 5’er dakika pişirmemiz yeterli olacaktır.
 
Mangalda Lezzetli Et Pişirmenin Püf Noktaları
Mangalda lezzetli et nasıl pişirilir? Et seçerken nelere dikkat etmeli? İşte detaylar...
 
Açık havada, bahçelerde, piknik alanlarında, teraslarda, yazlık evlerde mangal hazırlamaya çalışan telaşlı bir kalabalığa mutlaka rastlarız bu dönemde.
 
Peki mangalda lezzetli et pişirmenin püf noktaları neler? Et seçerken nelere dikkat etmeli? Et seçerken dikkat etmeniz gerekenler. Mangalda en iyi pişecek et, kuzunun kaburgasından çıkan kalem pirzoladır. Dana etinde ısrarcıysanız antrikot ve bonfileden şaşmayın.
 
OSMANLI ŞERBETLERİEğer mangalda köfte pişirecekseniz unutmamanız gereken, köfteyi ne kadar sık çevirirseniz o kadar lezzetli olacağı. Ayrıca iki tarafın dengeli pişmesine de özen göstermelisiniz. Etleri pişirirken kurutmamaya dikkat edin, zira fazla pişen ve suyunu kaybeden et, lezzetini de kaybeder.
 
Etin lezzeti, mangal kömüründe bir başka güzel olur. Mangalı yakma faslı, yellenmesi, ateşin korlanması da önemlidir. Eti iyi pişirmek ve lezzetini artırmak öncelikle iyi marine etmek ve içini sulu bırakarak mühürlemek şart.
 
Lezzetli et için mangalda pişirmek yetmez tabii. Doğru eti seçmek çok önemli. Yani işin sırrı doğru eti doğru şekilde marine edip pişirmekte. Izgara yapmadan önce bir baş kuru soğanı ikiye bölüp ızgara teline sürün. Böylece et, ızgaraya yapışmaz.
 
Mangalda pişirdiğiniz ete duman kokusunun ve tadının sinmemesi için iyice yıkadığınız bir elma ya da limonun kabuğunu ateşe atın. Ateşe atacağınız birkaç sap biberiye de ete farklı bir tat katabilir.
 
Şiş yapacağınız tahta çöplerin yanmasını engellemek için çöpleri 2- 3 saat suda beklettikten sonra kullanın. Ateşin kor haline gelmesini beklerken biber ve soğanları mangalda pişirebilirsiniz. Mangalda balık pişirirken tereyağını ızgaranın üstüne değil, balığın üzerine sürün.
 
Mangal yaparken etten akan yağlar kor halindeki kömürün üstüne düştüğünde alevlenme olur ve et yanar. Ateşi söndürmeyecek miktarda suyu elinizle ateşin üzerine serperseniz alevler dinecektir.
 
Soğanı soymadan alüminyum folyoya sarıp közün içinde bir süre bekleterek pişirirseniz farklı bir lezzet yaratabilirsiniz.


Türk Aşçı Haberleri Ve Güncel Mutfak Haberleri Not:
Eğer sizde mesleki haberinizin yada tarifinizin web sitemizde yayınlanmasını istiyorsanız; "Haberini Yada Tarifini Paylaş" sayfamızdaki kriterlere uygun bir şekilde uygun içeriklerinizi bize gönderebilirsiniz. Türk Aşçı Haberleri internet sitesinde yayınlanan yazı, haber, röportaj, fotoğraf, resim, sesli veya görüntülü şair içeriklerle ilgili telif hakları www.turkascihaberleri.com 'a aittir. Bu içeriklerin iktibas hakkı saklıdır. İlgili haber kopyalanarak başka bir site tarafından yayınlanmaya ihtiyaç duyulduğu takdirde kaynak gösterilerek ve web sitemize link verilerek kullanıması mümkündür.


 • Facebook'ta paylaş

Bu Habere Yorum Yap

   
 
 

Foto Galeri Haberleri