Pancar Çiçeği Kavurması Tarifi

Pancar Çiçeği Kavurması Tarifi

Türk yemek kültüründe zengin tarihi lezzet miraslarımız arasında bulunan Pancar Çiçeği yoğurtulması, Pancar Çiçe..

Osmanlı mutfağı kültüründe Pancar Çiçeği önemli bir yer teşkil eder. Yöresel yemekler ve yöresel mutfaklarda Pancar Çiçeği iştah açıcılar dahil çok farklı şekillerde yapılmaktadır. Geleneksel Türk mutfağında Pancar Çiçeği içerdiği vitamini değerleri açısından da önemli bir sebzedir.
 
Türk yemek kültüründe zengin tarihi lezzet miraslarımız arasında bulunan Pancar Çiçeği yoğurtulması, Pancar Çiçeği kavurması, Pancar Çiçeği sotesi, Pancar Çiçeği böreği ve daha sayamadığımız birçok yemeğe garnitür olan Pancar Çiçeği hemen hemen 4 bölgemizde sofralarımızı farklı lezzet ve şekillerde süslemektedir.
 
Pancar Çiçeği Kavurması Tarifi
Pancar Çiçeği Kavurması Kullanılacak Malzemeler
 
*    İki Bağ Pancar Çiçeği
*    Dört Orta Boy Soğan
*    İki Yemek Kaşığı Tereyağı
*    ½ Çay Bardağı Sıvıyağ
*    Bir Adet Kırmızı Köy Biberi
*    Bir Silme Yemek Kaşığı Tuz
 
ANADOLU MUTFAĞIPancar Çiçeği Kavurması Yapılış Tarifi
Pancar çiçekleri ayıklanarak iki santim uzunluğunda doğranır.
Kaynar suda 7-8 dakika yumuşayıncaya kadar haşlanır ve süzgeçten süzülür.
Soğuyunca avuç içerisinde hafif sıkılır.
Soğanlar piyaz şeklinde doğranır.
Tavada tereyağı eritilerek sıvıyağ ilave edilir. Soğanlar yağda pembeleşinceye kadar kavrulur.
Pancar çiçeği ilave edilir, 3-4 dakika kavrulduktan sonra, tuzu ve köy biberi ilave edilir.
Sıcak veya ılık servis edilir.
 
Not: 
İsteğe göre mısır ekmeği ile servis edilir.
 
Türk Aşçı Haberleri Alternatif Tavsiye;
Türk Aşçı Haberleri Olarak İnternet üzerinde yapmış olduğumuz bir araştırmada sizlere layık bulduğumuz “Pancar Çiçeği Kavurması Tarifi” ile ilgili alternatif bir videonun sunumundan da faydalanabilirsiniz
 
 
Türk Aşçı Haberleri Not; 
Türk aşçı haberleri olarak sizler için hazırlamış olduğumuz bu nefis ve lezzetli yemek tariflerini denediğinizde yorumlar bölümünde sizlere daha iyi hizmet edebilmek amacı ile düşüncelerinizi bizimle paylaşırsanız seviniriz.
 
Pancar nedir? Pancarın Faydaları nelerdir?
Yumrularından sebze olarak faydalanılan kırmızı pancarın anavatanı Akdeniz bölgesidir. A, B, C vitaminleri, fosfor, demir, magnezyum, potasyum, çinko, kalsiyum içerir. Pancarın yaprakları da vitamin ve mineraller bakımından zengindir.
 
Pancarın Faydaları
Pancar Artrit Hastalığına İyi Gelir: Pancar çok yüksek miktarda kalsiyum emilimini engelleyebilmesine rağmen eklem ve dokuların etrafındaki birikimden kaynaklanan artriti önleyebilir. Yüksek miktarda alkalin içeren pancasr suyu buradaki birikintilerin ortadan kalkmasına yardımcı olur.
 
Pancar Anemiye İyi Gelir: Anemi kanda hemoglobin düzeyinin düşük olmasıyla ilgilidir. Pancar fosfor, magnezyum, potasyum, kalsiyum, iyot, bakır, yağlar ve B1,B2,B6 ve P vitaminleri açısıdan oldukça zengindir. Bunun yanında niasin açısından da zengindir. Dolayısı ile bütün bu vitamin ve mineraller enemi hastalığının giderilmesine yardımcı olur.
 
Demans Hastalığını Tedavi Edebilir: Demans hastalığı yaşlanmayla birlikte ortaya çıkan bir çeşit unutkanlık hastalığıdır. Hastalık ilerledikçe kişi normal rütün şeyleri bile yapmayı unutur. Pancarın bu hastalığı tedavi ettiği düşünülmektedir. Bu konuyla ilgili olarak wake Forest üniversitesinde yapılan bir .alışma ham pancar suyu tüketiminin beyinde oksijen oranını arttırdığını ortaya koymuştur. Wake Forest Üniversitesi Daniel Kim-Shapiro, Translational Bilim Merkezi, pancar suyu beyindeki oksijen sürkilasyonunu ciddi anlamda arttırdığıdını ortaya koymuştur.
 
ANTEP MUTFAĞIPancar Diyabete İyi Gelir: Pancarın içerdiği alfa lipoik asit glikoz düzeyini düşürmeye yardımcı olan ve insülin duyarlılığını arttıran bir çeşit antioksidandır. Pancarın bu özelliği strese dayalı diyabet dalgalanmalarının engellenmesine yardımcı olur.Bununla alakalı yapılan çalışmalar, bu antioksidanın diyabet hastalığı ile mücadele eden kişilerde periferik ve otonom nöropati gibi koşulların oluşuşmaması için yardımcı olduğunu ortaya koymuştur.
 
Pancarın Enflamasyona Faydaları: Pancar kolin içermektedir. Çok önemli bir besin olan kolin, kas hareketi, bellek, zihinsel işlevler ve uykusuzluk problemleriyle mücadelede yardımcı olur. Bunun yanında hücre zarı yapısını korumak, sinir impulslarının iletişimini kolaylaştırmak, yağ emiliminine yardımcı olmak ve enflamasyonu azaltmak için yardımcı olduğu bilinmektedir.
 
Pancar Kan Basıncını Düşürür: Pancar hiper tansiyonu azaltabilir hatta önleyebilir. Pancar nitrik oksitlere dönüşebilen nitratlar içermektedir. Nitrik oksit dinlenmek ve kan damarlarının genişlemesini sağlayan ve hayati önem taşıyan bir bileşendir. Bu özelliği sayesinde kan akışını arttırır ve kan basıncının düşmesine yardımcı olur.
 
Pancar Dayanıklılığı Arttırır: Sporcuların tükettiği besinlerin balında gelen pancar dayanıklılığı arttırmaya yardımcı olur. Egzersiz yaparken çiğ pancar suyu kaslardaki oksijen sirkülasyonunun artmasını sağlar. Bunun yanında solunum yolu hastalıkları ile mücadele eden insanlarada da bu konuda yardımcı olur. Solunum yolu kaslarının dayanıklılığını arttırmaya yardımcı olur.
 
Pancar Kansere Karşıdır: Kanser hastalıklarının en önemli nedeni serbest radikallerdir, fakat bunlar dışındı başka nedenlerden de kaynakanan kanser vakaları vardır. Pancar anti kanser özellikleri ile tanınınır ve bir çok kanser çeşidine yakalanmamak için bünyenin direncini arttırır. Pancarın içerdiği anti kanserojen bitkisel besinler kanserle mücadelede yardımcı olabilir, hatta kansere yakalanmayı önleyebilir. Yapılan bazı bilimsel çalışmalar, pancar özünün çoklu organ tümörlerine engel olduğunu ortaya koymuştur. Meme, prostat ve pankreas kanserini tedavi etmek için pancar menşeli ilaçlar üzerinde çalışılmaktadır.
 
 
Pancar Kalp Hastalığına İyi Gelir: Pancar kalp hastalıklarını önlemekle tanınır. Pancarın içerdiği nitrik oksitin rahatlatıcı ve kan damarlarını genişletici özelliği vardır. Bu bileşenler kan ve damar sağlığı için hayati önem taşımaktadır. Bu özelliğinden dolayı genel anlamda pancar kalp hastalıklarına yakalanma riskini azaltır.
 
Damar Sertliğine Karşı Pancar: Pancarın içerdiği nitrik oksit yukarıda belirttiğimiz gibi kan damarlarının genişlemesine ve kan akışının hızlanmasına ciddi anlamda katkıda bulunmaktadır. Bu durum arteryoskleroz gibi arteri hastalıklar için etkili bir önlem olur. Pancar, böylece damar sertliğine neden olan unsurların ortadan kalkması için etkili bir rol üstlenmiş olur.
 
Pancarın Diğer Faydaları: Pancar varis tastalığı ve bazı göz hastalıklarının önlenmesine de ciddi anlamda engel olabilmektedir. Bunun yanında yapılan bir çok araştırma kabızlık sorunun giderilmesi ve ateş düşürücü özelliğinin olduğu yönünde umut verici bilimsel araştırmalar sonucu vardır.Pancarın ayrıca cilt ve saç sağlığına bir çok faydasının olduğu bilinmektedir.Pancarın sağlığımıza katkıları modern tıbbın hala araştırma konusudur ve bu araştırmalara devam etmektedir.


Türk Aşçı Haberleri Ve Güncel Mutfak Haberleri Not::
Eğer sizde mesleki haberinizin yada tarifinizin web sitemizde yayınlanmasını istiyorsanız; "Haberini Yada Tarifini Paylaş" sayfamızdaki kriterlere uygun bir şekilde uygun içeriklerinizi bize gönderebilirsiniz. Türk Aşçı Haberleri internet sitesinde yayınlanan yazı, haber, röportaj, fotoğraf, resim, sesli veya görüntülü şair içeriklerle ilgili telif hakları www.turkascihaberleri.com 'a aittir. Bu içeriklerin iktibas hakkı saklıdır. İlgili haber kopyalanarak başka bir site tarafından yayınlanmaya ihtiyaç duyulduğu takdirde kaynak gösterilerek ve web sitemize link verilerek kullanıması mümkündür.


  • Facebook'ta paylaş

Bu Habere Yorum Yap

   
 
 

Benzer Haberler