Şef Ramazan Kır; Turizmde Yaratıcı Fikirler Şart !!!

Şef Ramazan Kır; Turizmde Yaratıcı Fikirler Şart !!!

Corona virüs, en çok her şey dahil sistemini etkileyecek hatta ortadan kaldıracak gibi görünü 'yor. Yeni konsept çalışmaları yapılmak zorundadır..

Şef Ramazan Kır; Turizmde Yeni Konsept Çalışmaları Yapmalıyız !!!
 
Bütün dünyayı etkileyen, yaşamı durduracak hale getiren, insanları evine hapseden bir virüs...
 
Tüm ülkeler kendi vatandaşını virüs etkisinden kurtarmak için gerekli  önlemleri aldı. Tabi ekonomik gücüne göre. Önlemleri en iyi alanlar doğal olarak en az  hasarla kurtulan olacak. Bu konuda, bir vatandaş olarak  bilgim var.
 
İnşallah en kısa zamanda ülkemiz ve tüm dünya kurtulur, derin bir nefes alırız .
 
Turizmde 40 yıldan beri çalışan biriyim. Düşüncelerimi sizinle paylaşmak istiyorum.
 
Bu virüs, turizm hizmet sektörünü çok radikal değişiklere zorlayacaktır. Bu kaçınılmaz bir gerçek...
 
Gastronomi Turizminde yiyecek ve içecek olarak her şey dahil hizmeti vermekteyiz son 31  yıldır. Bu corona virüs, en çok her şey dahil sistemini etkileyecek hatta ortadan kaldıracak gibi görünüyor. Artık yeni konsept çalışmaları yapılmak zorundadır. 
 
Tamam, şu an kimse dışarı çıkmıyor virüsten dolayı. Ama internet üzerinden iletişim, hem toplantılar hem de eğitimlerle devam edebiliyor.
 
 
Benin naçizane fikrim, turizm konusunda uzman olan kuruluşlar ve turizm yöneticileri  sanal ortamda  görsel toplantılar  yapıp  virüsten sonra turizme nasıl yön vereceklerine karar vermelidirler. Bunun iş veren, işçi boyutu tartışmalı, gerekli destekler için turizm bakanına iletilip, gereken devlet desteğini alıp, en az hasarla bu durumdan  kurtulmalıyız. 
 
Benin şahsi önerilerim:
 
1. Her şey dahil sistemi kalkmalı, Alakart sisteme geçilmeli Ülkemizde oteller 1988’e kadar alakart sistemde çalıştı. Şu an ülke olarak   gastronomide geldiğimiz nokta ile, bunu hem teknik ekipman hem personel olarak yapabiliriz. Her şey dahil sisteminde yetişen personel açısından zor gibi görünebilir ama küçük değişikliklerle bunu yapabiliriz. 
 
Değerli Türk Mutfağı şeflerimizin kısa bir eğitimi ile  bunu aşacaklarına  inanıyorum. Krizlerle savaşmadan, çalışmadan, yeniliklere açık olmadan, bu krizi yenemez ve ekmek yiyemeyiz bu bir gerçek...
 
2. Konaklamalar, küçük bungalov tipi veya kamp yapma alanı gibi olabilir. Ama her şekilde kişiye özel yemek ve  hizmet  olmak  zorunda gibi  görünüyor.
 
3. Turizm bakanlığı tarafından bir bilgi bankası oluşturmalı. Otel sahipleri, yöneticileri, yönetici dernekleri, acenteleri, otel çalışanları virüsten sonra nasıl bir turizmin olmasını istediklerine dair fikirleri toplayabilirler. Sadece bir mail adresi ile de olabilir bu. Toplanan görüşler birleştirilerek en çok  hangi fikirler ön planda ise, ona göre bir  kamuoyu oluşturulur.
 
Bu yazıyı yazmamın sebebi, bu konuda hiçbir yazıya rastlamamış olmam. Birkaç müdür arkadaş  küçük  notlarla sanal ortamda yazıyorlar. Benim düşünceme göre, değerli yönetici arkadaşlarım fikirlerini yazmalarıdır. Bakın 31 yıldır her şey dahilin ekmeğini yedik. Artık yeni konseptlerin oluşması için, yeterli turizm tecrübemiz var. 
 
Bu 31 yılda binlerce otel yapıldı, bu aynı zamanda binlerce tecrübeli yönetici var demek unutmayalım. Bilgi ve deneyimlerimizle ışık olursak, bu krizi birlikte atlatırız sevgili sektör arkadaşlarım, meslektaşlarım.
 
Bu Linkleri Tıklayarak Türk Aşçı Haberleri web sitemizde Osmanlı Saray Mutfağı ve Mutfak Sanatları "Myo" Haberlerimizi  İnceleyebilirsiniz…
 
Ne demiş Nazım Hikmet;
Çocuklar inanın, inanın çocuklar
Güzel günler göreceğiz güneşli günler
Motorları maviliklere süreceğiz
Güzel günler göreceğiz güneşli günler...


Türk Aşçı Haberleri Ve Güncel Mutfak Haberleri Not::
Eğer sizde mesleki haberinizin yada tarifinizin web sitemizde yayınlanmasını istiyorsanız; "Haberini Yada Tarifini Paylaş" sayfamızdaki kriterlere uygun bir şekilde uygun içeriklerinizi bize gönderebilirsiniz. Türk Aşçı Haberleri internet sitesinde yayınlanan yazı, haber, röportaj, fotoğraf, resim, sesli veya görüntülü şair içeriklerle ilgili telif hakları www.turkascihaberleri.com 'a aittir. Bu içeriklerin iktibas hakkı saklıdır. İlgili haber kopyalanarak başka bir site tarafından yayınlanmaya ihtiyaç duyulduğu takdirde kaynak gösterilerek ve web sitemize link verilerek kullanıması mümkündür.


  • Facebook'ta paylaş

Bu Habere Yorum Yap

   
 
 

Benzer Haberler