Muğla Susam Döğmesi

Muğla Susam Döğmesi

Muğla mutfak Kültüründe Susam Döğmesi (Susam Karması) "Mutfak Araştırmacısı Şef Timur Kocabıçak" Baba annem kendi yetiştirdiği, yıkayıp kuruttuğu susam...

Muğla Susam Döğmesi Muğla Susam Döğmesi
Muğla mutfak Kültüründe Susam Döğmesi (Susam Karması)
"Mutfak Araştırmacısı Şef Timur Kocabıçak"
 
Rahmetli babaannemin tek göz evinde başköşede dururdu susam. Babaannem kendi yetiştirdiği, yıkayıp kuruttuğu susamdan bir tavaya koyar ve başlardı kavurmaya. Kavrulan susamları avluda döğme taşına alır, elinde ağaç tokmak ile döverdi. 
 
Ben de yanında oturur büyük bir hayranlıkla izlerdim. Ula’da buna susam dövme denirdi. Susamlar dövüldükçe hayat (avlu) müthiş bir koku ile kaplanırdı. 
 
Dövüldükçe taşın üzerinde biriken ezme kaşıkla bir kabın içine alınır ve yine Babaannemin kendi elleriyle yaptığı üzüm pekmezi ile karıştırılırdı.
 
Susam ezmesi ve pekmez karışımı hayat (avlu) da saçta yapılan bazlamanın üstüne bolca sürülerek yenirdi. Bazen de susam ezmeli katmer yapılır, saçta pişirilip yenirdi. Ben üzerine tozşeker serpip yemeyi daha çok severdim.
 
Katmerlerin bol susam ezmeli kısımları koyu kahverengi olurdu. Ben gizlice gider ve sadece o kahverengi kısımlarını yer, kenarlarını bırakırdım. Şimdiki tahin/pekmez karışımı kültürü buradan gelir.


Türk Aşçı Haberleri Not:
Eğer sizde mesleki haberinizin yada tarifinizin web sitemizde yayınlanmasını istiyorsanız; "Haberini Yada Tarifini Paylaş" sayfamızdaki kriterlere uygun bir şekilde uygun içeriklerinizi bize gönderebilirsiniz. Türk Aşçı Haberleri internet sitesinde yayınlanan yazı, haber, röportaj, fotoğraf, resim, sesli veya görüntülü şair içeriklerle ilgili telif hakları www.turkascihaberleri.com 'a aittir. Bu içeriklerin iktibas hakkı saklıdır. İlgili haber kopyalanarak başka bir site tarafından yayınlanmaya ihtiyaç duyulduğu takdirde kaynak gösterilerek ve web sitemize link verilerek kullanıması mümkündür.


  • Facebook'ta paylaş

Bu Habere Yorum Yap

   
 
 

Benzer Haberler