Taze Sarımsak Yemeği

Taze Sarımsak Yemeği

Geleneksel Türk mutfağında en ilginç yemeklerden biri olan Taze sarımsak yemeği nasıl yapılır? Yöresel mutfaklarımızdan Muğla mutfağında en iyi lezzetlerden mevsiminde...

Taze Sarımsak Yemeği
Fazile Günel Paksoy
 
Geleneksel Türk mutfağında en ilginç yemeklerden biri olan Taze sarımsak yemeği nasıl yapılır? Yöresel mutfaklarımızdan Muğla mutfağında en iyi lezzetlerden mevsiminde Taze sarımsak yemeği için gereken malzemeler nelerdir?
 
Kıştan diktiğimiz sarmısaklar baş tuttu ve dişlendi. Anneannemin sarımsaklar bu halde iken yaptığı bir yemek vardı. Bugün o yemeği pişiricem ve tarifini yine sizlerle paylaşmak istiyorum. Sarımsaklar iyice kurumadan sapları yeşilken yapılıyor bu yemek...
 
Taze Sarımsak Yemeği
Taze Sarımsak Yemeği Nasıl Yapılır?
Taze Sarımsak Yemeğinde Kullanılan Malzemeler
 
*     10 Baş Sarımsak
*     1 Yemek Kaşığı Salça
*     Zeytinyağ
*     5,6 Dal Nane
*     Bir Yemek Kaşığı Limon Suyu  
*     Tuz
 
Taze Sarımsak Yemeği Yapılış Tarifi;
Sarımsaklarımızın saplarını kesiyoruz. Bütün kalacak şekilde dış kabuğunu soyuyoruz. Salçamızı ve yağımızı kavuruyoruz. Suyumuzu ekliyoruz. Suyumuz kaynadığında sarımsakları ve tuzumuzu ekliyoruz. Sarımsaklar yumuşayana kadar pişiriyoruz.
 
Taze Sarımsak Yemeği
Bu aşamada nanelerimizi tahta bir havanda biraz eziyoruz. Üzerine limon suyunu ekliyoruz bu karışımı tenceremize döküyoruz ve yemeğimizin altını kapatıyoruz. 
 
Taze Sarımsak Yemeği
Bu yemeğe et'de yakışıyor. O yıllarda bu yemek için özel et alınmazdı. Evde kavurma varsa yemek piştikten sonra kavurma ekleyerekte yerdik.
 
Afiyet olsun...


Türk Aşçı Haberleri Ve Güncel Mutfak Haberleri Not::
Eğer sizde mesleki haberinizin yada tarifinizin web sitemizde yayınlanmasını istiyorsanız; "Haberini Yada Tarifini Paylaş" sayfamızdaki kriterlere uygun bir şekilde uygun içeriklerinizi bize gönderebilirsiniz. Türk Aşçı Haberleri internet sitesinde yayınlanan yazı, haber, röportaj, fotoğraf, resim, sesli veya görüntülü şair içeriklerle ilgili telif hakları www.turkascihaberleri.com 'a aittir. Bu içeriklerin iktibas hakkı saklıdır. İlgili haber kopyalanarak başka bir site tarafından yayınlanmaya ihtiyaç duyulduğu takdirde kaynak gösterilerek ve web sitemize link verilerek kullanıması mümkündür.


  • Facebook'ta paylaş

Bu Habere Yorum Yap

   
 
 

Benzer Haberler