Türk Mutfağı Lezzetleri Gastro-İzmit’te Sergileniyor...

Türk Mutfağı Lezzetleri Gastro-İzmit’te Sergileniyor...

Gastro-İzmit İzmit’in Yemek Festivaline Geniş Katılım. Festivalin ilk günü ev hanımları ile yemek yarışmaları gerçekleştirecek...

Türk Mutfağı Lezzetleri Gastro-İzmit’te Sergileniyor...
 
İzmit’in kültürel değerini ve mutfağını tüm Türkiye’ye tanıtmak amacıyla Gastro-İzmit’in ilkini 21-25 Ekim tarihleri arasında gerçekleştiriyor.
 
Gastro-İzmit’e Geniş Katılım
İzmit Belediyesinin düzenlemiş olduğu 21-25 Ekim tarihleri arasında Yahya Kaptan Gülümse Kafe’de yapılacak olan 1. Gastro-İzmit’te 81 ilden aşçılar yer alacak.
 
İzmit’in kültürel değerini ve mutfağını tüm Türkiye’ye tanıtmak amacıyla gerçekleştirilecek olan Gasto-İzmit’in basın açıklamasına, Uluslararası Gastronomi Federasyon Başkanı Mehmet Kaplan, Başkan Yardımcısı Tayfun Gündüz, Türkiye Gaziantep Dernekler Konfederasyonu Başkanı Hasan Özaygut, Marmara Bölge Başkanı Adnan Gültekin ve Kocaeli Gaziantepliler Dernek Başkanı Ahmet Fevzi Öner katıldı.
 
Gastro-İzmit İzmit’in Yemek Festivali
Toplantıda konuşan İzmit Belediye Başkanı Av. Fatma Kaplan Hürriyet; "Projemizin ismi Gastro-İzmit. Özellikle İzmit mutfağı ve Türkiye’deki diğer illerimizin mutfakları bizim için kıymetli. Bu konuda biz de İzmit’te ne yapabileceğimizi düşündüğümüzde, sayın başkanlarımızın önerileri doğrultusunda Gastro-İzmit’i düşündük. 
 
Türk Mutfağı Lezzetleri Gastro-İzmit’te Sergileniyor...
Uluslararası Gastronomi Federasyonu tarafından düzenlenen ve İzmit Belediyesi’nin ev sahipliğinde yapılacak olan Gastro-İzmit Yemek Festivali’ni 21-25 Ekim tarihleri arasında Gülümse Kafe’de gerçekleştirmeyi düşünüyoruz.
 
21 Ekim Çarşamba günü saat 13.30’da Merkez Bankası önünden İzmit Belediyesi’ne kadar renkli ve güzel bir kortej ile açılış gerçekleşecek. Saat 15.00’de İzmit Belediyemizin ilk sosyal tesisi olan Gülümse Kafe’de Gastro-İzmit Yemek Festivali’ni başlatacağız." dedi.
 
Türkiye Gastro-İzmit İle İzmit’i Görsün
Uluslararası Gastronomi Federasyonu Başkanı Mehmet Kaplan, "Amacımız Türk mutfağını tanıtmak. Tabii ki biz 81 ili gezerek tüm yöresel mutfaklara destek veriyoruz. Bizler 12 yıldan beri İzmitli olduk. ’Neden mancarlı pideyi, İzmit’imizin pişmaniyesini veya daha güzel yöresel lezzetlerini ön plana çıkartmayalım?’ diye sorduk kendimize. 
 
Biz bunu kendimize görev edindik açıkçası. Burada yapacağımız çalışmalar ile gençlere güzel bir örnek olacağız. Yeni yetişen nesillerimize kültürümüzü, yöreselimizi, geçmişten bugüne kaybolan yemeklerimizi göstermek, öğretmek istiyoruz" şeklinde konuştu.
 
Türk Mutfağı Lezzetleri Gastro-İzmit’te Sergileniyor...
Gastro-İzmit’den Hodri Meydan!
Festivalin ilk günü ev hanımları ile yemek yarışmaları gerçekleştirecek olan İzmit Belediyesi, mutfakta engelli aşçıları da ağırlayacak. Şeflerin jüri üyeliğini yapacağı yemek yarışmasında dereceye giren vatandaşlara sertifika, madalya ve sürpriz ödüller verilecek. 
 
Festivalin 2. günü ‘Gençler Türk Mutfağı Ana Yemek’ etkinliği, 3. gün ‘Taze Makarna Yarışması/Büyükler Türk Mutfağı Ana Yemekler Yarışması’ ve festivalin son günü ‘Tatlı Yarışması / Gençler Ekip Yarışması’ gerçekleştirilecek. Her günün sonunda yarışmacılara çeşitli ödüller verecek olan İzmit Belediyesi, tüm vatandaşları kentin ilk yemek yarışmasına bekliyor.
 
Uluslararası Gastronomi Festivali'nin tanıtım toplantısında konuşan Uluslararası Gastronomi Federasyonu Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Kaplan, İzmit’te dünyanın en büyük simidini pişirerek Guinness Rekorlar Kitabı'na girmeyi hedeflediklerini söylediler.
Uluslararası Gastronomi Festivali ve İzmit Belediyesi ortaklığı ile 21-24 Ekim tarihleri arasında Gülümse Kafe’de yapılacak. Festivalde engelli aşçılar ve ev kadınları da hünerlerini sergileyecek. Ayrıca Kocaeli’nin özel yemekleri de tanıtılacak.
 
Festivalin tanıtım toplantısına Uluslararası Gastronomi Federasyonu Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Kaplan ve Türkiye Gaziantep Dernekler Federasyonu Başkanı Hasan Özaygut, Federasyon Başkan Yardımcısı Tayfun Gündüz, Federasyon Marmara Bölge Başkanı Adnan Gültekin, Federasyon Kocaeli Şube Başkanı Ahmet Feyzi Öner, İzmit Belediye Başkanı Yardımcısı Nurettin Bulut ve Azerbaycanlı şef Hale Aliyeva katıldı.
 
Uluslararası Gastronomi Federasyonu Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Kaplan Başkan Hürriyet'e sürpriz olarak dünyanın en büyük simidini İzmit belediyesi ortaklığı ile yapacaklarını söyledi.
 
İzmitte dünyanın en büyük simidi için rekor hazırlıkları başladı
 
Festival 21-24 Ekim tarihleri arasında düzenlenecek
Projenin ilk olacağını söyleyen Fatma Kaplan Hürriyet, "İlk yılımız, ilk başlangıç olacak. Yapacağımız etkinliğimizin ismi Gastro İzmit. Gastro konusu özellikle İzmit mutfağı ve Türkiye’deki diğer illerimizin mutfağı bizim için kıymetli. 
 
Gastro benim ilgi alanlarımdan bir tanesi ve bu konuda da biz İzmit’te ne yapabiliriz diye düşündüğümüzde sayın başkanlarımızla bir araya geldiğimizde onların bize önerileri ile burada bir Gastro İzmit yemek festivali yaparak 3 günlük güzel bir yemek yarışması gerçekleştirebiliriz demişlerdi. Bizde onun üzerine bir planlama çalışması yaptık ve uluslararası gastronomi federasyonu tarafından düzenlenen ve İzmit belediyesinin ev sahipliğinde yapılacak olan Gasrto İzmit festivali 21-24 Ekim tarihleri arasında Gülümse Kafe’de gerçekleştirmeyi düşünüyoruz" dedi.
 
İzmitte dünyanın en büyük simidi için rekor hazırlıkları başladı
 
Yöresel lezzetler tanıtılacak
İlk defa gerçekleştirilecek olan gastronomi festivaline ev sahipliği yapacaklarına değinen Başkan Hürriyet, "İzmit’e has tatlıları yurt satına ve uluslararası mutfaklara satmak için bir çaba içerisindeyiz. Pişmaniyemiz, mancarlı pidemiz, İzmit simidimiz gibi tatlarımızı farklı mutfakların gözdesi yapmak farklı mutfaklarla harmanlamak istiyoruz. Bunun içinde Gastro İzmit festivaline ev sahipliği yapacağız. 
 
Bu güzel bir yürüyüş ile başlayacak 21 Ekim Çarşamba günü saat 13.30’da merkez bankasının önünden İzmit belediyesine renkli ve güzel bir kortejli bu etkinliği başlatacağız. 
 
Saat 15.00’te İzmit belediyemizin ilk sosyal tesisi olan Gülümse Kafe’de Gastro İzmit etkinliğine başlayacağız. Birbirinden güzel yarışmalar olacak. Birinci günde özellikle benim dikkatimi çeken ev hanımlarının yarışması gerçekleştireceğiz ve bu yarışmanın ana başlıklarından bir tanesi israfı önleme yarışması bayat etmek dediğimiz yarışmayı gerçekleştireceğiz. 
 
Yine ikinci gün gençler Türk mutfağı ana yemek başlığıyla bir yarışma etabımız gerçekleşecek. 3. günümüzde taze makarna yarışması düzenlenecek. 4. günümüzde de tatlı yarışması gençler ekip yarışması olacak her günün sonunda yarışmacılara çeşitli ödüller verilecek ve aynı zamanda engelli aşçılar yarışmamız var" şeklinde konuştu.
 
Dünyanın en büyük simidi ile rekor denemesi yapılacak
 
Son olarak söz alan Uluslararası Gastronomi Federasyonu Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Kaplan ise festival kapsamında dünyanın en büyük simidini yapacaklarını söyledi. Kaplan, "İzmit’ çok büyük destekler vermek istiyoruz. Tabii ki mancarlı pide, simidi. En büyük simidi yaparak Guinness Rekorlar Kitabı'na girmeyi düşünüyoruz, bunun çalışmalarını yapıyoruz" ifadelerini kullandı. 

 Türk Aşçı Haberleri Ve Güncel Mutfak Haberleri Not::
Eğer sizde mesleki haberinizin yada tarifinizin web sitemizde yayınlanmasını istiyorsanız; "Haberini Yada Tarifini Paylaş" sayfamızdaki kriterlere uygun bir şekilde uygun içeriklerinizi bize gönderebilirsiniz. Türk Aşçı Haberleri internet sitesinde yayınlanan yazı, haber, röportaj, fotoğraf, resim, sesli veya görüntülü şair içeriklerle ilgili telif hakları www.turkascihaberleri.com 'a aittir. Bu içeriklerin iktibas hakkı saklıdır. İlgili haber kopyalanarak başka bir site tarafından yayınlanmaya ihtiyaç duyulduğu takdirde kaynak gösterilerek ve web sitemize link verilerek kullanıması mümkündür.


  • Facebook'ta paylaş

Bu Habere Yorum Yap

   
 
 

Benzer Haberler