Hedik Nedir?

Hedik Nedir?

Teknolojinin hayatımıza girmesi ile beraber doğallığını yitiren mutfak ve tahıl kültürümüzü yaşatmak adına geriye dönük bu geleneklerimizi sürdürmemiz gerektiğini düşünüyorum.

Hedik Nedir?
Şef Mustafa Polat
 
*   Anadolunun en doğal ürünlerinden olan bulgurun yapılamadan en önceki işlemdir buğday kaynatmak.
 
*   Buğdayın M.Ö Mezopotamyada evcilleştirilmesi ile hayatımıza temel gıda olarak girmesi bu serüvenin devamlılığını getirdi.
 

Hedik Nedir?

*   Teknolojinin hayatımıza girmesi ile beraber doğallığını yitiren mutfak ve tahıl kültürümüzü yaşatmak adına geriye dönük bu geleneklerimizi sürdürmemiz gerektiğini düşünüyorum.
 
*   Anadolunun her köyünde yaşanan bu gelenekler artık günümüzde yok denecek kadar azdır.
 
*   Buğdayın kaynatılıp daha sonra taş havanlarda ahşap tokmaklarla dövülerek yada el değirmenleri ile öğütülerek sofralarımıza gelmesi çok zahmetli bir emekti.
 
*   Bakır kazanlarda odun yada tezek ateşinde kaynatılan Hedik taze de tüketilirdi. Yozlaşan eski mutfak kültürümüzü kazanmak adına bazı çalışmaların yapılması lazımdır.
 


Türk Aşçı Haberleri Ve Güncel Mutfak Haberleri Not::
Eğer sizde mesleki haberinizin yada tarifinizin web sitemizde yayınlanmasını istiyorsanız; "Haberini Yada Tarifini Paylaş" sayfamızdaki kriterlere uygun bir şekilde uygun içeriklerinizi bize gönderebilirsiniz. Türk Aşçı Haberleri internet sitesinde yayınlanan yazı, haber, röportaj, fotoğraf, resim, sesli veya görüntülü şair içeriklerle ilgili telif hakları www.turkascihaberleri.com 'a aittir. Bu içeriklerin iktibas hakkı saklıdır. İlgili haber kopyalanarak başka bir site tarafından yayınlanmaya ihtiyaç duyulduğu takdirde kaynak gösterilerek ve web sitemize link verilerek kullanıması mümkündür.


  • Facebook'ta paylaş

Bu Habere Yorum Yap

   
 
 

Benzer Haberler