Yaveş Gari & Slow Cheese Bodrum, 7 Nisan'da Başlıyor

Yaveş Gari & Slow Cheese Bodrum, 7 Nisan'da Başlıyor

Temiz ve adil gıdaya kolaylıkla ulaşması için kurulan ve Türkiye dahil 160 ülkeden milyonlarca destekçisi olan Slow Food organizasyonunun Bodrum Birliği olan Yaveş Gari gönül..

Yaveş Gari & Slow Cheese Bodrum, 7 Nisan'da Başlıyor...
 
Slow Food Yaveş Gari Bodrum Birliği tarafından iki yılda bir düzenlenen Uluslararası Peynir Festivali Slow Cheese Bodrum, 7-10 Nisan 2022 tarihleri arasında Oasis AVM’de gerçekleştirilecek.
 
İlki 2015’te düzenlenen ve Bodrum Kaymakamlığı, Muğla Büyükşehir Belediyesi ve Bodrum Belediyesi’nin destekleriyle bu yıl dördüncüsü yapılacak olan Uluslararası Peynir Festivali Slow Cheese Bodrum’da, Anadolu’nun farklı yörelerinde üretilen lezzetli ve yöresel peynir çeşitleri beğeniye sunulacak.
 
Endüstriyel firmaların rekabet koşullarında ayakta kalmaya çalışan peynir zanaatkarlarının ürettikleri doğal peynirleri doğrudan tüketiciyle buluşturmak ve doğal peynirlerin pazardaki yerini güçlendirmek hedefiyle başlatılan organizasyona, Bodrum ve Muğla’nın yanı sıra Türkiye’nin her bölgesinden peynir üreticileri katılım sağlayacak. 
 
Ayrıca Kıbrıs’tan ve İtalya’dan peynir ustaları da festivalin konuğu olacak. Festival, üretici ve tüketicilerle birlikte gastronomi alanında uzmanlaşmış profesyonelleri, akademisyenleri ve aşçıları da bir araya getirecek.
 
Yeryüzünde yaşayan herkesin iyi, temiz ve adil gıdaya kolaylıkla ulaşması için kurulan ve Türkiye dahil 160 ülkeden milyonlarca destekçisi olan Slow Food organizasyonunun Bodrum Birliği olan Yaveş Gari gönüllüleri tarafından düzenlenen festivalde atölyeler, gezi ve tadım etkinlikleri olacak. Yöresel ürün tezgahlarının kurulacağı festival alanında söyleşi, seminer ve eğitimler düzenlenirken kitap imza günleri de gerçekleştirilecek.
 
Dolu Dolu Bir Festival Programı...
 
Yaveş Gari & Slow Cheese Bodrum, 7 Nisan'da Başlıyor...
7 Nisan Perşembe günü Temel Devran defilesi ve folklor gösterisi ile açılışı yapılacak olan festivalde Oasis’te peynir tezgahlarında tadım ve satış 11.00’den 18.00’e kadar devam edecek.
 
Sazköy’deki Emine Koca’nın bahçesinde Geleneksel Bodrum Düğün Yemekleri tadımı saat 12.30’da; Bahçeyakası Köyü’nde bulunan Sinan Bey Çiftliği’ndeki Peynir Yapım Atölyesi de saat 14.00’te başlayacak.
 
Geleneksel peynirler ile Bodrum ve Milas yöresel ürünlerinin tadım ve satışının gerçekleştirileceği tezgahlar dört gün boyunca 10.00-18.00 saatleri arasında açık kalacak. Festival süresince, 12.00-13.30 saatleri arasında, Konacık’taki Kısmet Esnaf Lokantası’nda yerel peynirli menüler tadılabilecek.
 
8 Nisan Cuma günü saat 11.00’de üç yazarın kitap imza günü olacak. aat 12.30-14.30 arası Bodrium Otel & Spa’da Kıbrıslı kadın peynirciler ile Hellim yapımı eğitimi verilecek.
 
13:30-19:30 saatleri arasında "Keçileri Kaçırmayalım" Zoom etkinliğinde uzmanlar süt hayvanları yetiştiriciliği ve coğrafi işaretler üzerine söyleşecekler.
Festivalin ikinci günü (8 Nisan) akşamında Kumbahçe Giritli Mahallesi’nde, Girit göçmeni bir ailenin ev mutfağından lezzetler ikram edilecek. Saat 18.00’de başlayacak etkinlik, halk dansları ile renklenecek.
 
9 Nisan Cumartesi günü etkinlikleri kapsamında üç yazarın11.00’de kitap imza günü olacak. İtalya’dan gelen peynir ustasından mozzarella yapımını öğrenmek isteyenler, saat 12.30’dan itibaren Bodrium Otel & Spa’da buluşacak. Aynı gün saat 13.00’te ise Oasis AVM Bodrum Çocukça İşler’de (7-14 yaş arası için) ücretsiz peynir yapımı atölyesi olacak.
 
Gastronomide en iyi fuar ve festivallerden üçüncü günü etkinlikleri, saat 18.00’den itibaren Çömlekçi Köyü’ndeki Karnas Bağları’nda devam edecek. Katılımcılar Artun Ünsal ile keyifli bir söyleşinin ardından yerel peynir tadımı ve akşam yemeğinde bir araya gelecek.
 
IV. Uluslararası Peynir Festivali Slow Cheese Bodrum, 10 Nisan Pazar günü 12.30’da yangından zarar gören Mazı Köyü ziyareti ile devam edecek. Köyün yöresel mutfak lezzetlerinin deneyimleneceği gezi, Ayşe Abla’nın Kuzey Gözleme Evi’nde yemek ile renklenecek.
Festival, Bodrum Belediyesi Hakan Aykan Kültür Merkezi –Trafo Kafe’deki davetlilere özel canlı müzik dinletisi ile sona erecek.
 
II. Bodrum Mutfak Gereçleri Sergisi
 
IV. Uluslararası Peynir Festivali kapsamında gerçekleştirilecek bir diğer etkinlik de 2-10 Nisan tarihleri arasında 11.00-18.00 saatleri arasında gezilebilecek olan “Bodrum Mutfak Gereçleri Sergisi” olacak. Bu yıl ikincisi düzenlenecek serginin açılış kokteyli, 1 Nisan Cuma günü  gerçekleştirilecek. Saat 17.00’deki kokteyl, Bodrum düğünlerinin vazgeçilmez aşçısı Zeliha Dıngıl’ın söyleşisi ile açılacak. 8 Nisan saat 14.30’da Berna Sevinç’in sunumu ile Bodrum ve Milas kilimlerine dokumanın yolculuğu anlatılacak.


Türk Aşçı Haberleri Not:
Eğer sizde mesleki haberinizin yada tarifinizin web sitemizde yayınlanmasını istiyorsanız; "Haberini Yada Tarifini Paylaş" sayfamızdaki kriterlere uygun bir şekilde uygun içeriklerinizi bize gönderebilirsiniz. Türk Aşçı Haberleri internet sitesinde yayınlanan yazı, haber, röportaj, fotoğraf, resim, sesli veya görüntülü şair içeriklerle ilgili telif hakları www.turkascihaberleri.com 'a aittir. Bu içeriklerin iktibas hakkı saklıdır. İlgili haber kopyalanarak başka bir site tarafından yayınlanmaya ihtiyaç duyulduğu takdirde kaynak gösterilerek ve web sitemize link verilerek kullanıması mümkündür.


  • Facebook'ta paylaş

Bu Habere Yorum Yap

   
 
 

Benzer Haberler