Uzman Diyetisyen Betül Öztürk; Şifa Deposu

Uzman Diyetisyen Betül Öztürk; Şifa Deposu "Sumak"

Sumak bitkisinin Sivas'ın Gürün ilçesinde de yetiştiğini belirterek, "Sumak Türk mutfağının vazgeçilmez baharatlarındandır. Çalı görünümü olan bir bitkidir. Kırmızı ve küre biçimin...

 
Uzman Diyetisyen Betül Öztürk; Şifa Deposu "Sumak"Türk mutfağının vazgeçilmezi ’sumak’ adeta şifa deposu...
 
Uzman Diyetisyen Betül Öztürk, Türk mutfağının vazgeçilmezlerinden olan sumak bitkisinin güçlü bir antioksidan olduğu için çay olarak ya da salataların içerisinde sıkça kullanılması gerektiğini söyledi.
 
Öztürk, sumak bitkisinin Sivas'ın Gürün ilçesinde de yetiştiğini belirterek, "Sumak Türk mutfağının vazgeçilmez baharatlarındandır. Çalı görünümü olan bir bitkidir. Kırmızı ve küre biçiminde olan bir baharattır ve ekşi bir tada sahiptir. 
 
Sumak belirli yöntemlerle kurutulup toz haline getirilerek de kullanılmaktadır. Ülkemizde Doğu ve Güney Anadolu bölgelerinde tüketilmekte ve kültürel yemeklerde kullanılmaktadır” ifadelerini kullandı.
 
Öztürk, bağışıklık sisteminde sumağın solunum yolu hastalıkları ve enfeksiyonlarda çok etkili olduğunu belirterek, “Yüksek ateşi düşürmede çok etkilidir. Kandaki insülin oranını düşürür ve şeker hastalarına bu yüzden öneriyoruz. 
 
Kadınlarda adet sancılarını giderici ve düzenleyici bir etkiye sahiptir. Emziren annelerde süt arttırıcı özelliği vardır. İdrar yolu enfeksiyonlarında ödem ve toksin maddelerin vücuttan atımını sağlamaktadır. Kolesterol ve kan basıncını düzenlemekte çok etkilidir. 
 
Kırmızı et tüketirken yanında yapılan salataların içerisine bolca sumak atabiliriz. Hem kolesterol düşürücüsü etkisi hem de demir emilimini artırma özelliğini kullanabiliriz” şeklinde konuştu.


Türk Aşçı Haberleri Ve Güncel Mutfak Haberleri Not::
Eğer sizde mesleki haberinizin yada tarifinizin web sitemizde yayınlanmasını istiyorsanız; "Haberini Yada Tarifini Paylaş" sayfamızdaki kriterlere uygun bir şekilde uygun içeriklerinizi bize gönderebilirsiniz. Türk Aşçı Haberleri internet sitesinde yayınlanan yazı, haber, röportaj, fotoğraf, resim, sesli veya görüntülü şair içeriklerle ilgili telif hakları www.turkascihaberleri.com 'a aittir. Bu içeriklerin iktibas hakkı saklıdır. İlgili haber kopyalanarak başka bir site tarafından yayınlanmaya ihtiyaç duyulduğu takdirde kaynak gösterilerek ve web sitemize link verilerek kullanıması mümkündür.


  • Facebook'ta paylaş

Bu Habere Yorum Yap

   
 
 

Benzer Haberler