Pizzanın Tarihi Nedir?

Pizzanın Tarihi Nedir?

Pizza nedir? Pizza nereden geldi? Avrupa tarihinde ilk Pizza ne zaman yapıldı? Pizza ilk zamanlar nasıl tüketildi? Pizzayı ilk kimler yaptı? Pizza'nın keşfi nasıl oldu? Pizza'ya domates sos nasıl girdi, Mutfak tari..

Pizzanın Tarihi Nedir?
 
Pizza nedir? Pizza nereden geldi? Avrupa tarihinde ilk Pizza ne zaman yapıldı? Pizza ilk zamanlar nasıl tüketildi? Pizzayı ilk kimler yaptı? Pizza'nın keşfi nasıl oldu? Pizza'ya domates sosu nasıl girdi? 
 
Türk aşçı haberleri olarak Pizza'nın tarihini ve Pizza hakkında en çok sorulan soruları araştırdık....
 
Günümüzde dünyanın en çok tercih edilen lezzetlerinden biri olan pizzanın oldukça ilginç bir tarihi var. İtalyan kültürüyle özdeşleştirilen bu lezzetin merak edilen kökenini açıklıyoruz.
 
Dünyada ilk pizzacı nerede açılmıştır?
 
Pizza, anlamı “ateşle kabuğu karartmak” olan Latince Picea kökünden geliyor. Bilinen ilk pizzacı, 1738'de bir seyyar satıcı olarak kurulan Antica Pizzeria Port'Alba, 1830'da Napoli şehir merkezinde Via Port'Alba 18'de açılır.
 
Hamur, mozarella peyniri ve domatesin buluşmasıyla ortaya çıkan eşsiz pizza lezzetinin nasıl ortaya çıktığına dair pek çok teori bulunuyor. İşte İtalya'nın sevilen lezzeti pizzaya dair merak edilenler...
 
Bilinen mutfak tarihinde Latincede ezmek ve öğütmek anlamına gelen “pinsere” fiilinden türeyen pizza, aslında peynir çeşitlerinden mozzarella peyniri ve domatesin birlikteliğiyle yoksul İtalyan halkının vazgeçilmez lezzeti olarak yüzyıllarca tüketildi.
 
Pizza günümüzdeki şeklini almadan önce Mısırlılar, Babilliler, İsrailliler ve antik Orta Doğu toplulukları tarafından 'mayasız yassı ekmek' olarak tüketiliyordu.
 
Hatta Romalıların pişirdikleri bu ekmeklerin üstüne çeşitli yağ ve baharatlar ekleyerek tükettikleri söylenir. 
 
Pizza, şekli ve malzeme itibariyle ülkemizde sevilen bir lezzet olan pideye benzetiliyor. Yunancada 'pita', ülkemizde ise pide olarak nitelendirilen lezzet, Pers Kralı Darius’un 6. yüzyıldaki sefer kayıtlarında, yassı ekmekler üzerine peynir sürerek yenilen yiyeceğe benzetiliyor.
 
Pizzayı Yoksul Halk Tüketiyordu
 
Pizzanın dünya çapında sevilen bir lezzet haline gelmezi ise 1889 yılına dayanıyor. Bir gün İtalya Kraliçesi Margherita’ya sunulan mozzarella peyniri, domates ve fesleğen ile süslenmiş hamur işi, pizzanın büyük bir üne kavuşmasına sebep oldu.
 
Kraliçe’nin canı bir gün pizza ister ancak bir yoksul yiyeceği olan pizzanın nasıl yapılması gerektiği doğal olarak saray aşçıları tarafından bilinmemektedir. Pizzanın hızlıca yapılabilmesi için hemen ünlü aşçı Esposito’ya sipariş verilir.
 
Mozarella peyniri, domates ve fesleğen ile yaptığı pizzayı kraliçeye sunan Esposito, Kraliçe pizzanın ismini sorduğunda ise heyecandan ne söylemesi gerektiğini unutur ve telaşla Kraliçe'nin adını yani ‘Margherita’yı telaffuz eder.
 
Pizzanın lezzetini çok beğenen Kraliçe Margherita, Esposito’ya yazdığı teşekkür mektubunda söz konusu pizzadan “Pizza Margherita” şeklinde bahseder.
 
Bu tarihe kadar basit bir yiyecek olan ve yalnızca yoksul halk tarafından tüketilen pizza, Kraliçe’nin kendisine sunulan lezzeti beğenip, aşçı Esposito’ya bir teşekkür mektubu göndermesi ile zengin kesimin de sofrasına girmeye başladı.
 
 
Pizza nasıl keşfedilmiştir?
 
En sevilen hamur işi tariflerinden Pizza, aslında mozzarella peyniri ve domatesin birlikteliğiyle yoksul İtalyan halkının vazgeçilmez lezzeti olarak yüz yıllarca tüketilmiş. Dünya çapında bir üne kavuşmasının hikayesi ise, 1889 yılında Kraliçe Margherita'nın mozzarella peyniri, domates ve fesleğen ile süslenmiş pizzayı tatması ile başlamış.
 
Pizza Aslında Nerenin? Pizzanın Anavatanı Neresidir?
 
Pizza savaş yıllarında yapılarak bulunmuş bir İtalyan yemeğidir. Anavatanı İtalya olan pizzanın pek çok farklı çeşitleri de vardır. Örneğin domates sosu ve mozzarella ile yapılan pizzanın Napoli'de ortaya çıktığı bilinmektedir.
 
Pizza Türklerin mi?
 
Üstü genellikle yuvarlak, düz bir mayalı buğday bazlı hamur tabanından oluşan İtalyan kökenli bir yemektir.
 
Pizza ya neden pizza denir?
 
Bizans Yunancası'nda ve geç Latin dilinde “yuvarlak düz ekmek” (kimi zaman üzerine bazı malzemeler de konarak yüksek ısılı fırında pişiriliyor) anlamına gelen “pitta” kelimesi evrilerek “pizza” (İtalyan'lar “pitsa” şeklinde telaffuz ediyorlar) haline gelmiş.
 
Pizza ne anlama gelir?
 
Pizza kelimesi İngilizcedir. Türkçe' ye yassı ekmek olarak çevrilmiş bulunmaktadır.
 
Pizza Türkiye'ye nasıl geldi?
 
Pizza Türkiye'ye ilk ne zaman geldi? Bilinen hamur işi tariflerinden Pizzanın Tarihinde İlk olarak takvimler 80'lerin sonunu gösterdiğinde yabancı menşeili bir pizza dükkanı 1989 yılında Türkiye'nin büyük şehirlerinde birkaç pizzacı dükkanı açtı ve ülkemiz pizza ile tanıştı.
 
Dünya pizza günü ne zaman?
 
Pizza, sadece anavatanı olan İtalya'da değil, dünyanın dört bir yanında çok sevilen bir yiyecek. Bu nedenle Amerika'da doğan 9 Şubat Dünya Pizza Günü, çoğu ülkede benimsendi ve kutlanmaya başlandı. Pizza denince farklı ülkelerde farklı pizza türleri anlaşılıyor.


Türk Aşçı Haberleri Ve Güncel Mutfak Haberleri Not::
Eğer sizde mesleki haberinizin yada tarifinizin web sitemizde yayınlanmasını istiyorsanız; "Haberini Yada Tarifini Paylaş" sayfamızdaki kriterlere uygun bir şekilde uygun içeriklerinizi bize gönderebilirsiniz. Türk Aşçı Haberleri internet sitesinde yayınlanan yazı, haber, röportaj, fotoğraf, resim, sesli veya görüntülü şair içeriklerle ilgili telif hakları www.turkascihaberleri.com 'a aittir. Bu içeriklerin iktibas hakkı saklıdır. İlgili haber kopyalanarak başka bir site tarafından yayınlanmaya ihtiyaç duyulduğu takdirde kaynak gösterilerek ve web sitemize link verilerek kullanıması mümkündür.


  • Facebook'ta paylaş

Bu Habere Yorum Yap

   
 
 

Benzer Haberler