9'uncu Helal Expo Fuarına 40 Ülkeden 500 Firma Katılacak.

9'uncu Helal Expo Fuarına 40 Ülkeden 500 Firma Katılacak.

Dünya Helal Zirvesi Koordinatörü Aylin Şengül, "İstatistiklere bakıldığında dünyada yedi trilyonu aşmış bir helal ekonomisinden bahsedili 'yor. Çok yakın gelecekte...

 
Son 5 Yılda Dünya Helal Ürün Pazarı, İki Kat Büyüdü....
 
Dünya helal ürün pazarı, 7 trilyon doları aştı. Önümüzdeki beş yıl içinde 10 trilyon doları geçmesi bekleniyor. Türkiye, son 5 yılda, bu pazardan aldığı payı üçe katladı. Peki bundan sonraki hedefler neler, çalışmalar ne yönde ilerliyor? Detaylar haberimizde…
 
Önümüzdeki 5 yıl içerisinde, islami finans, 3 buçuk trilyon dolara çıkacak, helal gıda ve içecek pazarı ise 2 trilyon doları bulacak.
 
Helal ekonominin yakın zamanda, küresel pazarı şekillendirmesi bekleniyor.
 
Dünya Helal Zirvesi Koordinatörü Aylin Şengül, "İstatistiklere bakıldığında dünyada yedi trilyonu aşmış bir helal ekonomisinden bahsediliyor. Çok yakın gelecekte 10 trilyon dolar civarında bir ekonomik pazara ulaşılacağı bekleniyor" diye konuştu.
 
Türkiye gastronomi haberlerinde yer alan bilgilere göre, Koronavirüs salgını sürecinde gayrimüslimlerin de helal ürün pazarına ilgisi arttı.
 
Türkiye, en başarılı fuar ve festivallerden olan helal ürün pazarında son 5 yılda payını üçe katladı
 
Aldığımız payın her geçen yıl daha da artmakta olduğunu vurgulayan Şengül, Türkiye için şu an yüz elli milyar dolar civarında bir pazardan bahsedildiğini söyledi.
 
İslam İşbirliği Teşkilatı bünyesindeki İslam Ülkeleri Standartlar ve Metroloji Enstitüsü, helal ürün pazarının kriterlerini belirliyor.
 
"Türkiye örnek sayılabilecek tek ülke durumunda"
 
SMİİC Genel Sekreteri İhsan Övüt, konuyla ilgili şu bilgileri verdi:
 
"Türkiye diğer ülkelere örnek olabilecek şekilde altyapısını koymuş güçlü bir ülke konumunda. Helal akreditasyon kurumu var, standartları var ve bizim standardı en iyi uygulayan ülke. 
 
Türkiye şu anda yirmiden fazla şirketin belgelendirdiği akredite edildiği örnek sayılabilecek tek ülke durumunda."
 
24 Kasım’da İstanbul’da, 9'uncu İslam İşbirliği Teşkilatı Helal Expo Fuarı düzenlenecek.


Türk Aşçı Haberleri Ve Güncel Mutfak Haberleri Not::
Eğer sizde mesleki haberinizin yada tarifinizin web sitemizde yayınlanmasını istiyorsanız; "Haberini Yada Tarifini Paylaş" sayfamızdaki kriterlere uygun bir şekilde uygun içeriklerinizi bize gönderebilirsiniz. Türk Aşçı Haberleri internet sitesinde yayınlanan yazı, haber, röportaj, fotoğraf, resim, sesli veya görüntülü şair içeriklerle ilgili telif hakları www.turkascihaberleri.com 'a aittir. Bu içeriklerin iktibas hakkı saklıdır. İlgili haber kopyalanarak başka bir site tarafından yayınlanmaya ihtiyaç duyulduğu takdirde kaynak gösterilerek ve web sitemize link verilerek kullanıması mümkündür.


  • Facebook'ta paylaş

Bu Habere Yorum Yap

   
 
 

Benzer Haberler