Kars Peyniri Yapımı

Kars Peyniri Yapımı

Yaklaşık 200 öğrenciye gruplar halinde çeçil ve beyaz yağlı peynir üretimini öğreten Koçulu, ilerleyen günlerde de geleceğin şeflerine meşhur Kars gravyer peynirinin yapımını gösterecek. Bölümdeki öğretim üye

 
Kafkas Üniversitesi Sarıkamış Turizm Fakültesi Gastronomi Ve Mutfak Sanatları Bölümü ile Otel Lokanta ve İkram Hizmetleri Bölümünde öğrenim gören öğrenciler, ustasından aldıkları eğitimle Kars yöresine ait peynirleri okulun mutfağında hazırlıyor.
 
Kışın yerli ve yabancı kayak tutkunlarının yoğun ilgi gösterdiği Sarıkamış'taki Turizm Fakültesinde başlatılan çalışma ile öğrenciler, Aşçılık Eğitimlerinde peynir ustası Çağdaş Koçulu'dan eğitim aldı.
 
Kars Peyniri Yapımı
Yaklaşık 200 öğrenciye gruplar halinde çeçil ve beyaz yağlı peynir üretimini öğreten Koçulu, ilerleyen günlerde de geleceğin şeflerine meşhur Kars gravyer peynirinin yapımını gösterecek.
 
Bölümdeki öğretim üyelerinin de katılacağı uygulamalı eğitim için öğrenciler, gravyer peynirinin yoğun üretildiği Boğatepe köyüne gidecek.
 
Kars Peyniri Yapımı
Sarıkamış Turizm Fakültesi Dekan Yardımcısı ve Gastronomi Bölümü Dr. Öğr. Üyesi Erol Geçgin, peynir üretimi konusunda usta eşliğinde yeni bir çalışma başlattıklarını söyledi.
 
Beyaz peynir ve çeçilin aşçılık mesleğinde nasıl yapıldığını uygulamalı olarak öğrettiklerini ifade eden Geçgin, Çağdaş ustanın öğrencilere peynirin tarihçesi, çeşitleri ve özellikleri konusunda bilgi verdiğini aktardı.
 
Uygulamalı eğitimdeki amaçlarını anlatan Geçgin, şunları kaydetti:
 
Kars Peyniri Yapımı
"Ustamız, beyaz peynir ve çeçil peynirinin nasıl yapıldığını gösterdi. Amacımız yalnızca teoride kalmak değil. 'Uygulamada neler yapabiliriz, öğrencilerimize nasıl daha fazla katkı sağlayabiliriz' çabamız bu yönde. 
 
Türkiye gastronomi haritamızda İlla peynir çeşitleri değil, başka konularda da ustalarımızı getireceğiz. Ustalardan öğrenmeleri bizim için daha iyi olur. Fakülte olarak hem eğitimde hem de uygulamada öğrencilerimizin yanında olduğumuzu belirtmek isterim."
 
Kars Peyniri Yapımı
- "Umarım biz de ileride başkalarına öğretebiliriz"
 
Gastronomi bölümü 1. sınıf öğrencilerinden Sümeyye Tarlak ise yüzyıllardır Kars yöresinde üretilen peynirleri ustadan öğrenme imkanı bulduklarını belirterek, "Geleceğin şefleri olarak bunu öğrenmemiz her zaman işimize yarayacak. Umarım biz de ileride başkalarına öğretebiliriz." dedi.
 
Sarıkamış'ın meşhur yağlı peyniri ve çeçilinin yapılışını öğrendiklerini dile getiren Volkan Karakurt da "Bu peynirlerimizi ileriki dönemlerde turizm açısından Türkiye'ye ve dünyaya duyurmaya çalışacağız." ifadesini kullandı.


Türk Aşçı Haberleri Ve Güncel Mutfak Haberleri Not::
Eğer sizde mesleki haberinizin yada tarifinizin web sitemizde yayınlanmasını istiyorsanız; "Haberini Yada Tarifini Paylaş" sayfamızdaki kriterlere uygun bir şekilde uygun içeriklerinizi bize gönderebilirsiniz. Türk Aşçı Haberleri internet sitesinde yayınlanan yazı, haber, röportaj, fotoğraf, resim, sesli veya görüntülü şair içeriklerle ilgili telif hakları www.turkascihaberleri.com 'a aittir. Bu içeriklerin iktibas hakkı saklıdır. İlgili haber kopyalanarak başka bir site tarafından yayınlanmaya ihtiyaç duyulduğu takdirde kaynak gösterilerek ve web sitemize link verilerek kullanıması mümkündür.


  • Facebook'ta paylaş

Bu Habere Yorum Yap

   
 
 

Benzer Haberler