Libya Gıda Fuarı

Libya Gıda Fuarı

Uluslararası gastronomi haberlerinden Libya’nın birçok Türk firması için yeniden önemli bir pazar haline geldiğini vurgulayan Akpınar, "Spesifik olarak gıda ve gıda teknolojileri üzerine yapılan bir fuar..

 
Libya’nın başkenti Trablus’ta dördüncüsü düzenlenen "Libya Gıda Fuarı"na bu yıl Türkiye'den 40’tan fazla firma katılıyor.
 
Açılışını pazar günü Libya Ulusal Birlik Hükümeti Başbakanı Abdulhamid Dibeybe’nin gerçekleştirdiği fuarda yaklaşık 200 yerli ve yabancı firma faaliyet gösteriyor.
 
Türk aşçı haberleri ve güncel mutfak haberleri olarak en farklı fuar ve festivaller haberlerde edinmiş olduğumuz bilgilere göre, Türkiye’nin Trablus Büyükelçisi Kenan Yılmaz, yaptığı açıklamada, Türk firmalarının bu seneki toplam katılımının münferiden gelenlerle 44'e ulaştığını söyledi.
 
Yılmaz, "İki ülke arasındaki ticari ilişkilerin geliştirilmesi açısından bu fuara katılımı önemsiyoruz. Önümüzdeki yıllarda fuarlara katılımın daha artmasını, her alanda olduğu gibi ilişkilerin ticari alanda da ilerlemesini temenni ediyoruz." dedi.
 
Katılımın yüksek olması sevindirici
 
Fuar organizatörü Mesut Akpınar, fuara İstanbul başta olmak üzere İzmir ve Gaziantep gibi şehirlerden de yoğun katılım olduğunu söyledi.
 
Uluslararası gastronomi haberlerinden Libya’nın birçok Türk firması için yeniden önemli bir pazar haline geldiğini vurgulayan Akpınar, "Spesifik olarak gıda ve gıda teknolojileri üzerine yapılan bir fuar. Bu sene dördüncüsü düzenleniyor. Sürekli gelen birçok da firmamız var." dedi.
 
İlk yıllarda fuara Türkiye’den 8-10 civarında firmanın katıldığını, geçen sene sayının 20'ye yükseldiğini aktaran Akpınar, bu sene ise sayının 40’ın üzerine çıkmasının kendilerini ciddi anlamda sevindirdiğini ifade etti.
 
Libya’da bazı şeylerin eskisine göre daha oturmuş, daha iyi olduğunu ve bu istikrarın umut vadettiğini kaydeden Akpınar, “Libya’nın büyük firmalarının da Türk firmalarıyla işbirliği yapması bizim ihracatımıza çok ciddi bir katkı sağlıyor." diye konuştu.
 
Türkiye’nin mihenk ürünü kuru kayısı Libya’da
 
Fuarın Türk katılımcılarından Elif Nazan Yontan, kuru yemiş ve kuru meyve üzerine ihtisaslaşmış, üretici kimliği de olan bir firma olduklarını ve hem ithalat hem de ihracat gerçekleştirdiklerini söyledi.
 
“Bu topraklarda işbirliği yapabileceğimiz firmalarla beraber olmaktan çok mutluyum. Ülkeler arasındaki o dirayeti korumak, sağlıklı işbirlikleri ve anlaşmalar sağlamak için burada olmaktan keyif alıyoruz.” diyen Yontan, Libya Gıda Fuarında Libya’da çalıştıkları firmalarla özellikle ayçiçeği, patlamış mısır ve Türkiye’nin mihenk ürünü olan kuru kayısı satışı yaptıklarını aktardı.
 
Libya’daki müşteri sayısının düşük görülmemesi gerektiğinin altını çizen Yontan, firmaların piyasaya girip imaj ve varlıklarını etkin kılmaları gerektiğine işaret etti.
 
"En büyük müşterimiz Libya ve Cezayir"
 
Ambalaj firması temsilcisi Hüseyin Kaba ise, daha önce de Libya’daki fuarlara katıldıklarını, salgın nedeniyle ara verdiklerini ancak son 2 yıldır tekrar Libya’ya geldiklerini söyledi.
 
Kağıt ve esnek ambalaj ürettiklerini belirten Kaba, şunları kaydetti:
 
"Libya’nın en büyük un üreticileri bizimle çalışıyor. 1, 5 ve 10 kiloluk un torbaları yapıyoruz. Son iki yıldır güvenle katılıyoruz. Hiçbir sıkıntımız olmuyor. Geçen yıl çok olumlu bir fuar gerçekleştirdik. Bu yıl da gördüğüm kadarıyla çok daha fazla firma katıldı. En büyük müşterimiz Libya ve Cezayir."
 
Bugün sona erecek fuara en fazla Türkiye’den katılım olduğu, ikinci sırada ise Mısır firmalarının yer aldığı belirtildi.
 
Fuara Fas, Tunus, Cezayir, Suudi Arabistan, Birleşik Arap Emirlikleri (BAE) ve Ürdün gibi Arap ülkelerinin yanı sıra İtalya ve İspanya’dan da firmalar katılıyor.


Türk Aşçı Haberleri Ve Güncel Mutfak Haberleri Not::
Eğer sizde mesleki haberinizin yada tarifinizin web sitemizde yayınlanmasını istiyorsanız; "Haberini Yada Tarifini Paylaş" sayfamızdaki kriterlere uygun bir şekilde uygun içeriklerinizi bize gönderebilirsiniz. Türk Aşçı Haberleri internet sitesinde yayınlanan yazı, haber, röportaj, fotoğraf, resim, sesli veya görüntülü şair içeriklerle ilgili telif hakları www.turkascihaberleri.com 'a aittir. Bu içeriklerin iktibas hakkı saklıdır. İlgili haber kopyalanarak başka bir site tarafından yayınlanmaya ihtiyaç duyulduğu takdirde kaynak gösterilerek ve web sitemize link verilerek kullanıması mümkündür.


  • Facebook'ta paylaş

Bu Habere Yorum Yap

   
 
 

Benzer Haberler