Depremzede Pide Ustalarına Ankara'da İş İmkanı

Yaşadıklarını anlatan Emrah Işık, yaklaşık 13 yıldır abisiyle pide fırını işlettiklerini, depremlerin ardından neredeyse her şeylerini kaybettiklerini söyledi. Işık, depremde hem evler

 
Depremzede Pide Ustalarına Ankara'da İş İmkanı 
 
Kahramanmaraş merkezli 6 Şubat'taki depremlere Malatya'da yakalanan fırıncı iki kardeş, afetin ardından yerleştikleri Ankara'da bir restoran sahibinin desteğiyle yeniden çalışma imkanı buldu.
 
Türk aşçı haberleri ve mutfak haberleri olarak aşçılık mesleğinde kaynağından edinmiş olduğumuz bilgilere göre;
 
Malatya'da 2010'dan beri fırın işleten Işık kardeşler, 6 Şubat'ta meydana gelen depremlerin ardından hem evlerini hem de ekmek tekneleri olan pide fırınlarını kaybetti.
 
Yaşadıklarını anlatan Emrah Işık, yaklaşık 13 yıldır abisiyle pide fırını işlettiklerini, depremlerin ardından neredeyse her şeylerini kaybettiklerini söyledi.
 
Işık, depremde hem evlerinin hem de pide fırınlarının ağır hasar aldığını, bunun üzerine abisinin ailesi ve kendi ailesi olmak üzere 23 kişiyle Ankara'daki diğer abilerinin yanına yerleşmeye karar verdiklerini anlattı.
 
Ankara'ya yerleştiklerinde çok sayıda hayırseverin kendilerini ziyarete geldiğini belirten Işık, "Abimin çalıştığı üniversitedeki öğretim görevlisi Metin Hoca da bizi ziyarete gelmişti. Konuşma arasında pide ustası olduğumuzu söyledik. 
 
Sonrasında Metin Hoca ne yapabilirim diye düşünmüş ve durumumuzu ünlü bir hamburger restoranın sahibi olan Volkan Ersu'ya anlatmış." diye konuştu.
 
"Odunumuz, unumuz alındı, Pide Ustaları olarak önümüzü açabilecek imkanlar sağlandı"
 
Depremzede Pide Ustalarına Ankara'da İş İmkanı
Restoran sahibi Ersu'nun kendilerine yardımcı olmak için çok uğraştığını dile getiren Işık, Ersu'nun restoranının arkasındaki atıl duran fırını kendileri için ücretsiz tahsis ettiğini belirtti.
 
Işık, "Volkan Bey'den ilk teklif geldiğinde önce duygusal yaklaştık. 'Gelin emeğinizin karşılığını alın, ben Ankara halkına güveniyorum size destek verirler' dedi. Dediği gibi de oldu, hiç kimse yardımını esirgemedi. Odunumuz, unumuz alındı, önümüzü açabilecek imkanlar sağlandı. Volkan Bey'e, 'Sizin yaptığınızı kardeş kardeşe, baba oğula yapmaz.' dedik."
 
Ersu'nun kendilerine büyük destek verdiğini, işletmesindeki personeli dahi kendileri için görevlendirdiğini belirten Işık, pide yapmanın maddi kazancın yanı sıra depremin ardından kendilerine terapi gibi de geldiğini söyledi.
 
Işık, Malatya'ya özgü pideleri başkentliler için özel olarak hazırladıklarını ifade etti.
 
"Çok ciddi ilgi gördüler"
 
Restoran sahibi Volkan Ersu da iki kardeş için elinden geleni yapmaya çalıştığını, Ankara'da kalıcı olmaları için imkanlar sağladıklarını belirterek, şunları kaydetti:
 
"Restoranımız daha öncesinde kebap salonuydu. Burayı dekore ederken ileride kendimize pizza yaparız diye fırın bölümünü atıl bırakmıştık. Aklımıza hemen burayı aktif hale getirmek geldi. Fırını yaktık, malzemeleri aldık. Hem bir kazanç oldu hem de Ankaralılar bu lezzetleri tanıdı. Çok ciddi de ilgi gördüler. Artık beraber devam edeceğiz."


Türk Aşçı Haberleri Ve Güncel Mutfak Haberleri Not::
Eğer sizde mesleki haberinizin yada tarifinizin web sitemizde yayınlanmasını istiyorsanız; "Haberini Yada Tarifini Paylaş" sayfamızdaki kriterlere uygun bir şekilde uygun içeriklerinizi bize gönderebilirsiniz. Türk Aşçı Haberleri internet sitesinde yayınlanan yazı, haber, röportaj, fotoğraf, resim, sesli veya görüntülü şair içeriklerle ilgili telif hakları www.turkascihaberleri.com 'a aittir. Bu içeriklerin iktibas hakkı saklıdır. İlgili haber kopyalanarak başka bir site tarafından yayınlanmaya ihtiyaç duyulduğu takdirde kaynak gösterilerek ve web sitemize link verilerek kullanıması mümkündür.


  • Facebook'ta paylaş

Bu Habere Yorum Yap

   
 
 

Benzer Haberler