Muğla Mutfak Kültüründe Turşu Nasıl Kurulur?

Muğla Mutfak Kültüründe Turşu Nasıl Kurulur?

Muğla Mutfak Kültüründe Turşu Suyu İçin Ölçüleri, Muğla Yemek Kültüründe En İyi Tursu Tarifleri 'nden Karışık Tursu Yapılış Tarifi, Kış için yaptığınız turşu...

Muğla Mutfak Kültüründe Turşu Nasıl Kurulur?
Fazile Günel Paksoy
 
Kış hazırlıklarına turşu ile devam edelim. Biliyorsunuz turşu da kimyasal kullanmadan doğal malzemelerle yapıldığında hele ki kendi yaptığınız sirkeyle kurmuşsanız çok değerli bir probiyotik. Turşu için istediğiniz bütün malzemeleri kullanabilirsiniz.
 
Bizim acurlarımız biberlerimiz oldu, koruk var, manavdan da havuç aldım. Kıştan yaptığım elma sirkesi de oldu. Bu yılın ilk turşularını bu malzemelerle kurcam.
 
Muğla Mutfak Kültüründe Turşu Nasıl Kurulur?
Malzemelerimizi yıkayarak başlıyoruz turşu yapımına. Sebzelerimizin suyu süzülürken sarımsaklarımızı soyuyoruz. Turşuyu kuracağımız kavanozların dibine 5,6 adet nohut koyuyoruz. Sebzeleri kavanoza dolduruyoruz aralarına da dişlere ayırdığımız sarımsakları koyuyoruz. 
 
En iyi Muğla yemeklerinin yanında tüketilecek olan Turşu Suyunu Döküyoruz Ve En Üste Sebzelerin Üzeri Kapansın Diye Asma Dalı Yerleştiriyoruz.
 
Muğla Mutfak Kültüründe Turşu Suyu İçin Ölçü:
 
*     1 Bardak Sirke, 
*     2 Bardak Su 
*     3 Tatlı Kaşığı Silme Kaya Tuzu.
 
Muğla Yemek Kültüründe En İyi Tursu Tariflerinden Karışık Tursu Yapılış Tarifi:
 
Muğla Mutfak Kültüründe Turşu Nasıl Kurulur?
Turşunuzun 3,4 gün gibi kısa bir sürede olmasını istiyorsanız malzemeleri dilimlere ayırın kavanozun en üstüne olgun bir domates koyun ve turşu kavanozunu iki gün güneşte tutun 3.günün sonunda turşunuzu yemeye başlayabilirsiniz. 
 
Kış için yaptığınız turşularda sebzeleri bütün kullanın delmeyin, hatta başını bile kesmeyin ki suyunu içine geç alsın ve yumuşamasın. Işık almayan serince bir yerde saklayın. Mutfaklarınızdan yemek kokusu, kilerlerinizden turşu eksik olmasın.
Sevgiler...
 
Muğla Mutfak Kültüründe Turşu Nasıl Kurulur?


Türk Aşçı Haberleri Ve Güncel Mutfak Haberleri Not::
Eğer sizde mesleki haberinizin yada tarifinizin web sitemizde yayınlanmasını istiyorsanız; "Haberini Yada Tarifini Paylaş" sayfamızdaki kriterlere uygun bir şekilde uygun içeriklerinizi bize gönderebilirsiniz. Türk Aşçı Haberleri internet sitesinde yayınlanan yazı, haber, röportaj, fotoğraf, resim, sesli veya görüntülü şair içeriklerle ilgili telif hakları www.turkascihaberleri.com 'a aittir. Bu içeriklerin iktibas hakkı saklıdır. İlgili haber kopyalanarak başka bir site tarafından yayınlanmaya ihtiyaç duyulduğu takdirde kaynak gösterilerek ve web sitemize link verilerek kullanıması mümkündür.


  • Facebook'ta paylaş

Bu Habere Yorum Yap

   
 
 

Benzer Haberler