Taflan Turşusu Nasıl Yapılır?

Taflan Turşusu Nasıl Yapılır?

Taflan ile ne yapılır? Karayemiş (Taflan) Tuzlaması nasıl yapılır? Taflan turşusu nedir? Taflan şekeri düşürür mü? Coğrafi işaret tescili yapılan ürünlerin sayısının her geçen gün arttığını belirten..

 
Taflan Turşusu Nasıl Yapılır?
 
Taflan ile ne yapılır?
 
Taflan özellikle Karadeniz bölgesinde çok sık tüketilen, karayemiş, Laz kirazı, Laz üzümü ve Hint kirazı olarak da adlandırılan bir meyve. Oldukça şifalı özellikleri olduğu bilinen taflan turşu olarak uzun süre saklanabiliyor. 
 
Taflan turşusundan da enfes taflan kavurması yapılıyor.
 
Karadenizli kadınlar tescilli lezzet "taflan turşusu"nun yapımına başladı. Ordu'nun coğrafi işaretle tescillenen lezzeti taflan turşusu, yöre mutfağının vazgeçilmezleri arasında yerini alıyor.
 
Bölgede, karayemiş ve Laz kirazı olarak da bilinen taflan meyvesinden, su ve tuz kullanılarak hazırlanan "taflan turşusu" için "Coğrafi İşaret ve Geleneksel Ürün" başlığıyla Türk Patent ve Marka Kurumuna yapılan başvuru, 16 Mayıs 2022'de kabul edildi.
 
Buruk tadıyla turşuya kendine has lezzet kazandıran taflan meyvesi, bugünlerde ağaçlardan toplanmaya başlandı.
 
Çamaş Hanımeli Kooperatifi üyesi kadınlar, toplayıp temizledikleri taflanı bir süre tuzda bekletiyor. Ardından bidonlara doldurdukları meyveye tuz ve su ekleyen kadınlar, taflan turşusunu satışa sunuyor.
 
Kooperatifin yönetim kurulu başkanı Sebile Karataş, Çamaş ilçesinde fındık haricindeki ürünleri de değerlendirmek amacıyla 9 ay önce kadınlarla üretime başladıklarını söyledi.
 
Yöre kadınlarının ev ekonomisine katkı sağlamayı hedeflediklerini vurgulayan Karataş, "Ürünlerimizin başında taflan turşusu geliyor. Ayrıca taflanın reçelini yaptık. Bu da çok güzel oldu. 'Biz bir meyveden ne üretebiliriz, bunun çekirdeğinden, kabuğundan ne olur?' düşüncesiyle devam ediyoruz. Yörede yetişen otlarımız, 12 çeşit erişte, 20'yi aşkın reçel olmak üzere 120'nin üzerinde ürünümüz var. Üretiyoruz, satışını gerçekleştiriyoruz." dedi.
 
Karataş, taflan turşusunun her aşamasını kadınların yaptığını belirterek, "Ağaçtan toplamasını da arkadaşlarımız yapıyor. Burada tuzlusunu kendimiz yapıyoruz. Taflan turşusunun aroması çok farklı ve çok güzel oluyor. Bir nevi zeytin gibi. Bol soğanlı ve tercihe göre mısır ekmeğiyle kavurmasını yapıyoruz. Lezzeti çok güzel. Aynı zamanda reçeline de rağbet oldu. Bence turşusunun denenmesi gerektiğini düşünüyorum." diye konuştu.
 
"Coğrafi işaretli bir ürün olması bizi de sevindiriyor"
 
Nesibe Bölükbaş ise coğrafi işaretli bir ürün olmasının kendilerini de sevindirdiğini dile getirerek, "Çünkü yöremize özel bir ürün. Tat olarak da gerçekten güzel bir lezzeti var. Sofraya gelinceye kadarki kısmında toplama ve turşu kurulma aşamasını gerçekleştiriyoruz. Gerçekten de emek veriyoruz." ifadelerini kullandı.
 
İki çocuk annesi olduğunu kaydeden Bölükbaş, en iyi turşu tariflerinden taflan başta olmak üzere ürettikleri ürünlerle hem kendilerinin hem de yöredeki kadınların ev bütçesine katkı sağlandığını ifade etti.
 
Üç çocuğu olan Nurcan Çamaş da taflanın turşu haline gelmesi için iki ay bidonlarda bekletildiğini anlatarak, şunları söyledi:
 
"Taflan turşusu kavurması için çekirdekleri alıp akşamdan suya koyuyoruz. Tuzu çıkınca taflanı soğan, tereyağı ve sıvı yağ ile kavuruyoruz. İsteğe bağlı mısır ekmekli de oluyor. Çok güzel oluyor, severek topladığımız için güzel olduğunu düşünüyorum. Taflan turşusunu soran fazla. Yöresel ürün deyince yöresel mutfaklarımızdan ordu da taflan turşusu ve reçeli ilgi görüyor."
 
Fatma Uyar da yaptıkları 10 turşu çeşidinden birinin taflan turşusu olduğunu belirterek, bu çeşidin rağbet gördüğünü sözlerine ekledi.
 
Karayemiş (Taflan) Tuzlaması nasıl yapılır;
Karayemiş (Taflan) Tuzlaması Tarifi İçin kullanılan Malzemeler
 
* 750 gr olgun karayemiş
* 1,5 su bardağı turşuluk tuz
 
Karayemiş (Taflan) Tuzlaması Tarifi Nasıl Yapılır?
 
Taflanların saplarını ayıklayın bol suda yıkayın ve süzün. Bir kavanoza bir sıra tuz bir sıra taflan şeklinde dizin. Kapağını kapatın ve 15-20 gün direk güneş görmeyen bir yerde olgunlaşması için dinlendirin.
 
Kullanmadan önce çekirdeklerini çıkarın ve 1 gece kadar suda bekletin.
 
Taflan turşusu nedir?
 
Coğrafi işaret tescili yapılan ürünlerin sayısının her geçen gün arttığını belirten Tarım ve Hayvancılık Hizmetleri Dairesi Başkanı Ahmet Ultav, “Ordu taflan turşusu, bölgede karayemiş ve Laz kirazı olarak da bilinen taflan meyvesi, su ve tuz kullanılarak hazırlanan Ordu'muza özgü yöresel bir turşu çeşididir.
 
Taflan şekeri düşürür mü?
 
Dr. Turan Karadeniz, Laz kirazı, taflan ve Gürcü kirazı olarak da bilinen karayemişin, şekeri dengelediği için şeker hastalarının şifa niyetine tüketebilecekleri bir meyve olduğunu söyledi.


Türk Aşçı Haberleri Ve Güncel Mutfak Haberleri Not::
Eğer sizde mesleki haberinizin yada tarifinizin web sitemizde yayınlanmasını istiyorsanız; "Haberini Yada Tarifini Paylaş" sayfamızdaki kriterlere uygun bir şekilde uygun içeriklerinizi bize gönderebilirsiniz. Türk Aşçı Haberleri internet sitesinde yayınlanan yazı, haber, röportaj, fotoğraf, resim, sesli veya görüntülü şair içeriklerle ilgili telif hakları www.turkascihaberleri.com 'a aittir. Bu içeriklerin iktibas hakkı saklıdır. İlgili haber kopyalanarak başka bir site tarafından yayınlanmaya ihtiyaç duyulduğu takdirde kaynak gösterilerek ve web sitemize link verilerek kullanıması mümkündür.


  • Facebook'ta paylaş

Bu Habere Yorum Yap

   
 
 

Benzer Haberler