Fırın Sütlaç Nasıl Yapılır?

Fırın Sütlaç Nasıl Yapılır?

Geleneksel Türk mutfağında herkes tarafından en sevilen süt tatlıların başında çoğu insan için Fırın Sütlaç gelir belkide. Peki bu güne kadar evinizde Fırın Sütlaç yaptınız mı? Nar gibi..

Geleneksel Türk mutfağında herkes tarafından en sevilen süt tatlıların başında çoğu insan için Fırın Sütlaç gelir belkide. Peki bu güne kadar evinizde Fırın Sütlaç yaptınız mı? Nar gibi kızarmış nefis bir Fırın Sütlaç yapmak istermisiniz?
 
Evde Fırın Sütlaç yapmaya karar verenler için bilinen Türk mutfağı şeflerinden Jülide Başkur 'dan özel en eski osmanlı ve Türk tatlılarından Fırın Sütlaç tarifini özellikle tavsiye ederiz. Orijinal tarif ve tam ölçülerle ve şefimizin kendi yorumu ile tarifimizi denemenizi tavsiye eder muhteşem Fırın Sütlaç ile sofralarınız şenlensin diyoruz. 
 
Fırın Sütlaç Nasıl Yapılır?Fırın Sütlaç Nasıl Yapılır?
"Jülide Başkur"
 
 
Sütlaçsız bir yaşam düşünemiyorum. Beni tanıyanlar periyodik olarak, ateşin üzerinde büyük cezvemin içinde pişen pirinçleri bilirler. Bu pirinçler ilerleyen dakikalarda sütle buluşup, o muhteşem lezzete doğru bir yolculuğa çıkacaklardır. Sonrası malum. Vereceğim tarif kesinlikle en kısa zamanda yapabileceğiniz fırın sütlaç tarifidir. Hepinize lezzet dolu günler dileğiyle.
 
Fırın Sütlaç İçin Kullanılan Malzemeler Nelerdir? 
 
*     1 Kg Süt
*     4 Yemek Kaşığı Pirinç
*     6-7 Kaşık Toz Şeker
*     1 Paket Vanilya
*     2 Yemek Kaşığı Nişasta
*     1 Yemek Kaşığı Pirinç Un
 
Fırın Sütlaç Yapılış Tarifi:
 
Fırın Sütlaç Nasıl Yapılır?
Pirinçleri yıkayıp, büyük cezvede su ile birlikte pişirelim. 
İyice yumuşayıp şekli bozulana kadar pişirelim. Suyu biterse tekrar su ilave edelim. 
İyice pişen ve nişastasını içinde bulunduğu suya salan pirinçlerimizi süte ilave edip, şekeri de katıp bir iki taşım kaynatalım.  
 
Daha sonra nişasta ve pirinç ununu su ile eritip kaynayan süte katalım. Koyulaşınca ateşten alalım ve vanilyayı katalım. 
Çok koyu olmaması gerekiyor çünkü toprak kaselerde fırın içinde de kaynayacağından biraz daha koyulaşacaktır. 
Kaselere boşaltıp, fırının ızgarasını yakıp, en üste koyalım ve üzerlerini kızartalım. 
 
Afiyet olsun!


Türk Aşçı Haberleri Ve Güncel Mutfak Haberleri Not::
Eğer sizde mesleki haberinizin yada tarifinizin web sitemizde yayınlanmasını istiyorsanız; "Haberini Yada Tarifini Paylaş" sayfamızdaki kriterlere uygun bir şekilde uygun içeriklerinizi bize gönderebilirsiniz. Türk Aşçı Haberleri internet sitesinde yayınlanan yazı, haber, röportaj, fotoğraf, resim, sesli veya görüntülü şair içeriklerle ilgili telif hakları www.turkascihaberleri.com 'a aittir. Bu içeriklerin iktibas hakkı saklıdır. İlgili haber kopyalanarak başka bir site tarafından yayınlanmaya ihtiyaç duyulduğu takdirde kaynak gösterilerek ve web sitemize link verilerek kullanıması mümkündür.


  • Facebook'ta paylaş

Bu Habere Yorum Yap

   
 
 

Benzer Haberler