Aşçılar Mutfaklara Küstümü?

Aşçılar Mutfaklara Küstümü?

Türk aşçı haberleri olarak araştırma konularımızdan biri de Aşçılar mutfaklara neden küstü? Pandemiden sonra gastronomi sektöründe en önemli sıkıntılardan biri olan kalifiye personel sıkıntısı neden...

Gastronomi Sektöründe Aşçılar Mutfaklara Neden Küstü?
 
Türk aşçı haberleri olarak araştırma konularımızdan biri de Aşçılar mutfaklara neden küstü? Pandemiden sonra gastronomi sektöründe en önemli sıkıntılardan biri olan kalifiye personel sıkıntısı neden meydana geldi? Aşçılar gerçekten mesleği bıraktımı yoksa ara mı verdi? Aşçı maaşlarının sektördeki sıkıntılar ile bir bağlantısı var mı? 
 
Gastronomi sektöründeki işletmelerde yaşanan aşçı sıkıntılarından dolayı yapmış olduğumuz bir araştırmada marketing türkiye web sitesinde sn. Berçem Sultan Kaya'nın makalesini kaynak göstererek aşçılık camiası ile de paylaşmak istedik. İşte aşçılık mesleği ile ilgili gastronomi sektörünü ilgilendiren o makale...
 
Aşçılar mutfaklara küs: Yeme-içme sektörüne çalışan ilgisi azaldı
Berçem Sultan Kaya
 
Pandemiden sonra adayların yeme-içme sektörüne gösterdiği ilgi diğer sektörlere göre daha çok azaldı. Yeme-içme sektöründe deneyimli adayların yarısı farklı sektörlerde çalışmak istiyor.
 
Pandeminin en çok etkilediği sektörlerden biri de yeme-içme sektörü oldu. Alınan önlemler kapsamında restoran ve kafelerin uzun süre kapalı kalması, bu alanda çalışanları da etkiledi. Normalleşmeyle birlikte restoran ve kafeler eski işleyişlerine dönse de birçoğu çalışan bulmakta zorlandıklarını ifade etti. 
 
Bu sektördeki ilanlara başvurular azalırken, çalışanların yeme-içme sektöründe çalışmaya karşı daha temkinli davrandıkları ortaya çıktı. Adaylarla işvereni bir araya getiren uygulama 24 Saatte İş, bu durumu inceleyen ve şirketlerin neler yapabileceğine dair öneriler içeren ‘Yeme & İçme Sektör Raporu’nu hazırladı. Yeme-içme sektörüyle ilgili raporda öne çıkan bulgular şöyle:
 
Pandemiden sonra adayların yeme-içme sektörüne gösterdiği ilgi diğer sektörlere göre daha çok azaldı. 
 
Kapanmalar öncesinde tüm sektörlerde başvuru oranı aynıydı ve yüzde 25 civarındaydı. Fakat pandemiyle gelen kısıtlamalar sadece yeme-içme sektöründeki başvuru oranını düşürdü.
 
İlk kapanmadaki düşüş sonradan etkisini yitirse de, ikinci kapanmanın etkisi kalıcı oldu. 
 
Diğer sektörlerdeki başvuru oranı yüzde 22’den yüzde 17’ye düşerken, yeme-içmedeki başvuru oranı yüzde 22’den yüzde 14’e sert bir düşüş yaşadı. 
 
Deneyimli adaylar bu sektörde çalışmak istemiyor...
 
Yeme-içme sektöründeki deneyimli adayların da bu sektöre olan ilgisi gün geçtikçe düşüyor. 2019 yılının ilk aylarında, yeme-içmede deneyimli adayların yüzde 80’i kendi sektöründeki ilanlara başvurmuştu.
 
Kısıtlamalar sırasında ise bu oran yüzde 40’lara kadar düştü. 2021 Ağustos’tan itibaren bu oran artık yüzde 50. Yeme-içmede deneyimli adayların sadece yarısı bu sektörde kariyerine devam etmek istiyor.
 
Yeme-içme sektöründe deneyimli adayların yarısı farklı sektörlerde çalışmak istiyor.
 
En düşük saatlik ücret yeme-içme sektöründe.
 
Saatlik ücretlere bakıldığında yeme-içme sektöründe ortalama 13 TL olurken, turizm, güzellik ve satış pazarlamada 16 TL’ye, sağlık, çağrı merkezi sektörlerinde 20 TL’ye, organizasyon sektöründe ise bu ücret 22 TL’ye çıkabiliyor.
 
* Asgari ücretli ilanlar baz alındığında, yeme-içme ilanları ortalama 19 başvuru alırken, diğer sektörler 52 başvuru alıyor.
* Maaşlar eşitken adaylar yeme-içme sektöründe çalışmak yerine diğer sektörleri tercih ediyor.
* Adaylar eğer yeme-içme sektöründe çalışacaklarsa, yüksek maaşlı ilanları tercih ediyorlar. 
* Özellikle 3500 TL’den yüksek maaşı olan ilanlar adayların ilgisini daha çok çekiyor.
* 4500 TL teklif eden ilanlar 3500 TL teklif eden ilanlardan 3.5 kat daha fazla başvuru alıyor.
 
Pandemi döneminde işsiz kalan adaylar, ailelerinden finansal destek alıyor. 24 Saatte İş kullanıcılarına yaptığımız ankette, ”Geçimini nasıl sağlıyorsun?” sorusuna adayların yüzde 53’ü “Ailem” cevabını verdi. 
 
Şirketler ne yapmalı
24 Saatte İş’in kurucusu Mert Yıldız’ın çalışan ihtiyacı duyan yeme-içme sektöründeki şirketlere önerileri ise şöyle:
 
* Adaylar yarın ne olacağına güvenmediği için bugün ellerine geçen parayı bilmek istiyorlar.
* Günlük ya da haftalık ödeme alabilecekleri işleri daha fazla tercih ediyorlar.
* Yan haklar artık ikincil sırada değil. Olsa da olur olmasa da olur tavrı değişti.
* Yan hakları olan işler artık daha çok tercih ediliyor.
* Ben her işi yaparım algısı şekil değiştirdi. Az personelin daha fazla çalışması değil, fazla personelin daha az çalışması işin sürdürülebilirliğini arttıran bir etken.
* Adaylar onlara kulak verilmesini, isteklerinin göz ardı edilmemesini istiyorlar.
* Rahat iletişim kurabilecekleri iş yerleri ile daha sağlıklı bir ilişki kurabiliyorlar. 
 
Şirketler artık şartlar ve maaşlar konusunda diğer sektörler kadar adayların aileleriyle de yarışıyorlar. Şirketler iş ücretlerini belirlerken adayların ailelerinden aldığı desteği de göz önünde bulundurmalı.


Türk Aşçı Haberleri Ve Güncel Mutfak Haberleri Not::
Eğer sizde mesleki haberinizin yada tarifinizin web sitemizde yayınlanmasını istiyorsanız; "Haberini Yada Tarifini Paylaş" sayfamızdaki kriterlere uygun bir şekilde uygun içeriklerinizi bize gönderebilirsiniz. Türk Aşçı Haberleri internet sitesinde yayınlanan yazı, haber, röportaj, fotoğraf, resim, sesli veya görüntülü şair içeriklerle ilgili telif hakları www.turkascihaberleri.com 'a aittir. Bu içeriklerin iktibas hakkı saklıdır. İlgili haber kopyalanarak başka bir site tarafından yayınlanmaya ihtiyaç duyulduğu takdirde kaynak gösterilerek ve web sitemize link verilerek kullanıması mümkündür.


  • Facebook'ta paylaş

Bu Habere Yorum Yap

   
 
 

Benzer Haberler