Mutfak Sanatları Akademisi’ nde 2021 Yılı Raporu

Mutfak Sanatları Akademisi’ nde 2021 Yılı Raporu "MSA"

Mutfak severlerin yoğun ilgi gösterdiği workshoplar ve profesyonel eğitimler boyunca MSA mutfaklarında tam 263 bin yumurta kırıldı, 7000 kilo patates soyuldu. Mutfağın birleştirici..

Mutfak Sanatları Akademisi’nde 2021 Yılı Raporu "MSA"
 
Dünyanın sayılı aşçılık okulları arasında gösterilen Mutfak Sanatları Akademisi’nde (MSA) 2021 yılı oldukça hareketli geçti. Profesyonel eğitimlerini tamamlayan 1000’e yakın MSA mezunu tutkularının peşinden giderek dünyada ve Türkiye’de mutfakların seyrini değiştirmek üzere yola çıktılar. 
 
Mutfak severlerin yoğun ilgi gösterdiği workshoplar ve profesyonel eğitimler boyunca MSA mutfaklarında tam 263 bin yumurta kırıldı, 7000 kilo patates soyuldu. Mutfağın birleştirici gücünden faydalanmak isteyen herkese erişmek üzere içerikler üreten MSA ekibi aynı heyecanı paylaşan iş ortaklarıyla MSA’nın Podcastleri çatısı altında 4 bin 500 dakikalık kayıt yaptı, MSA stüdyolarında ise 400 saat çekim geçekleştirdi.
 
Türkiye’nin en kapsamlı yiyecek-içecek eğitim merkezi gastronomi ve Mutfak Sanatları Akademisi’nde (MSA), 2021 yılı dolu dolu geçti. 2021’in tüm aksiliklerine rağmen, hem hayallerini mesleğe dönüştürmek isteyen Şef adaylarını, hem de yeme-içme meraklılarını mutfaktan alıkoyamadı. 
 
Profesyonel eğitimlerden workshoplara kadar tüm programlara katılımcılar yoğun ilgi gösterirken, MSA’nın Restoranı, pandemi sürecinde de güvenilirliğini bir kez daha ispat ederek iyi yemek peşinde koşanlarla doldu taştı. MSA tarafından hazırlanan malzemeleri evde kolayca birleştirerek nefis sofralar hazırlamayı sevenlerin gözdesi ise MSA BOX’ın vazgeçilmezleri, ‘Dünyanın En Güzel Çikolatalı Pastası’, ‘MSA Burger’ ve ‘Taco Party Kit’ oldu. İşte verilerle MSA’da 2021 yılının özeti:
 
Profesyonel aşçılık eğitimlerine adaylar yoğun ilgi gösterdi
 
17 yıldır sektörün ihtiyaç duyduğu mutfak profesyonellerini yetiştiren, bugüne kadar 20 binin üzerinde profesyonel aşçıyı sektöre kazandıran MSA’da, her yıl olduğu gibi profesyonel eğitimler 2021’de de devam etti. MSA’nın yılda üç dönemde verdiği profesyonel eğitimlerine pandeminin etkilerine rağmen 2021’de de adayların ilgisi yoğun oldu. Mesleki eğitime uygun olarak geliştirilmiş, yoğun eğitim müfredatı ile şubat, ağustos ve ekim aylarında başlayan eğitimlerde üç dönem de dolu dolu geçti. 
 
2021’de profesyonel eğitimlerini tamamlayan 1000’e yakın MSA mezunu tutkularının peşinden giderek dünyada ve Türkiye’de mutfakların seyrini değiştirmek üzere yola çıktılar. Açılan her üç eğitim döneminde de kadın adaylar pastacılık ve ekmekçilikte yerlerini erkeklere bırakmadı. Pastacılık sınıflarının yüzde 80’ini kadın öğrenciler oluşturdu.
 
Adayları belirlemek için 45 bin 750 dakikalık görüşme gerçekleştirildi
 
Turizm ve yiyecek-içecek sektörlerine eğitim yoluyla tam donanımlı profesyoneller kazandırmayı amaçlayan MSA’da sadece eğitim aşamasında değil, adayların eğitimlere kabul aşamasında da titizlikle çalışıldı. En uygun adayların seçilebilmesi için binlerce adayla tam 45 bin 750 dakika görüşme gerçekleştirildi. Şubat döneminde açılan eğitimler için 570, ağustos için 334, ekim için 612 adayın görüşmesi olumlu sonuçlandı. Ayrıca 1881 adet HACCP, iş sağlığı güvenliği ve zorunlu hijyen sertifikası verildi.
 
Workshoplardan yıl boyunca lezzetli kokular yükseldi
 
MSA’da yetişkinler, gençler ve çocuklar için düzenlenen birbirinden renkli workshoplara 2021’de de ilgi yoğundu. Workshopların biletlerinin büyük çoğunluğu haftalar öncesinden tükendi. 2021’de workshop katılımcıları 99 bin dakika boyunca mutfağa dair merak ettiklerini öğrendi. 420 çocuk ilk defa mutfakla tanıştı, yeteneklerini keşfetti. Tatilde bile gitmek istedikleri okul olan MSA’nın yolunu tutan minikler 650 saat yani 40 bin dakikayı mutfakta geçirdi. 2021’de sakatat, şarküteri, Uzak Doğu’nun vazgeçilmez lezzeti sushi, zengin kültürüyle Hatay mutfağı gibi eğitimlerin de aralarında olduğu pek çok kategoride 550 farklı eğitim tasarlandı. 
 
Ekmekler 108 bin dakika mayalandı
 
Dolgulu ve aromalı ekmeklerin yapımını deneyimlemek için katılımcıların en çok tercih ettiği workshoplardan biri olan ekmek workshoplarında ekmekler 108 bin dakika mayalandı. 2021’in favorisi olan etler ve pişirme teknikleri workshoplarında tam 9 bin 600 dakika et pişirildi. Tatlı severlerin kaçırmadığı, pasta, kurabiye yapımını içeren workshoplarda 1.5 ton çikolata temperlendi. Rengarenk 4 bin 500 adet cupcake süslendi. 2021’de makaron workshoplarında 5 bin 400 adet makaron hazırlandı.
 
263 bin yumurta kırıldı
 
MSA’da 2021 boyunca verilen hem profesyonel eğitimlerde hem de workshoplarda kullanılan malzemelerin listesi uzun oldu. 2021’de MSA mutfaklarında tam 263 bin yumurta kırıldı. 8 bin adet soğan doğrandı. Tüm eğitimlerin gözde malzemesi avokadodan 10 bin adet kullanıldı. Ancak patates tacını kimseye bırakmayarak MSA’nın 2021 yıldızı oldu. Bir yılda 7 bin kilo patates soyuldu.
 
MSA’nın Podcastleri çatısı altında 4 bin 500 dakikalık kayıt
 
Mutfağın birleştirici gücünden faydalanmak isteyen herkese erişmek üzere içerikler üreten MSA ekibi aynı heyecanı paylaşan iş ortaklarıyla MSA’nın Podcastleri çatısı altında 4 bin 500 dakikalık kayıt yaptı, MSA stüdyolarında ise 400 saat çekim geçekleştirdi. Mutfağa ve gastronomiye meraklı ve bu konuda zamanı kısıtlı olup da bir şeyler öğrenmek isteyen herkes 2021’de de MSA’nın Podcastlerini dinledi. “Mutfağın müziği başka olur” diyerek mutfağın ritmini ve müziğini dinleyicileriyle buluşturan MSA’nın beş farklı playlisti Karnaval dinleyicileri tarafından 45 bin dakika dinlendi. 


Türk Aşçı Haberleri Ve Güncel Mutfak Haberleri Not::
Eğer sizde mesleki haberinizin yada tarifinizin web sitemizde yayınlanmasını istiyorsanız; "Haberini Yada Tarifini Paylaş" sayfamızdaki kriterlere uygun bir şekilde uygun içeriklerinizi bize gönderebilirsiniz. Türk Aşçı Haberleri internet sitesinde yayınlanan yazı, haber, röportaj, fotoğraf, resim, sesli veya görüntülü şair içeriklerle ilgili telif hakları www.turkascihaberleri.com 'a aittir. Bu içeriklerin iktibas hakkı saklıdır. İlgili haber kopyalanarak başka bir site tarafından yayınlanmaya ihtiyaç duyulduğu takdirde kaynak gösterilerek ve web sitemize link verilerek kullanıması mümkündür.


  • Facebook'ta paylaş

Bu Habere Yorum Yap

   
 
 

Benzer Haberler