Kebapçılık Zor Meslek !!!

Kebapçılık Zor Meslek !!!

Adana’da nemden nefes almak bile zor, Ocak başında sıcaklık 60 derece, Mangal 17 saat harlı harlı yanıyor, Ustalar ocakta sırayla çalışıyor, Bazıları ocak başında baygınlık geçiriyor...

 
Kebapçılık Zor Meslek !!!
 
Hava sıcaklıkları tüm yurtta etkili olurken güney bölgelerinde bir başka kavuruyor. Adana’da öğlenleri güneş tepedeyken boğucu sıcaklıktan …
 
Hava sıcaklıkları tüm yurtta etkili olurken güney bölgelerinde bir başka kavuruyor.
 
Adana’da öğlenleri güneş tepedeyken boğucu sıcaklıktan kaçan halk, sokakları terk ederken kebapçılar ateşin karşısındaki zorlu mesailerine devam ediyor.
 
Adana’da nemden nefes almak bile zor....
 
Türkiye’nin en sıcak illerinden olan öğle saatlerinde sokakların neredeyse boş kaldığı, yüksek nem yüzünden nefes bile alınmakta zorlanılan Adana’da, kebap ustaları en iyi kebap tariflerini yaparken 60 dereceyi bulan sıcaklıkta çalışıyor.
 
Kebapçılık Zor Meslek !!!
Ocak başında sıcaklık 60 derece....
 
Adana’da hava sıcaklığı gün içerisinde termometrelerde 45-47 dereceyi bulurken kebap ustaları da ocak başındaki sıcaklıkla birlikte yaklaşık 60 derecede güçlükle çalışıyor.
 
Mangal 17 saat harlı harlı yanıyor...
 
Sabah 07.00’de yanan mangal, gece 00.00’a kadar sönmüyor. Günde yüzlerce porsiyon kebap pişiren ustalarda iki vardiya halinde en az 8 saat mangalın başında kalıp ter döküyor.
 
Kebapçı Uğur Aydın, aşçılık mesleğinde sıcağa alıştıklarını ve işlerini severek yaptıklarını belirtti. Aydın, “Yaz mevsiminde Adana denildi mi akla sıcak hava geliyor. Dışarıda 45 derece hissediliyor. Biz burada ocak başında ise en az 60 derecede çalışıyoruz. 
 
Aşk ile yaptığımız için çok zorlanmıyoruz ama yine de sıcak hava bizleri etkiliyor.” diye konuştu.
 
Kebapçılık Zor Meslek !!!
Ustalar ocakta sırayla çalışıyor....
 
Ocak başına klima takamadıklarını aktaran Uğur Aydın, “Personel sayımız fazla olduğu için herkes ocakta dinlenerek çalışıyor. Oraya klima veya vantilatör taktıramıyorum. O zaman da sıcak ve soğuk değişimi nedeniyle hasta olunma ihtimali yüksek. Personellerin sağlığını tehlikeye atmış olurum.” dedi.
 
“Bazıları ocak başında baygınlık geçiriyor”...
 
Kebap ustası Mustafa Keser ise aşçılık eğitimlerinde bazı kişilerin ocak başında baygınlık geçirdiğini söyleyerek, “Burada herkes çalışamaz. Vücut direnci gerekir. Bazı kişiler gelip baygınlık geçirerek geri gidiyor. Bizler ekmek parası için çalışıyoruz. İşimizi de seviyoruz.” ifadelerini kullandı.


Türk Aşçı Haberleri Ve Güncel Mutfak Haberleri Not::
Eğer sizde mesleki haberinizin yada tarifinizin web sitemizde yayınlanmasını istiyorsanız; "Haberini Yada Tarifini Paylaş" sayfamızdaki kriterlere uygun bir şekilde uygun içeriklerinizi bize gönderebilirsiniz. Türk Aşçı Haberleri internet sitesinde yayınlanan yazı, haber, röportaj, fotoğraf, resim, sesli veya görüntülü şair içeriklerle ilgili telif hakları www.turkascihaberleri.com 'a aittir. Bu içeriklerin iktibas hakkı saklıdır. İlgili haber kopyalanarak başka bir site tarafından yayınlanmaya ihtiyaç duyulduğu takdirde kaynak gösterilerek ve web sitemize link verilerek kullanıması mümkündür.


  • Facebook'ta paylaş

Bu Habere Yorum Yap

   
 
 

Benzer Haberler