Ömür Akkor'dan Dünyanın Merkezinde Bin Yıllık Lezzetler

Ömür Akkor'dan Dünyanın Merkezinde Bin Yıllık Lezzetler

Dünyanın her tarafında İtalyan mutfağına ait bir makarnayı yiyebilirsiniz ama Anadolu’ya ait bir sofrayı, bu sofrayı dünyanın hiçbir yerinde bulamazsınız. Bu sofra gastronomi harita..

 
Ömür Akkor'dan Dünyanın Merkezinde Bin Yıllık Lezzetler....
 
Türkiye’nin ünlü gurmelerinden Ömür Akkor, “Dünyanın Merkezinde Bin Yıllık Lezzetler” programı için Çorum’a geldi.
 
Velipaşa Hanı’nda kentin yöresel lezzetlerine yönelik çekimler yapan Akkor, Çorum mutfağı üzerine değerlendirmelerde bulunarak, “Bana 2010’da bir gazete sormuştu. Şimdi bir daha sorsalar Türkiye’de gördüğünüz en farklı, en güzel mutfak neresi dese, ben yine Çorum derim” ifadelerini kullandı.
 
Anadolu’yu Karış Karış Geziyor
 
Ömür Akkor'dan Dünyanın Merkezinde Bin Yıllık Lezzetler....
Anadolu’yu karış karış gezerek gastronomi araştırmalarında Türk mutfağını tanıtan ünlü şefin son durağı Çorum oldu. Daha öncede televizyon ekranlarında Çorum mutfağından övgüyle bahseden ünlü şef Çorum Belediyesi’nin daveti üzerine Çorum’a geldi.
 
Dünyanın Merkezinde Bin Yıllık Lezzetler
 
Ömür Akkor'dan Dünyanın Merkezinde Bin Yıllık Lezzetler....
“Dünyanın Merkezinde Bin Yıllık Lezzetler” programı için tarihi Veli Paşa Konağı’nda çekim yapan başarılı şeflerden Ömür Akkor, İskilip dolması, keşkek, çatal aşı, has baklava, sarma, yufka ekmeği başta olmak üzere Çorum’un birbirinden lezzetli yöresel ürünlerini tanıttı.
 
Çorum Belediyesi'nin Öncülüğünde Tanıtım
 
Sosyal medyada yaklaşık bir milyona yakın takipçisi olan Akkor, Çorum Belediyesi öncülüğünde yapılan çekimin ardından Çorum mutfağı üzerine değerlendirmelerde bulundu.
 
Ömür Akkor'dan Dünyanın Merkezinde Bin Yıllık Lezzetler....
‘Bu Kadar Hamur İşini Hızlı Çıkaran Mutfak Yok’
 
27 yıldır Türkiye’yi gezdiğini belirten Akkor, Çorum’a her geldiğinde sofranın renginin değiştiğini ama lezzetinin değişmediğini ifade ederek, “Çorum’da hem iklimsel değişikliklerden hem de toprağın veriminden bir çok çeşit görüyoruz. Bir kişinin usta olup olmadığını hamur işinden anlarız. Bu kadar su böreği, yanıçı, katmeri, yufka ekmeğini bu kadar hızlı çıkaran bir mutfak yok."dedi.
 
Tabi Ki Herkes Yapamaz
 
Ömür Akkor'dan Dünyanın Merkezinde Bin Yıllık Lezzetler....
Türkiye’nin en farklı ve en güzel mutfağının Çorum mutfağı olduğunu vurgulayan Türk mutfağı şeflerinden Akkor, konuşmasında şu ifadelere yer verdi: “Bana 2010’da bir gazete sormuştu. Şimdi bir daha sorsalar Türkiye’de gördüğünüz en farklı, en güzel mutfak neresi dese ben yine Çorum derim. 
 
Çünkü farklı bir çeşitlilik var. Kimse alınmasın. Baklavanın içine sade ya da bol fıstık koyarsanız bunu zaten herkes beğenir. 
 
Önemli olan bu kadar beyaz ve zarif bir baklavayı yapmak. Bir sanat eseri. Hititler zamanındaki kayıtlarda 160 kayıtlı hamur işi var. Şuan siz 160 tane kayıtlı hamur işinin olduğu bir yemek kitabı bassanız karşılık bulamayabilirsiniz ama Hititler tabletlerde 160 tane kayıtlı hamur işini işaret ediyorlar. 
 
Ömür Akkor'dan Dünyanın Merkezinde Bin Yıllık Lezzetler....
Çorumlunun yaptığını herkes yapamaz. Dünyanın her tarafında İtalyan mutfağına ait bir makarnayı yiyebilirsiniz ama Anadolu’ya ait  bir sofrayı, bu sofrayı dünyanın hiçbir yerinde bulamazsınız. Bu sofra gastronomi haritamızda Çorum’da var, Antep’e gidiyorsun başka sofra, Yozgat’ta başka sofra var."
 
Aşgın’dan Akkor’a Teşekkür
 
Çekimlerde Akkor’a eşlik eden Belediye Başkanı Dr. Halil İbrahim Aşgın da Çorum gastronomisine katkısından dolayı Akkor’a teşekkür ederek, “Biz zaten kendi gastoronomize güveniyorduk sizin programdaki o ifadeleriniz bizim için gurur vesilesi oldu” diye konuştu.


Türk Aşçı Haberleri Ve Güncel Mutfak Haberleri Not::
Eğer sizde mesleki haberinizin yada tarifinizin web sitemizde yayınlanmasını istiyorsanız; "Haberini Yada Tarifini Paylaş" sayfamızdaki kriterlere uygun bir şekilde uygun içeriklerinizi bize gönderebilirsiniz. Türk Aşçı Haberleri internet sitesinde yayınlanan yazı, haber, röportaj, fotoğraf, resim, sesli veya görüntülü şair içeriklerle ilgili telif hakları www.turkascihaberleri.com 'a aittir. Bu içeriklerin iktibas hakkı saklıdır. İlgili haber kopyalanarak başka bir site tarafından yayınlanmaya ihtiyaç duyulduğu takdirde kaynak gösterilerek ve web sitemize link verilerek kullanıması mümkündür.


  • Facebook'ta paylaş

Bu Habere Yorum Yap

   
 
 

Benzer Haberler