Girişimci Kadınlarımızdan Gevaş'ta "Ahtamara" Markası"

İlçede yaşayan 18 girişimci kadın, daha profesyonel üretim yapmak ve pazarlamak amacıyla 2021'de kooperatif çatısı altında birleşmeye karar verdi. Hayata geçirdikleri projenin meyve..

 
Girişimci Kadınlarımızdan Gevaş'ta "Ahtamara" Markası"
 
Van'ın Gevaş ilçesinde "Ahtamara" markası altında birleşen kadınlar, ürettikleri 20 çeşit ürünü yurdun dört bir yanına gönderiyor.
 
İlçede yaşayan 18 girişimci kadın, daha profesyonel üretim yapmak ve pazarlamak amacıyla 2021'de kooperatif çatısı altında birleşmeye karar verdi.
 
Bununla ilgili proje hazırlayan kadınlar, Tarım ve Orman Bakanlığı ile Birleşmiş Milletler Gıda ve Tarım Örgütünden (FAO) destek almaya hak kazandı.
 
Adalet Bakanı Tunç açıkladı! Zam yüzde 25'i geçemez
 
Kısa süre önce kuruluşunu tamamladıkları kooperatife, ilçe ile özdeşleşen "Ahtamara" efsanesinin adını veren Girişimci kadınlarımız, "Uygulamalı Çiftçi Okulu"nda süt işletmeciliği, arıcılık, yöresel otlu peynirin standartlara uygun üretilmesi gibi konularda eğitim aldı.
 
Kooperatif çatısı altında bal çeşitleri, ceviz, salça, sirke, tarhana, erişte, fasulye, kuru kayısı, kavut, otlu peynir, çökelek gibi 20 çeşit üretim yapan kadınlar, ürünlerini "Ahtamara" markasıyla yerel ve ulusal marketler ile e-ticaret yoluyla satmaya başladı.
 
Bu sayede hem aile bütçesine katkı sağlayan hem de üretim zincirinin bir halkasını oluşturan kadınlar, zamanla ürün yelpazesini genişletmeyi hedefliyor.
 
- "Üretimin her alanında varız"
 
Hayata geçirdikleri projenin meyvelerini almaya başladıklarını belirten Bayazit, şöyle konuştu:
 
"Çocukluğumuzdan bu yana çiftçilik yapıyoruz. Üretimin her alanında varız. Tarlalarda fasulye üretiyoruz, yaylada arıcılık yapıyoruz. 
 
Bu işin pazarında da olmak istedik. İki yıl önce kooperatif kurmaya karar verdik. 20'den fazla ürün imal ediyoruz. Paketlediğimiz ürünleri kooperatifimiz aracılığıyla satışa sunuyoruz. 
 
Barkod numaramız, işletme kaydımız var. Markamızı bir hafta önce tamamladık. 
 
Ürünlerimizi Ahtamara markasıyla Türkiye'nin dört bir yanına gönderiyoruz. İnternet üzerinden satışlarımız devam ediyor. Yurt dışına da ürün göndermeyi hedefliyoruz.
 
Katkı maddesi kullanmadan ürettiğimiz ürünleri herkesin tüketmesini, ekonomik özgürlüğümüzü kazanmayı, sosyalleşmeyi, ailelerimize destek olmayı amaçlıyoruz. Destek veren herkese teşekkür ederim."
 
- "Müşteri potansiyelimiz arttı"
 
Kooperatifi üyesi 28 yaşındaki Rabia Şeker ise tarlasında yetiştirdiği ürünleri müşterilerin beğenisine sunduğunu anlattı.
 
Ürünlere ilginin yüksek olduğunu dile getiren Şeker, "Kooperatif sayesinde pazar alanımızı genişlettik. Müşteri potansiyelimiz arttı. Toprakla ilgilenmek zaten müthiş bir duygu. Kendinizi huzurlu hissediyorsunuz. 
 
Aynı zamanda ürünlerimizi kendimiz satışa sunduğumuz için daha çok verim elde ediyoruz. Daha avantajlı bir süreç yaşıyoruz. O yüzden çok memnunuz." dedi.
 
FAO'nun Van Proje Koordinatörü Bünyamin Hakan da kadınlara birçok alanda eğitim vererek üretimde söz sahibi olmalarını sağlamaya çalıştıklarını ifade etti.
 
Üreticilerin iş becerilerini geliştirmeye, kazançlarını artırmaya ve iş imkanı sağlamaya çalıştıklarını vurgulayan Hakan, "Bu kapsamda Gevaş ilçesindeki kadınlara destek vererek kooperatif kurmalarını sağladık. 
 
Kendi markalarını da bir hafta önce tamamlayan kooperatif üyelerimiz, katma değer katarak ürettikleri ürünleri kooperatif aracılığıyla birçok ile gönderiyor. Çok güzel geri dönüşler alıyoruz. Kadınlarımızı desteklemeye, üretimi artırmak için çalışmalarımıza devam edeceğiz." ifadelerini kullandı.
 
Girişimci Kadınlarımızdan Gevaş'ta "Ahtamara" Markası"


Türk Aşçı Haberleri Ve Güncel Mutfak Haberleri Not::
Eğer sizde mesleki haberinizin yada tarifinizin web sitemizde yayınlanmasını istiyorsanız; "Haberini Yada Tarifini Paylaş" sayfamızdaki kriterlere uygun bir şekilde uygun içeriklerinizi bize gönderebilirsiniz. Türk Aşçı Haberleri internet sitesinde yayınlanan yazı, haber, röportaj, fotoğraf, resim, sesli veya görüntülü şair içeriklerle ilgili telif hakları www.turkascihaberleri.com 'a aittir. Bu içeriklerin iktibas hakkı saklıdır. İlgili haber kopyalanarak başka bir site tarafından yayınlanmaya ihtiyaç duyulduğu takdirde kaynak gösterilerek ve web sitemize link verilerek kullanıması mümkündür.


  • Facebook'ta paylaş

Bu Habere Yorum Yap

   
 
 

Benzer Haberler