Manisa Çekirdeksiz Sofralık Sultaniye Üzüm Hasadı

Manisa Çekirdeksiz Sofralık Sultaniye Üzüm Hasadı

Manisa'nın Sarıgöl ilçesinin dünyaca ünlü üzüm çeşitleri 'nden Çekirdeksiz Sofralık Sultaniye üzümünün örtü altında hasadına devam ediliyor. Aralık ayının sonlarına kadar..

 
Manisa'nın Sarıgöl ilçesinde dünyaca ünlü Çekirdeksiz Sofralık Sultaniye üzümünün örtü altında hasadı sürüyor. Aralık ayının sonlarına kadar dalında taze olarak kesilen üzümler dünya sofralarını tatlandırmaya devam ediyor.
 
Manisa'nın Sarıgöl ilçesinin dünyaca ünlü üzüm çeşitlerinden Çekirdeksiz Sofralık Sultaniye üzümünün örtü altında hasadına devam ediliyor. Aralık ayının sonlarına kadar adeta soğuk açık hava deposu gibi dalında taze olarak kesilen üzümler dünya sofralarını da tatlandırmaya devam ediyor.
 
Temmuz ayında örtülen üzüm bağları aralık ayının sonlarına kadar hasadına devam edilecek. Hasat devam ederken, kesilen üzümler ihracatçı firmalar tarafından soğuk hava depolarında konulduktan sonra yurt dışına ihraç ediliyor.
 
Başta Rusya ve Avrupa ülkelerine ihraç edilen dünyaca ünlü gastronomi haritamızda Çekirdeksiz Sultaniye üzümleri tazeliği ile dikkat çekiyor. Sarıgöl ve çevresinde 113 bin dekarlık alanda başta Çekirdeksiz Sultaniye üzüm olmak üzere sofralık çekirdekli dokuz tür üzümün yetiştirildiğini ifade eden Sarıgöl Ziraat Odası Başkanı Ali İhsan Ülgen, "Bu yıl mildiyö hastalığı nedeniyle rekolte kaybı yaşadık. Ancak iyi bakımlı üzüm bağlarımızda verim ve kalite güzel. 
 
Üzümlerimizin büyük bir bölümü yaş olarak yurt dışına ihraç edildiği gibi yurt içerisinde de tüketiliyor. Ayrıca kuru olarak da değerlendiriliyor. Çıkma üzümler de sumalık olarak değerlendiriliyor." dedi.
 
Öte yandan üzüm üreticisi Anmet Karadağ ise şunları söyledi: "İyi bakım yapılan bağlarda kaliteli üzümler var. 'Bakarsan bağ bakmazsan dağ olur.' derler doğru bir söz. Bizler üzüm bağlarının içerisinden adeta çıkmıyoruz. Kaliteli üzüm almak gerçekten emek istiyor."


Türk Aşçı Haberleri Ve Güncel Mutfak Haberleri Not::
Eğer sizde mesleki haberinizin yada tarifinizin web sitemizde yayınlanmasını istiyorsanız; "Haberini Yada Tarifini Paylaş" sayfamızdaki kriterlere uygun bir şekilde uygun içeriklerinizi bize gönderebilirsiniz. Türk Aşçı Haberleri internet sitesinde yayınlanan yazı, haber, röportaj, fotoğraf, resim, sesli veya görüntülü şair içeriklerle ilgili telif hakları www.turkascihaberleri.com 'a aittir. Bu içeriklerin iktibas hakkı saklıdır. İlgili haber kopyalanarak başka bir site tarafından yayınlanmaya ihtiyaç duyulduğu takdirde kaynak gösterilerek ve web sitemize link verilerek kullanıması mümkündür.


  • Facebook'ta paylaş

Bu Habere Yorum Yap

   
 
 

Benzer Haberler